Menu

Akupunktura: Léčebná metoda čínské medicíny

Co se týče medicíny a zdraví obecně, je to velice individuální a citlivé téma. Někdo důvěřuje lékařům a receptům, které na základě diagnózy obdrží, ostatní jsou silně proti tomu a léčí se sami. Než se zařadíte mezi radikály, google samoléčitele a alternativní nadšence, zjistěte si něco více o léčebných metodách. Jako například o akupunktuře.

Buďte si se svým tělem ještě blíže a pronikněte do tajů medicíny. Pořiďte si vonné tyčinky, které vás uvolní, uvařte si uklidňující bylinkový čaj a poté se začtěte.

Na skok do historické Číny

Akupunktura, jakožto léčebná metoda, vychází z tradiční čínské medicíny. Její principy se připisují konfucionismu a taoismu. Vznikla před několika tisíci lety, avšak její největší rozkvět nastal v Číně v 7. století. Akupunktura se totiž stala samostatným oborem čínského léčitelství. Poté se začala šířit do dalších zemí, jako je Japonsko, Korea, Vietnam či Indie. Do Evropy dorazila až v 17. století, ale popularity nabyla až v druhé polovině 20. století.

V současnosti mohou v České republice akupunkturu provádět lékaři, kteří mají specializaci z některého klinického oboru všeobecného lékařství a absolvovali zvláštní přípravu organizovanou zdravotnickou institucí prověřenou Ministerstvem zdravotnictví.

Kouzelné jehly

Princip akupunktury spočívá ve stimulaci přesně určených aktivních bodů na povrchu těla, a to pomocí speciálních jehel. Jedná se o terapii pracující na principu tzv. harmonie. Akupunktura se využívá nejen k léčbě, ale také diagnostice a prevenci funkčních chorob organismu, alergií, psychosomatických onemocnění, návykových chorob či poruch imunity. Blokuje bolesti na úrovni centrální nervové soustavy, upravuje narušené regulace vnitřních orgánů a zlepšuje narušené motorické funkce.

Název akupunktura vychází ze dvou latinských slov acus (jehla) a pungo (napíchnout). Čili aktivní body je možné dráždit buď jehlami, nebo zahříváním (moxováním). Jehly se zavádějí hluboko do kůže nemocných. Akupunktura se dělí na celotělovou, kde jsou aktivní body uloženy na jednotlivých drahách a mají vztah pouze k určitým orgánům, kterými procházejí. Dále akupunkturu mikrosystémů, což jsou energetické systémy zobrazující orgány na malé ploše (prsty, ucho, nohy). Stimulací nebo tlumením těchto bodů může dojít ke harmonizace a následnému vyléčení postiženého orgánu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací