Menu

Čaj maté –⁠ základní kámen jihoamerické kultury

O maté se dá bez nadsázky říct, že je to nejoblíbenější nápoj a pevná součást společenského života v Jižní Americe. Pije ho tam až 95 % obyvatelstva. Maté má povzbuzující účinky a dokáže nakopnout stejně dobře jako káva, a navíc obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, posiluje imunitní systém a zahání pocit hladu. To je dost pádných argumentů, proč se s ním blíže seznámit.

Odkud pochází

Maté není čaj v pravém slova smyslu. Nápoj se vyrábí z listů cesmíny paraguayské, nikoliv z čajovníku čínského. Ve spojení s čajem maté se používá také název „yerba maté“, který označuje sušené a rozdrcené listy.

Účinky čaje maté

Maté si získalo oblibu po celém světě díky svým povzbuzujícím účinkům. Obsahuje kofein, kterému se ve spojitosti s maté říká matein. Yerba maté se pyšní také vysokým obsahem antioxidantů, minerálů (vápník, hořčík, křemík, fosfor, železo) a vitamínů (A, B, C, E). Zlepšuje látkovou výměnu, podporuje správné fungování ledvin, posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cukru v krvi. Jeho superschopností je také tlumení pocitu hladu, což z něj udělalo oblíbený doplněk redukčních diet.

Tradiční způsob podávání

Maté se tradičně podává ve vydlabané tykvi zvané kalabasa a popíjí se kovovým případně bambusovým brčkem neboli bombillou. Moderní kalabasy se vyrábí z keramiky, porcelánu, kovu nebo ze dřeva. Tvarově však kopírují původní tykev – lodyhu lagenárie obecné. Bombilla je brčko, jehož spodní část tvoří sítko, které zachytí rozdrcené lístky.

Zajíždění nové kalabasy

Nové kalabasy vydlabané z tykve mají na začátku nepříjemný zápach, obsahují zbytky dužiny nebo semínka a musí se před použitím připravit. Tomuto zajížděcímu procesu se říká Currádo.

 1. Naplňte kalabasu ze ¾ suchým yerba maté.
 2. Zalijte vodou zahřátou na 80 stupňů a nechejte 24 hodin odstát.
 3. Poté obsah vylijte, opatrně vydlabejte zbytky dužiny čajovou lžičkou a vymyjte.
 4. Celý proces ještě jednou zopakujte s tím, že už nebudete vnitřek kalabasy vydlabávat, ale jen ji vymyjte.

Příprava maté má jasná pravidla

K přípravě jedné kalabasy nebo hrnku potřebujete 2 až 4 lžičky drcených lístků. Postup se u hrnku a kalabasy liší.

Maté v kalabase s bombillou

 • Nasypejte lístky do kalabasy, zakryjte rukou otvor a otočte ji do vodorovné polohy. Protřepejte a otočte ji zpět o 45°.
 • Do volného prostoru, nad lístky, vložte bombillu. Protřepáním lístků se dostaly nejdrobnější částečky k okraji nádoby a neucpou tak sítko bombilly.
 • Udržujte kalabasu ve stejné pozici, zalijte lístky studenou vodou tak, aby vytvořily řídkou kaši a promíchejte.
 • Následně směs dolijte horkou 80stupňovou vodou. Nálev je připraven k okamžité konzumaci.

Maté v hrnku

Pokud nemáte kalabasu a bombillu, použijte čajové sítko a hrnek. Postup se liší v tom, že lístky necháte v hrnku louhovat a čaj podáváte až po scezení.

 • 2 až 3 lžičky lístků nasypte do hrnku, přidejte trochu studené vody a promíchejte.
 • Zalijte horkou vodou.
 • Nechejte 5 minut louhovat.
 • Sceďte a podávejte.

U pití maté se dbá na etiketu

Pití čaje maté u nás nemá takovou tradici jako v Jižní Americe, takže vás nikdo nebude peskovat za to, že si řeknete o cukr a že nedopijete celou kalabasu. Pokud však pojedete do Jižní Ameriky, seznamte se aspoň se základní etiketou. Místní jí přikládají velkou váhu a snadno byste mohli někoho urazit.

 1. Hostitel určuje teplotu vody, (ne)přítomnost cukru i pořadí, v jakém budou hosté pít, přičemž první (nejméně kvalitní) nálev patří jemu. Pokud vám něco z toho nevyhovuje, překousněte to a maté vypijte, jak je. Reklamace tohoto typu se považují za urážku.
 2. Postěžovat si můžete maximálně na ucpanou bombillu. Když to netáhne, nic nemíchejte a vraťte ji majiteli, ať to vyřeší.
 3. Vypijte, pokud možno svižně (ostatní čekají), celý nálev a ke konci hlasitě srkejte. Tím dáte najevo, že končíte. Po dopití předejte kalabasu hostiteli popřípadě dalšímu hostu, který je na řadě. To si můžete dovolit až u 2. kola, kdy už víte, v jakém pořadí se pije.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací