Menu

Hudbou k lepším zítřkům. Osvoboďte svou mysl muzikoterapií

Hudba dokáže změnit náladu, dodat energii ale i uklidnit mysl a připravit ji ke spánku. Ovlivňuje tělo i ducha, umí vniknout do každého koutku mysli a najít si cestu do našeho srdce. Hudba nás dokáže přenést do světa relaxace, fantazie i zábavy. Nemyslíte si, že je to pravda? Zavřete oči a vybavte si svou nejoblíbenější píseň, skladbu nebo oblíbený zvuk. Cítíte ten příjemný klid a lehký úsměv na tváři?

Vliv na zdraví

Muzikoterapie, jak se léčba hudbou nazývá, ovlivňuje zejména psychiku člověka a jeho vegetativní funkce – krevní tlak, rytmus srdce, motoriku, dýchání apod. Pomáhá zmírnit bolest, křeče a statečně bojuje i s psychickými problémy, jako jsou úzkosti a strach. Používá se také při léčbě závislostí, autismu, komunikačních problémů nebo neuróz.

Umění a poklad národů

Hudba je stará jako lidstvo samo. V každém koutě světa a u každého národa existovaly lidové písně a tamější hudební nástroje, které si obyvatelé cenily jako poklad. Některé kultury dokonce považovaly hudbu za posvátnou a používaly ji během rituálů. Opěvovaly své bohy, přírodu nebo léčily blízké.

Mnoho z historických a etnických hudebních nástrojů se dnes používá nejen v esoterice a alternativním léčitelství, ale i v muzikoterapii. Originální a jedinečné zvuky vycházející z těchto nástrojů nám pomáhají uvést se do rovnováhy a zharmonizovat prostor kolem nás.

Skupinové hraní na bubny
Skupinové hraní na bubny

Tibetské mísy a zvony s vibrujícími zvuky

Nejpoužívanější nástroje na meditační hudbu. Během hraní vznikají velmi uklidňující vibrační zvuky, které působí na nervovou soustavu a usměrňují tok energie v těle. Tibetské mísy se vyrábějí z kovu, hraje se na ně speciálními paličkami a každý kousek je unikát. Vyrábějí se ručně, a proto každá mísa má jedinečný tvar, velikost i hmotnost. Pokud se chcete odprostit od všech starostí a dostat se do uvolněného stavu meditace, tibetské mísy budou tím pravým hudebním nástrojem pro vás.

Podobné účinky mají také tibetské zvony. Lidé věřili, že jejich zvuk zahání zlé duchy a dodnes se používá tento hudební nástroj k léčebným účelům. Má totiž velmi podobný efekt jako tibetská mísa. Aby se však docílilo kýženého efektu (zahájení léčebných a očistných procesů), je nutné, aby se energie člověk a zvonu frekvenčně shodovaly. Jen tak bude zvon v uších dotyčného hrát krásnými a příjemnými tóny.

Tradiční tibetská mísa s paličkou
Tradiční tibetská mísa s paličkou

Indiánská flétna s romantickým příběhem

Jedná se o jeden z nejstarších hudebních nástrojů tradičně používaný jihoamerickými indiány. Panova flétna neboli syrinx se nejčastěji vyrábí z bambusu či rákosu a skládá se z několika píšťalek připevněných k sobě. K této flétně se váže krásná legenda o neopětované lásce mezi bohem jménem Pan a nymfou Syrinx. Ta před Panem tak dlouho utíkala, až neměla kam utéct a nechala se vládcem bohů proměnit v rákosí. Z toho Pan vyrobil píšťalku a po večerech na ni hraje smutné písně.

Hraním na tuto indiánskou flétnu vznikají velmi uklidňující zvuky s hypnotickými účinky, které mohou člověka uvést až do stavu meditace.

Panova flétna
Panova flétna

Šamanské bubny spojující vědomí s přírodou

Bubny a bubínky můžeme považovat za jedny z nejznámějších hudebních nástrojů. Používají se napříč všemi kulturami a mohou mít nespočet podob, například jednoruční bubínky Damaso, klasické africké bubny Djembe nebo indické bubínky Tabla. Šamanské bubny slouží převážně k rituálům. Jejich vibrující zvuky procházejí celý tělem a vytváří působivé energetické pole. Šamanovu mysl mohou dokonce dostat až za hranice klasického vědomí, napojit ho na paměťové pole předků a propojit jej s přírodními živly a energií.

Hudebních nástrojů na muzikoterapii existuje celá řada. Chcete-li se terapii hudbou věnovat trochu více a poodhalit tajemství této léčby, musíte najít nástroj, který bude lahodit nejen vašim uším, ale také mysli. Zkoušejte, poslouchejte, relaxujte a nechte se unášet jedinečnými tóny všech nástrojů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací