Menu

Pokrývka hlavy: Zvyklost, či náboženská povinnost?

Móda se každým rokem mění. Ještě před pár desítkami let se nosily barevné legíny a mini sukně. Zatímco poslední léta se drží hesla Čím větší a volnější, tím lepší. Existují ale doplňky a prvky, pro které módní trendy moc neplatí. Jedná se pokrývky hlavy všeho druhu. Společně zabrousíme do této tématiky a o klobouku, jarmulce či hidžábu se něco dozvíme.

Pokrývka hlavy je součástí oděvu už po staletí. Lidé ji nosí z mnoha důvodů, a to například jako náhradu vlasů, dekoraci a reprezentaci, ochranu proti počasí, či kvůli náboženským a etnickým účelům. Za nejpočetnější skupinu se dá považovat ta nábožensky zaměřená.

Co na to náboženství?

Mezi křesťanstvím a jiným náboženstvím existují mnohé kulturní rozdíly. Například Nový zákon nestanovuje jiná pravidla než zásadu slušnosti a jednoty. To znamená, že by člověk měl být opatrný a vyhýbat se stylům, které se pojí se zvrácenými lidmi. Co se týče pokrývky hlavy, tak to také symbolizuje podřízenost vůči autoritě (pro anděly).

Jedním z výrazných znaků judaismu patrných na první pohled je nošení pokrývky. Prostovlasost se považuje za druh nahoty, porušení základních etických norem neslučitelných s jirat šamajim (bázní před Bohem). Židé proto i dnes nosí pokrývku zejména při modlitbě, ale také u jídla. Pokrývka má více názvů. Jarmulka se využívá ve střední a východní Evropě. Kapele je běžnější mezi Židy z jižní Evropy. Cappelo, neboli italsky klobouk, patří k využívaným hlavně v severní Africe.

Podle muslimů má zahalování žen dva účely. Věřící muži nejsou rozptylováni hříšnými myšlenkami na ženu a mohou se tak více soustředit na Boha. Dále to chrání ženu samotnou v její zájem. Například v Íránu je zahalení žen nařízeno zákonem. Zatímco v Pákistánu se jedná jen o kulturní zvyklost. V Turecku se ženy rozhodují dobrovolně. A jaké jsou rozdíly v muslimských šátcích?

  • Hidžáb – šátkovitá kulka zakrývající vlasy a krk, obličej zůstává odhalen (Malajsie, Indonésie)
  • Nikáb – neprůhledna rouška, kterou doplňuje šátek; zakrývá celý obličej, zbývá jen úzká štěrbina pro oči (Saudská Arábie, Omán, Katar)
  • Čádor – oděv zakrývající celé tělo, bez otvorů na ruce; odhaluje sice tvář, ale zakrývá zbytek těla až po kotníky (Írán)
  • Burka – má síťku přes oči, jinak zakrývá celé tělo (Afghánistán)

Co na to móda?

Klobouk je neodmyslitelnou součástí oblečení již několik století. Ve 14. století žilo v Praze na dvacetpět kloboučníků. Tato pokrývka na sebe poutá více pozornosti než jiné kousky oblečení. Klobouk má tedy funkci estetickou a znakovou. Obvykle je předmětem obdivu, nebo terčem kritiky. Ačkoliv se pokrývky hlavy nosí méně než kdy dřív, svoje místo v lidském světě budou mít vždy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací