Menu
26. 5. 17

Ručně vyráběným porcelánem jsme neustále plně pohlceni, říká designér Shisha Original

Mosaz, ocel, hliník, sklo, dokonce i dřevo. To vše už lze dnes mezi vodními dýmkami nalézt. Nápady v hlavách výrobců však posouvají vzhled produktů nejen z hlediska použití materiálu skoro až za hranici nemožného. Takový porcelán, jenž v podobě tradičního cibuláku zdobí české domácnosti už od 19. století, se zdá být pro výrobu dýmky naprosto nevhodný. Nedrží totiž tvar a při vypékání v peci se o 14% smrští. Ani takové překážky ale neodradily českou značku Shisha Original od toho, aby se pustila do sériové výroby porcelánových vodních dýmek. A jak celá idea vznikla? To takhle tři kamarádi při pravidelném pochutnávání si na tabáku naznali, že jim nevyhovuje kvalita dýmek, které používali. A pustili se do vývoje vlastních. Jedním z nich je i Vít Bechynský, který je podepsaný pod designem ručně vyráběných produktů Shisha Original.

Jak dlouho probíhal vývoj Shisha Original ARISTO a co bylo nejtěžší?

Už samotný úkol navrhnout, vyvinout a zahájit sériovou výrobu jakéhokoli produktu je náročné. Každá shisha se už od počátku vyrábí v téměř identické podobě, se stejnou funkčností a materiály. Našim prvotním úkolem nebylo za každou cenu navrhnout tvarově i funkčně odlišný produkt, chtěli jsme přijít s co nejlepším produktem, tím myslím i s maximální snahou o výjimečně kvalitní kuřácký zážitek, a tento parametr jsme dokázali zabezpečit jen při použití špičkových materiálů a výrobních technologií.

Aby se nám tato naše představa podařila přetavit v reálný produkt stojící před námi na stole, věnovali jsme mu 2 roky cílené práce v týmu designerů, konstruktérů, technologů a odborníků výroby porcelánu, skla, dřeva a nereze.

Za jednu z nejtěžších fází vývoje osobně považuji samotné prototypování a testování. Jedná se sice o fázi vývoje, kdy už v rukou držíme reálně vyrobené kusy z finálních materiálů, ale jejich vzájemná kompletace a testování funkčnosti častokrát odhalí mnoho nedokonalostí
a nepřesností. Musíme zpět zasednout k výrobním výkresům a přepracovat design, technologii, inovovat funkčnost a s výrobci opětovné konzultovat možnosti výroby nově navrženého komponentu. V Shisha Original jsme u modelu ARISTO toto celé prototypovací a testovací kolo absolvovali minimálně čtyřikrát.

Kolik kusů porcelánových modelů skončilo v koši, než jste objevili ten ideální? Co bylo u těch ostatních za problémy a jak jste je řešili?

Výroba porcelánu není vůbec snadná záležitost, zvláště pak velkých a těžkých objektů, jako je naše Shisha Original ARISTO. Dlouho jsme hledali vhodného výrobce porcelánu, který bude mít dostatečné znalosti v oboru a nezalekne se našich náročných požadavků.

Každému porcelánovému odlitku předchází mnoho nutných postupů a není možné ani jeden vynechat nebo jej zjednodušit. Pro každý model porcelánových částí dýmky jsme museli vyhotovit příslušný design v počítačových 3D programech, následně vyrobit hmotový model, ten o cca 14% procent zvětšit – z důvodu, že porcelán se při vypékání právě o 14% smršťuje. Následně pro tento zvětšený model vyrobit formy,
do kterých se nalije tekutý porcelán. Jen pro zajímavost – naše forma s nalitým porcelánem váží až 80 kg. Tento odlitý kus se následně vyretušuje a jde třikrát postupně do pece na výpal, kdy první realizujeme na 1420 stupňů Celsia. Při každém výpalu podstupujeme vysoké riziko praskliny nebo tvarové deformace každého kusu.

Po této výrobní peripetii každého kusu se nám dostane model do rukou a my jsme schopni ověřit nejen jeho tvarovou správnost,
ale i kompatibilitu s ostatními komponenty, které jsou vyhotoveny na desetinu milimetru přesně.

Konkrétně u porcelánových těl bylo hned několik vývojových modelů. Od výrazných tvarových změn pro zvýšení efektivity produktu až po drobnosti v čistotě a maximální bělosti porcelánu. Například jsme nově navrhovali vrchní část těla, kde je ukryta korunka uvnitř těla tak, abychom zvýšili tepelnou izolaci tabáku a udrželi konstantnější teplotu při zahřívání. Zde jsme byli odkázání na opakované prototypování kvůli správnému navržení hloubky a šířky místa pro uložení korunky do těla.

Kdy nastal moment, že jste si řekli „máme to“? Jak jste věděli, že „teď už je to ono”?

„Teď už je to ono“ byla naše prosebně vytoužená cílová páska. Mám dojem, že jsme se postupem času k ní nepřibližovali, ale spíše od ní vzdalovali. Zohlednění všech našich představ o funkčnosti, výsledky testování, materiálové vlastnosti a zákaznické užití nás neustále vrhalo do opětovného překreslování, navrhování a prototypování nových a lepších řešení. I přes to všechno už náš první model, který jsme umístili na trh, byl špičkové kvality. Nám však tento stav nestačil, a i na základě postřehů od našich zákazníků jsme některé dílčí prvky inovovali. Například jsme první verzi produktu ARISTO kompletovali se zpětným ventilem, který na základě zákaznické zpětné vazby neměl dostatečnou vzduchovou propustnost, a my jsme proto vyvinuli úplně nový, jedinečný zpětný ventil jen pro produkty Shisha Original. Mám za to, že tento kolotoč vývoje a inovací nikdy neskočí, zvláště pokud nám jako výrobci záleží na výrobě nadstandardně kvalitního produktu.

Co bylo impulsem pro vytvoření dýmek SO? Nevyhovující funkčnost ostatních dýmek, touha přijít s něčím novým a netradičním, spojení obojího…?

Jsme tři zakladatelé projektu Shisha Original. Jsme tři kamarádi, kteří se každý týden potkávali na diskuzní shisha večer. Nebyli jsme žádnými profesionály v oblasti výroby ani kouření dýmky. Měli jsme rádi vodní dýmku, tu atmosféru, kterou spojení dýmky a příjemných lidí v okruhu přináší s citem pro kvalitní produkt. Shishy, které jsme používali, postrádaly kvalitu a každá byla po čase nepoužitelná z důvodu nekvalitní výroby a použití materiálů.

Jednoho dne padla památná motivace: “Vítku, ty jsi designér, nezvládl bys navrhnout shishu pro naše diskuzní večery?”. Já se v zadání vzhlédnul a už od začátku jsem byl přesvědčený, že dokážeme vytvořit nadstandardně kvalitní produkt. A to už bylo jen krůček přesvědčit sám sebe, že naše ambice musí být vyšší, než jen udělat jednu výjimečnou a výborně fungující shishu.

Porcelán byl ve hře od začátku?

Popravdě řečeno, porcelán nebyl náš plánovaný materiál pro tělo dýmky od první skici. Jako designéři jsme měli představu, že materiálů,
ze kterých dokážeme tělo vyrobit, je nepřeberné množství. Touto naší představou jsme se nechali uchlácholit až do doby, kdy jsme šli rýsovat technické výrobní výkresy a museli jsme si nadefinovat spoustu klíčových parametrů, které materiál pro tělo ARISTO musí splňovat. Byly to například tvarová obrobitelnost do našeho minimalistického designu, teplotně vysoká odolnost ve vrchní části dýmky, zvláště pak u tarbuše, snadná omyvatelnost, životnost po dlouhé roky (desetiletí), unikátnost, možnosti ruční výroby a v neposlední řadě i náš záměr aplikovat na těla různé ornamenty a textury.

Dají se dýmky SO považovat za ryze česko-slovenský výrobek? Jak je to s těmi italskými kravami?

Ano dýmky Shisha Original se kompletně navrhují, prototypují, vyrábí i následně kompletují v České republice a na Slovensku. Je pro nás důležité vybírat si vhodné výrobce, být s nimi v úzkém kontaktu a deklarovat nejvyšší kvalitu zpracování. Není to snadný úkol, ale máme za to, že s lokálními výrobci s tradicí a dlouholetým odkazem kvalitní výroby to i nadále dokážeme. Náš výrobce kožených potahů na hadice Shisha Originál pracuje s pravou kůží a tuto kůži, v kvalitě, kterou požadujeme, nakupuje v Itálií. Ano, je to tak, naše hadice jsou potaženy kůží z italských krav :-).

Které komponenty dýmek SO jsou ošetřeny nanotechnologií a jak se její přítomnost projevuje v praxi?

Protože si zakládáme na čistotě kouření, a víme, kolik péče vyžaduje udržovat každou shishu v čistotě a že i po propláchnutí dýmky a vystřídání nové příchutě tabáku stále cítíme příchuť předešlou, hledali jsme řešení, jak tyto obtíže výrazně zmírnit. V Shisha Original ošetřujeme hlavní součásti dýmky speciální organickou nanotechnologií právě pro snadnější čištění, která zabraňuje usazování částicových i pachových nečistot.

Jakým způsobem jsou zdobena porcelánová těla?

Naším záměrem bylo nalézt vhodné a trvalé řešení pro nanesení ornamentu na každé tělo Shisha Original. Zároveň jsme s týmem designérů
a grafiků hledali vhodné vzory v kombinaci s technikou ve výrobě, aby námi navržený vzor byl aplikovatelný v celém rozsahu a kvalitě. Využíváme několik možností zdobení. Nejběžnějším způsobem pro naše produkty ARISTO jsou ručně nanášené obtiskové ornamenty speciálně připravené pro porcelán. Po pečlivé aplikaci ornamentů je nutné shishu znovu zavřít do pece a na vysokou teplotu vypálit. Tímto postupem zajistíme vtavení ornamentů do porcelánu a zabezpečíme, že není možné je mechanicky odstranit. Ornamenty jsou přímo vpálené do porcelánového těla. Na zdobení modelu ARISTO Ignis používáme 24karátové zlato.

Bude porcelán základním stavebním kamenem i pro příští výrobky SO?

Nenápadná otázka, jak se více dozvědět více o našich plánech do budoucna :-). Ale zkusím vám odpovědět.

Jsme jediná firma na trhu, která navrhuje a vyrábí porcelánové dýmky. Ručně vyráběným porcelánem, jeho krásou, elegancí, funkčností
i náročností výroby jsme neustále plně pohlceni. Záleží nám na inovacích, na objevování nových limitů a ještě dokonalejší funkčnosti. Pokud při vývoji budeme přesvědčeni, že český porcelán je nejvhodnější materiál pro konkrétní produkt, velmi rádi si opětovně projdeme nelehkou vývojovou cestu s porcelánem a použijeme jej.

Co dostane zákazník, který si koupí vaši dýmku?

Už náš samotný název SHISHA ORIGINAL dokáže spoustu napovědět. Každá naše shisha je originál. Každá je ručně vyráběna i kompletována, proto má své odchylky, a to zdobí její jedinečnost.

Samozřejmě za unikátní se dá považovat i naše volba materiálu, ze kterých je náš produkt kompletován. Jsme jediná firma na trhu, jež vyrábí porcelánové vodní dýmky. Rád bych jako designér řekl, že i design je unikátní, ale toto posouzení rád přenechám na každém čtenáři. Jak už jsem zmínil, na kvalitě kouření jsme pracovali více jak rok, kdy jsme hledali správný balanc tahu a ideální funkce. Rád bych vás pozval na vyzkoušení kuřáckého zážitku v podání produktů Shisha Original, ať už u našich partnerů v shisha lounge, čajovnách nebo na různých eventech, kterých se zúčastňujeme právě kvůli všem zvědavým fanouškům vodních dýmek. Pokud by se vám zdálo, že našich výjimečností je stále málo, tak tahle je zaručeně jedinečná. Každá naše Shisha Original ARISTO má vyražené unikátní číslo, jež každé patří vždy jen jednomu produktu, a ke každé koupi naší dýmky ARISTO přísluší jedinečný certifikát s tímto vyraženým číslem na výrobku.

 

Shisha Original Aer - porcelánový model vodní dýmky z řady AristoShisha Original Aqua - porcelánový model vodní dýmky z řady AristoShisha Original Terra - porcelánový model vodní dýmky z řady AristoShisha Original Ignis - porcelánový model vodní dýmky z řady Aristo

 

Ručně vyráběné dýmky Shisha Original rozhodně nesmí chybět v naší nabídce. Pozorně sledujte e-shop www.vodnidymky.cz nebo náš FB.

 

Vydáno: 26. 5. 2017

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací