Menu

Symbolika zvířat

Zvířata provázejí člověka od pradávna. Jejich vyobrazení nalezeneme na nejstarších malbách našich předků. Objevují se také v pověstech všech národů světa. Často s sebou nesou skrytou symboliku, neboli podvědomý význam. Pramení z toho, jaké má dané zvíře vlastnosti, schopnosti a čím je jedinečné. Severoameričtí indiáni uctívají zvířata jako moudré duchy, od kterých lze získat sílu a požehnání na cestě svého růstu životem. Které zvíře vás fascinuje? Než popustíte uzdu své fantazii, seznámíme vás s dary těch, které najdete v našich končinách.  

Had

Jeho vyobrazení je jedním z nejuniverzálnějších symbolů všech kultur. V křesťanství je symbolem energie, síly, ale také prvotního hříchu Adama a Evy. V okultismu představuje svět astrálu. Líbí-li se vám hadi, vězte, že máte svobodnou povahu. Pro své okolí můžete být pokládáni za tajemné a plné rozporů. Snažíte se chovat nenápadně a přívětivě. Jste rovněž dobří pozorovatelé života. Dále pro vás platí, že vítáte změny, které dokážete využívat ve svůj prospěch, i že umíte napnout svou energii správným směrem.  

Kočka

Kočka je oblíbeným domácím mazlíčkem, který si přesto zachovává svou nezkrotnou povahu a nikdy se zcela nepodvolí vůli svého chovatele. První záznamy o domestikovaných kočkách pocházejí ze starověkého Egypta, kde kočky chránily obilné sýpky před myšmi. V křesťanském vnímání byla kočka považována za symbol plodnosti. Jenže protože patřila mezi bývalé pohanské božstvo, byla nakonec prohlášena za démona a přiřknuta Satanovi a čarodějnicím. A byla spolu s nimi taky upalována. Kdo miluje kočky, prozrazuje na sebe svou nezávislost, i potřebu chránit rodinný krb.

Kohout

Jedná se o velmi staré zvíře, co do doby počátků jeho chovu. Pro Asyřany, Egypťany a další civilizace blízkého východu symbolizoval slunečního boha. Vnímali tak skutečnost, že slunce vychází na jeho první zakokrhání. Z toho vyplývají i novější mýty, kde démoni a zlo prchají ze světa naopak s jeho posledním zakokrháním. Kohout zároveň symbolizuje zbrklost, bojovnost a ješitnost, protože dva kohouti se vedle sebe nesnesou. Dnes se kohout umisťuje na vrcholky budov, které má za úkol chránit.

Motýl

Drobné stvoření fascinujících barev symbolizuje zásadní proměnu, metamorfózu, a přechod významnými životními fázemi i případné pozvednutí do duchovní úrovně. Motýl je často spojován s lehkostí a svobodou, jež pozorovateli připomíná pohyb jeho křídel.

Moucha

Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, i tento otravný hmyz má svou symboliku. A nejen zápornou. I když tou začneme. V raném křesťanství představují mouchy špatnost, hříchy, spiknutí a úpadek. Zcela opačně ji vidí severoameričtí Indiáni. Protože je její další vlastností likvidace odpadu, je pro ně symbolem očisty. Mouchu najdeme všude, a proto je v některých místech světa ztělesněním božské přítomnosti.

Pavouk

Pavouk je v království duchovních zvířat považován za tvora ztělesňujícím ženskou energii a tvořivost. Pak také odvahu. Pro jeho typickou činnost – spřádání spletitých pavučin a sítí – symbolizuje tkalce našeho osudu. Jeho význam dále praví, že kdo se pavouka bojí, ten ještě neví, co má v životě chtít.

Sova

Přitahuje vás coby zvířecí ochránce sova? Pak jistě vynikáte činorodostí, energičností, aktivitou a dovedností rychlého startu směřujícího k vytyčenému cíli. Sova dále ztělesňuje podnikavost a neúnavnost. Nepřekvapí, když doplníme, že pro sovy je typická vnitřní moudrost a inteligence, protože jsou učenlivé. Sovy jsou také nesmírně rychlé, mrštné a přesné. Pokud se sova objeví ve vašem snu, značí to otevřenost k sobě a upřímnost. Může také upozornit na nutnost se porozhlédnout a roztřídit si myšlenky.

Zvířat je v přírodě nepřeberné množství, proto jsme v tomto článku zachytili jen pár známých a třeba i pro vás něčím nových zástupců zvířecí říše. Možná o vás leccos napoví…

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací