Menu
2. 5. 17

Už vám bylo 18? Tak nám to dokažte. Blíží se protikuřácký zákon

To bychom měli. Zákon o potravinách a tabákových výrobcích už si po světě tráduje několik měsíců, krabičky jsou zkrášleny odpudivými obrázky a dýmkaři si při koupi tabáku nejen z lokálních trafik nebo e-shopů mohou připadat jako Saxana při vyřknutí kouzelného zaklínadla. Mix višně, limetky a máty už si nepořídíte, místo něj dostanete Epsilon Sigma Mí. Nebo Silky Greeny místo hroznu.

Ale na to už jsme se jakž takž zvládli adaptovat. Fabriky se přizpůsobily evropskému trhu a začaly podle směrnice EU vyrábět krabičky s příchutěmi dle vlastního, osobitého konceptu. Takže jedeme dál po nových kolejích, které stály výrobce a prodejce hromadu času, peněz a úsilí. A dýmkaře dlouhou dobu netrpělivého čekání. Ale vše by se mělo už vracet téměř do normálu. Kritické období jsme doufejme úspěšně překlenuli a nyní už nám nic nestojí v cestě. Ehm… až na to, že stojí.

Vypořádávat se s novelami zákonů a směrnic EU je, jako postupovat ultra-náročnou videohrou, kde na vás za každým rohem číhá boss, kterého naprosto vysíleni z předešlého boje mlátíte hlava nehlava v naději, že se konečně dostanete do klidnější fáze hry. Po každém vyhraném boji vyždímáte propocené tričko, spočítáte ztráty a vítězným krokem si vykračujete dál. Jenže ne příliš dlouho.

O čem že to básníme? O zákonu č. 65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Jistě jste o něm už v minulosti něco zaslechli. V hledáčku všech kuřáků byl při navrhování a schvalování proto, že upravuje zákazy a povolení týkající se kouření v gastro provozovnách. Možná jej znáte pod pojmem „protikuřácký zákon“. A jak se týká nás? Docela dost. Zákon totiž zahrnuje také paragraf nazvaný „Prodej tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret prostřednictvím prostředku komunikace na dálku“. A ten nám kupříkladu dává za povinnost informovat zákazníky na internetu, tedy vás, o prodeji tabáku nebo kuřáckých pomůcek a o zákazu prodeje osobám mladším 18 let. Z tohoto důvodu jsme zmíněnou informaci zaimplementovali na e-shopech vodnidymky.cz a smokeshop.cz. Při každé návštěvě stránek na vás tak vyskočí okno vyzývající k potvrzení, že jste plnoletí, a můžete tak pokračovat v nákupu. To je ovšem teprve začátek.

Protikuřácký zákon nám totiž nařizuje i to, že jsme jako prodejci kuřáckého zboží povinni od vás při každém nákupu vyžadovat jednoznačné prokázání věku. Přesný popis zní takto: Tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“). Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let (viz Zákon č. 65/2017 Sb. §6 odst. 1). Nyní tedy dáváme dohromady příslušný „počítačový systém ověřování věku“, abychom jej mohli začít používat v řádné zákonem stanovené lhůtě.

Tímto vás chceme informovat o provedených, ale také připravovaných změnách na našich e-shopech. V současné době se zabýváme otázkou, jak nejneinvazivněji upravit proces nakupování kuřáckého sortimentu. Pokud nyní nebo v budoucnu shledáte v tomto směru jakékoliv nepříjemnosti, předem se vám za ně omlouváme. Vězte, že nás tyto změny netěší. Abychom vám ale mohli i nadále nabídnou širokou nabídku kuřáckého zboží, na které jste u nás zvyklí, je potřeba se s těmito těžkostmi chlapsky vypořádat. Máte-li na nás jakékoliv dotazy či připomínky, neváhejte se na nás obrátit.

Děkujeme za pochopení a přejeme pohodové čtení a nakupování.

Váš SHANTI Team

 

Vydáno: 2. 5. 2017

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací