Menu

Význam masek a jejich pestrá tradice

Masek a jejich tajemného přesahu i příslibu skrytého významu, jakési hry podvědomí, využívali už naši dávní předci. Nejstarší dochované doklady je ukazují ve zvířecí podobě, které symbolizovaly mužskou plodnou sílu. Jejich vyobrazení najdeme na jeskynních malbách v Lascaux a Trois Freres ve francouzských Pyrenejích, obdobné pak v alpské oblasti v Rakousku a Švýcarsku.

Historici předpokládají, že tyto masky byly spojeny s osobou šamana a že slibovaly úspěch při lovu i případně souboji s nepřátelským kmenem. Postupně našly masky své další využití v náboženství, obřadech i divadle. Vydejme se vstříc jejich tajemství!

Masky a tajemná moc magie

Jak se rozvíjela víra a získávala postupně své pevné náboženské obrysy, braly na sebe masky podobu příznivých a nepříznivých duchovních sil. Začaly ztvárňovat samotná božstva a nakonec také mrtvé předky. S celým orchestrem těchto zastupovaných bytostí potřeboval člověk komunikovat. Přisuzoval jim roli pomocníků v těžkých otázkách života a smrti a to jak jeho samotného, tak rodu, kmene i vůbec celého společenství.

Na rozdíl od modlitby měl pocit, že může dění ve světě, jenž ho obklopoval a jemuž nerozuměl, měnit a mít na něj vliv. Nepřipadal si díky tomu pasivní, trpný, vystrašený… Bezmocný. Byl znovu pánem svého osudu. Odtud byl už jen krůček k tomu, aby masky pomáhaly psát první tradice – hlavně novoroční a masopustní oslavy, jaké známe dodneška.

karneval benátky

Kulturní pelmel

Co jiný kout světa, to jiná dochovaná památka z historie masek. Je na nich vidět pestrost všech kultur, ale i to, v čem spočívá naše spodoba.

Zajímavý pohled nabízí pro nás, Evropany, asijský kontinent. Najdeme tady doslova rozsáhlý arzenál kultur masek. I na tomto světadíle se ale tradice drobí a štěpí, aby se jinde zase prolnula. Stačí jmenovat: Japonské masky divadla nó, kašírované nebo na obličej malované masky v čínské pekingské opeře. Chrámové taneční masky z Bali a Jávy. Tibetské ceremoniální masky démonů, které až děsí. Indické tygří tance v celotělových maskách. Zkrátka: Pestrost a nápaditost, kam oko pohlédne…

Když sáhneme do afrických sbírek v muzeích, zjistíme, že ani v tomto případě nemůžeme mluvit o uceleném systému monotematických masek. Naopak. Vedle masek válečných, je tato ryzí kulturní oblast domovem masek představující ženskou krásu. A to precizní zhotovení a fantazie provedení, až by jeden nedýchal!

U původních obyvatel obou Amerik vzniklo množství náboženských systémů, v nichž právě masky měly důležitou roli. Tradičně jimi uctívali domorodí Američané své předky, elementy, posvátná místa, ale i přírodní jevy. Ztvárnění masek bylo velmi dekorativní a masky dodnes vzbuzují emoce, posvátnou úctu, ale i úžas.

V křesťanské tradici a dřív místopisně v Evropě spoluutvářely masky tradice, které fixovaly do soustavy metafor, symbolů i znaků (jako je patrné třeba na erbech). Své dramatické využití našly v řeckém divadle a celém římském umění. Těšily se velké oblibě. Přesuňme se v čase a uvidíme je na románských a gotických chrámech, které chránily proti démonům. Lidé tehdy věřili, že zlo nesnáší svou vlastní podobu a tímto jej chtěli zahnat.

maska indie

Masky v ulicích

Můžeme jen vyvozovat, ale máme za to, že maskami, pestrými barvami, hlukem a neutuchajícím povykem zaháněli naši předci síly temnoty a zimy a naopak otevírali cestu světlu a svitu jara. Ostatně, kdo zažil někdy masopust, nemusíme mu víc povídat. Chcete-li vidět masky naživo i dnes a nestačí-li vám masopustní průvod v našich končinách, musíte zavítat například na Karneval v Benátkách v době Velikonoc. Trvá tři týdny.

Během 1. a 2. listopadu potkáte rozmanité průvody po celém Mexiku a v Latinské Americe, kde celebrity nosí masky ve tvaru lebky (nebo jsou takto pomalovány na obličeji). Všude jsou vidět barevné kostýmy a různorodé klobouky.

maska karneval

Kdo má tématiku smrtek rád, toho potěší koncem října známý Halloween v USA.

Na svatého Mikuláše se další průvod masek, takzvaný Krampusnacht, koná v Rakousku. Podle tradice Krampus trestá zlobivé děti a jeho podoba je i pro dospělé dosti děsivá.

O pár dnů později neunikne každoročně očím médií největší svátek roku v nejlidnatější zemi světa. Ano. Zdejší ulice se zaplní maskami z různých materiálů, jako jsou kameny, kovy a kůže. Reprezentují božstva, duchy a legendární zvířata, typická pro daný čínský Nový rok.

Dalšími známými karnevaly jsou karnevaly v Brazílii (ať žije samba!), nebo karneval Shimokita Tengu Matsuri v Tokiu trvající přes tři dny na přelomu ledna a února.

Jak je vidět, tradice masek se i dnes jen tak neokouká. Ostatně, pojďte se inspirovat!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací