Menu

Ájurvéda pro začátečníky – základní principy a metody

Po tisíce let se předává učení ájurvédy mezi lidmi. Nebýt tohoto starého systému léčení, klasická i čínská medicína by dnes vypadaly asi jinak. Pojďte s námi odhalit roušku nejstaršího medicínského komplexu.

Co je to ájurvéda?

Slovo ájurvéda se dá přeložit jako věda o životě (ayur – život, veda – věda). Jedná se o nejstarší ze zachovaných systémů léčení založených na přírodních zákonech. Cílem ájurvédy je najít rovnováhu na fyzické, duchovní a duševní úrovni. K tomu se používají celé řady procedur a činností:

 • Meditace
 • Přizpůsobení jídelníčku
 • Jóga
 • Dechová cvičení
 • Masáže
 • Aromaterapie
 • Terapie barvami
 • Detoxikace a další

Zásady ájurvédy a základní principy

Ájurvéda se snaží najít a odstranit příčiny problémů, čímž se liší od moderní medicíny, která se zaměřuje převážně na příznaky nemocí. Základní myšlenkou je žít v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony. A co je to ta osobní konstituce?

Podle ájurvédy je každý jedinec složen z pěti elementů – éter, voda, vzduch, oheň a země. Ty se projevují v podobě třech základních energetických principů – váta, pitta, kapha.

 • Váta má přidělen element éter a vzduch, řídí pohyb.
 • Pitta je spojována s ohněm a vodou a řídí přeměnu.
 • Kapha má element vody a země a poskytuje stabilitu.

Vše je postaveno na individuálním přístupu. Každý člověk má unikátní poměr těchto energií (váta-pitta, pitta-váta, váta-kapha…), který označujeme jako konstituce. Když se projeví nadbytek jedné z těchto energií, dostavuje se psychická nevyrovnanost nebo špatná funkce některého z orgánů. Pomocí ájurvédy se tedy snažíme uvést tyto energie zpět do původní rovnováhy.

A jak zjistíte svou konstituci? Pomocí orientačního Dóša testu, kde budete volit možnosti nejlépe vystihující vaši osobnost.

Meditace a naslouchání nám samotným je důležitou součástí ájurvédy
Meditace a naslouchání nám samotným je důležitou součástí ájurvédy

Tři základní principy – strava, spánek, sex

Jedná se o důležité oblasti života, které bychom neměli podceňovat. Každou si teď projdeme a ukážeme si na nich základní principy ájurvédy.

Jídelníček by měl být stanoven podle konstituce daného jedince. Ne každému vyhovují stejné potraviny, stravovací režim nebo velikost porce. Obecně se ale strava podle ájurvédy řídí několika pravidly.

 1. Berte jídlo jako malý obřad a zbytečně se nehoňte. Jezte klidně a vyčistěte si mysl. Vnímejte chuť jídla a snažte se ho vychutnat. Nejezte příliš pomalu ale ani rychle.
 2. Dávejte přednost čerstvě připraveným a teplým jídlům. Snažte se upřednostňovat domácí stravu.
 3. Řiďte se svými chutěmi. Máte-li na něco chuť, dopřejte si to. Naopak pokud vám nějaké jídlo nechutná, nenuťte se do něj.
 4. Konstituce váta a kapha by měly mít mezi jídly 3-6 hodin pauzu na trávení. Pitty mohou čas zkrátit, tráví rychleji.
 5. Hlavní jídlo celého dne je oběd, snídaně a večeře by proto měly být lehčí.
 6. Doporučuje se nejíst těsně před spaním ani před cvičením.
 7. V souladu s vaší konstitucí zakomponujte do jídla všechny chutě (sladké, slané, kyselé, hořké apod.)
 8. Nepijte mléko k rybám, vajíčkům, česneku ani kyselému ovoci. Mléko není vhodné pít také k jídlům složených z více chutí.
 9. Pitty by neměly konzumovat příliš jogurt a sýry, zejména ve večerních hodinách.
 10. Nápoje pijte teplé nebo v pokojové teplotě, vyhýbejte se ledovým nápojům, mohou narušovat trávící pochody.
 11. Med zbytečně tepelně neupravujte a nepřidávejte jej do horkých nápojů, například do čaje.
 12. Jezte tak, abyste byli ze dvou třetin zasyceni. Nepřejídejte se.

Další důležitou oblastí je spánek, o ten se neokrádejte. Choďte spát kolem 22.-23. hodiny a dopřejte si ideálně 8 hodin spánku. Samozřejmě si můžete režim upravit dle svých potřeb. Dbejte na to, ať máte kvalitní matraci i lůžkoviny a během spánku vás nic nebude vyrušovat.

Obdobně jako spánek a jídlo je důležitý i sex. Ten slouží nejen k plození potomků, ale také jako požitek. Sexuální aktivitou můžeme usměrňovat výdej energie, ale dejte si pozor, ať to s tou aktivitou zbytečně nepřeženete. Všeho moc škodí.

Chcete-li zlepšit svou flexibilitu a poznat blíže své tělo, vyzkoušejte jógu
Chcete-li zlepšit svou flexibilitu a poznat blíže své tělo, vyzkoušejte jógu

Ájurvéda a konstituční typy

Co jsou to ty konstituce a jaké jsou typy jsme již psali, teď se můžeme zaměřit na jejich bližší specifikaci.

Váta

Váty (jak se říká o lidech s konstitucí váta) jsou většinou štíhlí, vysocí nebo naopak malí, mají suchou a chladnou kůži, tmavé, suché a vlnité vlasy, hubený krk, tenký hlas. Nerovnáha u těchto lidí je spojována se stresem, psychikou nebo fyzickým vyčerpáním. Snadno proto propadávají depresím a smutku. Váty by si měly najít čas na odpočinek, relaxaci a pročištění hlavy. Pokud u vás převládá váta, vyčleňte si jednou za čas na sebe chvíli a dělejte to, co máte rádi. Zapalte si vonné tyčinky, zahrejte si na hudební nástroj nebo pusťte svou oblíbenou hudbu, odpočívejte a užívejte si klidu.

Lidé konstituce váta by se měly vyhýbat smaženým jídlům a dbát na pravidelnou stravu. Doporučují se teplá, vlhčí jídla a slané, sladké a kyselé chutě. Zeleninu konzumujte tepelně upravenou, luštěniny volte lehčí, například červenou čočku či mungo fazole.

Kapha

Konstituce kapha se vyznačuje větší zakulacenou postavou, kulatým obličejem, větším nosem, plnými rty a velkými zuby. Nejčastějšími příčinami nerovnováhy bývají lenost, nedostatek pohybu, vlhké počasí, přejídání a tučná, slaná jídla. Kaphám se doporučuje konzumovat vařená jídla, a naopak vyhýbat se tukům, olejům, oříškům, pšenici a živočišným produktům. Aby kaphy nezlenivěly a motivovaly se k pohybu, měly by se obklopovat červenou, oranžovou a žlutou barvou.

Pitta

Lidé v konstituci pitta mají střední postavu, světlejší rovné vlasy, srdcovitý obličej, mnoho mateřských znamínek a jemnou kůži. Pitty bývají cílevědomé, organizované a oplývají výbornou pamětí. Do nerovnováhy sklouzávají při dlouhodobém stresu, nevyrovnaném životním stylu a nadměrném teple. Pokud navíc neholdují pohybu a sedí u televize či počítače, nerovnováha se ještě prohlubuje. Pitty by se měly zdržovat v chladnějším prostředí blízko vody, jíst převážně syrovou stravu a dávat přednost vegetariánským pokrmům. Upřednostňovat by měly sladší ovoce a zeleninu, mléko, ovocné šťávy, vařené ovesné vločky, mandle a kokos, bylinkové čaje a luštěniny.

 

Vydáno: 6. 10. 2017

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací