Menu

Antistresové omalovánky

Antistresové omalovánky si získávají v posledních letech stále větší oblibu. Najdete je v každém druhém knihkupectví i v papírnictví už pevně osadily prodejní regály. Pracovně vytížení lidé mají pocit, že se bez nich neobejdou. Kde se poprvé omalovánky pro dospělé objevily a čím jsou tak výjimečné?

Historie omalovánek pro dospělé

Není to tak dávno, co omalovánky vybarvovaly jen děti (a dospělí možná někde potají v koutku, když večer ratolesti usnuly). V obchodech jste sehnali pouze sešity s pohádkovými motivy a jednoduchými obrázky, které moc dospěláků neosloví.

První myšlenku přinesla v 60. letech Barbara Streisand s písní Coloring Book, ve které zpívá, ať si svůj černobílý život vyzdobíme barvami. Na omalovánky vlastně odkazuje hned v prvním verši:

„For those who fancy coloring books…“ – „Pro ty, kteří fandí omalovánkám…“

Po tomto hitu vznikají první omalovánky pro dospělé. Nemají zatím takovou podobu, jakou dnes vídáme. Vybarvit jste si nejčastěji mohli vtipné, satirické obrázky se slavnými politiky a celebritami.

Ten největší boom ale přišel až v posledních letech, kdy se v obchodech objevují právě antistresové omalovánky.

Vyléčí tělo i duši

Dnešní svět stále někam spěchá a na člověka se valí čím dál víc práce. Antistresové omalovánky pomáhají najít klid a rovnováhu, kterou v životě potřebujete. Zároveň vás zčásti odtrhnou od digitálního světa na internetu a sociálních sítí a vrátí vás zase zpátky do reálného světa.

Nejčastěji narazíte na omalovánky ve tvaru mandal. Tento motiv vás ničím nelimituje a vy tak maximálně rozvíjíte vlastní fantazii a tvořivost. Na rozdíl od klasického kreslení u vybarvování vypnete a nemusíte se na nic soustředit. Ponoříte se do tzv. „flow“ (duševní stav, kdy se soustředíte na jednu věc a ostatní myšlenky jen volně plynou) a dokonale si vyčistíte mysl.

Vybarvování vás také alespoň na chvíli vrátí zpátky do bezstarostných dětských let a donutí přemýšlet jinak. Není proto divu, když vás při tom napadne řešení problému, který hledáte několik týdnů nebo dokonce i měsíců.

Pozitivní účinky antistresových omalovánek na člověka:

  • Zklidní mysl
  • Představují určitý druh meditace
  • Odplavují stres
  • Čistí myšlenky
  • Přinesou vám chvilku pro sebe

Arteterapie

Antistresové omalovánky se často používají jako součást arteterapie. Je to sice mladý obor, ale rozvíjí se neuvěřitelnou rychlostí. Prostřednictvím obrazu a výtvarných aktivit si člověk léčí problémy po psychické stránce, které mnohdy pomůžou i fyzickému zdraví.

V čem může arteterapie pomoci:

  • Léčba somatických onemocnění
  • Překonávání strachu
  • Zvládání životních situací, jako je ztráta zaměstnání, partnera nebo stěhování do jiného města

Léčba uměním a zvlášť omalovánkami vás dostane do formy. Pročistí hlavu, zvýší kreativitu a vrátí vás zpátky do dětství. Vybarvujte, uleví se vám.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací