Menu

Bylinkářství pro začátečníky – Jak používat bylinky a kde je sbírat?

Bylinky jsou všemocné dary přírody. Pomáhají od bolesti, podporují imunitu, odbourávají stres… Dalo by se říct, že škála jejich účinků skoro nebere konce. Přečtěte si, jak bylinky používat a které by vám doma neměli chybět.

Kde sehnat kvalitní bylinky?

Ne nadarmo se říká, že to nejlepší je zadarmo. Většinu bylinek najdete v lesích, na loukách nebo na vaší zahrádce. Stačí se jen pozorně dívat. Sbírejte dál od pozemní komunikace a v místech, kde se vyskytuje méně zvěře a turistů. Snažte se také nevysbírat všechny bylinky v dané lokalitě. Vždy ponechejte pár rostlin pro zachování přírodní rovnováhy. Myslete na to, že bylinky slouží i jako potrava pro zvěř a když posbíráte všechny rostlinky, hrozí, že už na stejném místě příští rok nevyrostou.

Sušené bylinky mají pestrou škálu použití
Sušené bylinky mají pestrou škálu použití

Pokud chcete mít jistotu, že bude bylinka patřičně zpracována, můžete rovnou zamířit do nejbližšího bylinkářství nebo online obchodu.

Jak používat bylinky?

Bylinky se dají použít na mnoho způsobů, mezi nejoblíbenější varianty patří:

  • Bylinkový čaj, nálev či odvar – Sušené či čerstvé bylinky zalijete horkou vodou a nechávat vyluhovat, případně je povaříte chvíli ve vodě. Každá rostlinka má svá specifika, proto si vždy prostudujte návod k použití. Mezi oblíbené bylinky do čaje patří heřmánek, máta, ginkgo biloba a ibišek.
  • Vykuřování –  K provonění domácnosti se používají aromalampy a vykuřovací misky, které se plní šalvějí, kozlíkem, andělikou, puškvorcem, damiánem nebo eukapyltem.
  • Bylinkové tinktury neboli domácí léčivé kapky – Bylinky se namáčí v alkoholu a louhují se i několik týdnů, než pustí dostatek účinných látek do alkoholu. Výsledná tinktura má dlouhou trvanlivost a opravdový říz, tak pozor, ať to s ní nepřeženete.
  • Koření – Mnoho bylinek používáme i při vaření, ať už v čerstvém nebo sušeném stavu. A světe div se, i takové oregano či bazalka má pozitivní účinky na lidský organismu.
Bylinkový čaj z máty a dalších bylinek
Bylinkový čaj z máty a dalších bylinek

Bylinky, které vám nesmí doma chybět

Andělika lékářská

Tato bylinka s andělským jménem má pronikavou vůni, která údajně přivolává andělské bytosti. Používá se i ke konzumaci, neboť pomáhá tlumit křeče a bolesti břicha. Nejčastěji se zpracovává její kořen, který se nasuší, a poté se buď konzumuje, nebo zapaluje.

Pelyněk černobýl

Znáte pojem pelyněk pravý? Jedná se o příbuzného pelyňku černobýla, který je ale v českých zemích mnohem rozšířenější. Tato vytrvalá bylina pomáhá při trávicích problémech, nechutenství či nadýmání. Stejně tak ji můžete použít i na vykuřování. Vyhání negativní a zlou energii, posvěcuje atmosféru a navozuje duševní rovnováhu.

Kozlík lékařský

Pokud máte doma kočku, určitě už jste o kozlíku slyšeli. Kozlík lékařský neboli kočičí bylina přitahuje kočky jako magnet. Ale skvělé účinky nemá jen na naše chlupaté mazlíky, ale také přímo na nás. Uklidňuje, zmírňuje stres a pomáhá proti bolestem hlavy. Vhodný je také pro všechny, kteří trpí nespavostí.

Ginkgo biloba

Výtažky a čaje z ginkgo biloby se používají už tisíce let v čínské medicíně. Ginkgo biloba podporuje mozkovou činnost, prokrvuje mozek i končetiny a je bohatým zdrojem antioxidantů.

 

Vydáno: 17. 4. 2018

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací