Menu

Čajové rituály – Životní styl, nebo nevšední zpestření?

Ať už ve vás pití čaje vyvolává cokoliv, pocit je vždy stejný – pozitivní a příjemný. Pro některé lidi tento kouzelný nápoj představuje relax, přísun energie nebo jen společníka při chladných večerech a ránech. Avšak čaj jako takový znamená mnohem více. Je to dlouhá cesta historií, objevy a obměny a v neposlední řadě kulturní rituály. Pojďme se na ně společně podívat a pochopit to pravé čajové kouzlo.

Kousek z historie

Je obecně známo, a také dokázáno, že se původ čaje spojuje s Čínou. Podle jedné z legend znali lidé v Číně čaj už v roce 2732 př.n.l., kdy se čínský císař Šang-nung vydal do lesní krajiny a objevil tam lístky, které následně uvařil ve vodě. Takovýchto povídek a legend existuje spoustu, avšak to, že se čaj stal opravdu kulturní zvyklostí, je nevyvratitelná pravda.
V Evropě se lidé s čajem setkali pravděpodobně prostřednictvím Arabů, a to mezi 10.-15. stoletím. Prvním Evropanem, který ho osobně ochutnal a jeho chuť popsal, byl portugalský jezuita Gaspar de Cruz.

Světové rituály

Ať už se jedná o jídlo, oblékání, architekturu a další, vždy se najdou menší kulturní rozdíly. Víte, jak je to s čajem například v Japonsku, Číně a Anglii?

Japonsko

Z Číny se čaj rozšířil také do Japonska a setkal se tam s velkým ohlasem. Tradiční japonský čajový obřad se nazývá Cha-no-yu, je podstatně formálnější a lidé při něm používají speciální nádoby a náčiní. Lidé se mu věnují dodnes. Jako podstatou celého obřadu se bere rozjímání, úvaha o životě, umění ocenit a užívání si okamžiku, místa a zachycení rovnováhy.
V Japonsku je nejvíce oblíbený zelený čaj, konkrétně matcha.

Čína

Kolébka čaje, tak se Číně přezdívá. Lidé zde čaj milují a patří k nejpopulárnějším nápojům. Při čínském rituálu se jedná hlavně o požitek. Čaj se připravuje v malé konvičce, poté se vícekrát louhuje a nalije se do malých misek. Nejčastěji se používají kvalitní oolongy a pu-erh.

Anglie

V Anglii se čaj stal oblíbený už v minulosti, vytlačil anglické pivo jako národní nápoj. Britové jsou dodnes největšími dovozci a spotřebitelé čaje.
Angličané pijí výhradně silný černý čaj a to Darjeeling nebo Earl Grey. Do něj si přidají buď smetanu, či mléko a cukr. Ke své čajové siestě, která je na oběd, nebo na večeři, si připraví lehké občerstvení, a to ve formě sušenek či pečiva. Díky tomuto rituálu vznikl název pro čajové pečivo.

Je jedno, jestli vám chutná více ovocný, zelený či černý čaj. A také nezáleží na tom, jakým způsobem si ho připravíte. Čaj vždy splní tu stejnou úlohu – umožní vám se uvolnit, spočnout si a třeba se zamyslet nad životem či něčím jiným. Tak mu to dovolte.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací