Menu
4. 4. 18

Česko má jednu z nejrozvinutějších dýmkařských komunit, tvrdí bloger

S vodní dýmkou si potykal ve 14 letech. Dnes je jednou z nejikoničtějších postav české dýmkařské scény. Se svým blogem Dýmkařův koutek se umístil 3. v anketě Czech Blog Awards. Vzrůstající vliv a počet fanoušku se nyní snaží přetavit v pomoc při boji s rakovinou. Vášnivý dýmkař a úspěšný bloger Jakub Kopáček nám v exkluzivním rozhovoru prozradil, kolikrát denně nabíjí korunku, proč se rozhodl rozjet charitativní projekt nebo jak funguje spolupráce s dýmkařskými firmami.

Jak ses dostal k dýmkám?

Byla to vlastně náhoda. Vodní dýmku dostal k narozeninám můj otčím od kamaráda, který se jezdil potápět do Egypta. Byla to tehdy docela slušná kalba a po pár skleničkách se parta rozhodla dýmku vyzkoušet. Jelikož mi bylo 14, tak jsem se poflakoval kolem a užíral, co se dalo. Dýmka mě zaujala a já bedlivě pozoroval, jak ji kamarád „profesionálně“ připravuje. Co si budeme nalhávat, byla to prasárna. Miniaturní Top Mark, rychlozápalné uhlíky, alobal proděravěný náušnicí a hrouda Al Fakher Medu uvnitř žalostné korunky. Když se nikdo nedíval, potají jsem si potáhnul. Bylo to úplně něco jiného než cigarety, které bytostně nenávidím. To bylo mé první setkání s vodní dýmkou.

Chodil jsi rád do čajovny, a tak jsi o nich začal blogovat?

Tak určitě. Byli jsme svého času taková klasická partička, kterou naleznete v každé čajovně. Šest lidí, jedna dýmka, jeden čaj, na tajňačku upíjející Božkov s Kofolou schovaný v báglu. Každopádně blogování o dýmkách přišlo až mnohem později. V prváku na výšce jsem zjistil, že mám na oboru nálož slavných blogerů, jůtůberů a jiných tvůrců. Padlo pár piv, dýmek a já přišel na to, že mě ti lidi velmi inspirují k vlastní tvorbě. Hledal jsem téma a jelikož jsem byl nadšený dýmkař, spojil jsem svůj blog právě s vodními dýmkami.

Jak dlouho už Dýmkařův koutek funguje?

Dýmkařův koutek oslavil v lednu své 3. narozeniny. Měřeno ve psích letech, je mu 28 let. Z prokrastinační zábavy na koleji, kde jsem psal za zvuků korejského popu z vedlejší buňky, vznikla oplzle-naučná platforma o dýmkaření.

Co nápady na články? Je těch materiálů, o čem psát, pořád dost?

Když jsem začínal, ústřední telenovelou na pokračování byla Dýmkařská bible. Dýmkařská bible má 11 dílů. Myslel jsem, že poté mi inspirace jednoduše dojde. K dnešnímu dni jsem publikoval 105 článků, což dokazuje, že inspirace je všude kolem spousty. Stačí jen porazit démona prokrastinace a uchopit to za správný konec.

Máš představu, jestli tě čtou a sledujou spíš ostřílení, nebo naopak ne až tak zkušení dýmkaři, kteří třeba potřebují poradit s nákupem dýmky nebo nabitím tabáku?

Tohle ti žádný Analytics nespočítá. Já to vidím tak, že spolu s mojí tvorbou roste i mé publikum. Ze začátečníků se stávají nadšenci, z nadšenců ostřílení veteráni. Každá z těchto skupin u mě na blogu, jak doufám, pro sebe něco najde. Začátečníci píšou hodně, hlavně v oblasti výběru dýmek, také mají často problém s nedostatkem dýmu, špatným nabitím či si chtějí jednoduše pokecat o dýmkách s někým, kdo jim rozumí. Odpovídám každému.

 

Dýmkařův koutek oslavil v lednu své 3. narozeniny. Z prokrastinační zábavy na koleji, kde jsem psal za zvuků korejského popu z vedlejší buňky, vznikla oplzle-naučná platforma o dýmkaření.
Jakub Kopáček.
Zdroj: PIXELWRITERS

 

České dýmkařské kultuře se daří. Podporujeme se navzájem

Jak tvou vášeň pro dýmky vnímají tví rodiče? Nesnažili se ti ze začátku tohle hobby vymluvit?

Většina mé rodiny jsou zdravotníci, takže pár přednášek na téma škodlivosti kouření jsem dostal. Nicméně otec je sám kuřák, takže mě v určitém směru chápe. Nikdy mi kouření nezakázali, pouze stanovili limity, zákazy kouření doma atd. Myslím, že v období mého dospívání byli radši, když jsem se flákal s bandou u dýmky v čajovně, než se tahal po hospodách nebo frčel na perníku.

Jsi v kontaktu se zahraničními známými hookah blogery? Vyměňujete si třeba poznatky nebo např. čerpáš nějakou inspiraci z jejich tvorby, případně naopak?

V kontaktu jsme a velmi mě to baví. Za ty tři roky už jsem projel několik veletrhů, na kterých jsem spatřil známé tváře tamního i celosvětového dýmkaření. A jelikož jsem držka, tak jsem se s nimi zakecal a vyměnil můj pohled na dýmkaření za ten jejich. Za poslední rok jsem se seznámil například s Johnem Naddourem (HookahJohn), Antonem Gayvoronskym (JohnCalliano.TV) a Kirilem Glushchenkem (Hookah Boss). Na veletrzích v Německu vždy rád posedím s kamarády z BroContra Germany, Aljoschou z Hookaze, jůtůbery Shisha Keule, Shisha Keller, květinářem z hookah_images_official a mnohými dalšími. Osobní setkání je pro mě v době, kdy jsou tito lidé zahlceni stovkami zpráv, to nejcennější.

 Za poslední rok jsem se seznámil například s Johnem Naddourem (HookahJohn), Antonem Gayvoronskym (JohnCalliano.TV) a Kirilem Glushchenkem (Hookah Boss).
Dva úspěšní dýmkařští blogeři – Jakub Kopáček a John Naddour alias HookahJohn.
Zdroj: Dýmkařův koutek

Jak si podle tvého názoru stojí Češi v dýmkaření v porovnání s jinými, třeba i většími trhy? Ať už se to týká byznysu nebo i komunity jako takové.

Ve spoustě měřítek jsme unikátní trh. České sklo je celosvětově proslulé a vázy s označením Bohemian Glass jsou etalonem kvality, v minulém desetiletí jsme dali světu vodní dýmky Meduse a vyrábíme dýmky ze skla, oceli, betonu, porcelánu či dřeva. Čajovny a jiné dýmkařské podniky jsou hojně navštěvované, rostou jako houby po dešti a naleznete je i v menších městech. Lidí, kteří si vychutnávají vodní dýmku přibývá. České dýmkařské kultuře se daří a roste.

Celosvětově jsme, dle mého názoru, jedna z nejrozvinutějších dýmkařských komunit. Pořádáme akce, srazy, soutěže, podporujeme se navzájem. Samozřejmě se občas i doštěkáme, to už k tomu patří. Jsme sice menší trh, ale rychle expandující, plný nadšených dýmkařů, firem a dýmkařských podniků. Těším se, jak bude náš trh vypadat třeba za 5 let.

Na jaké bázi probíhá spolupráce s výrobci nebo jinými subjekty z dýmkařského trhu? Oslovují tě sami, abys jim produkty nebo podniky zrecenzoval?

Těch přístupů je několik. Když jsem začínal, byl jsem pro většinu firem nezajímavý. Je to tím, že firmy chtějí co největší zásah, proto dokazujete počet fanoušků, celkovou čtenost/zhlédnutí a tak dále. To já zkrátka neměl, proto jsem se snažil výmluvnými maily zaujmout alespoň lidsky. Jednou za čas to vyšlo! Dnes už je situace jiná.

Již od počátku mám prakticky stejnou produktovou politiku. Pokud mi chce někdo poslat produkt na recenzi, musí mě ten produkt oslovit. Ideální pro mě je, když se dohodneme na pouhém zapůjčení produktu. Jestli mě produkt osloví, odkoupím ho se slevou, pokud o produkt nestojím, zašlu jim ho v původním stavu zpět. Tedy kromě tabáku, ten už prostě zpátky nevrátím.

Podniky to na mě zkoušejí často. „Kubo, mohl bys ses stavit na dýmku a třeba udělat recenzi?“ Opět záleží na mě, jestli ten podnik nakonec zrecenzuju. Nemám rád, když mě někdo do recenze nutí. Píšu pro radost a v momentě inspirace. Když to dělám na sílu, vzejde z toho blaf.

Kolik dýmek denně běžně dáváš?

A chceš pravdivou, nebo společensky přijatelnou odpověď?

Pravdivou.

Denně dávám pravidelně 1 dýmku, pokud jsem doma. Když mám schůzky a jiné aktivity s dýmkou, může to být mnohem více. Stabilně mám 5 dní v měsíci, kdy nekouřím.

Plíce stále fungují na 100 %?

*pronikavý zvuk kašle* Jojo, na spirometrii vytáčím nejlepší hodnoty! *pronikavý zvuk kašle*

Spolu s mojí tvorbou roste i mé publikum. Ze začátečníků se stávají nadšenci, z nadšenců ostřílení veteráni.
Bloger Jakub Kopáček vydává kromě textových také video recenze.
Zdroj: YouTube kanál Jakuba Kopáčka

Charita, trička a Dýmkařův šourek

Čerstvě jsi teď přišel s projektem Dýmkaři pomáhají v rámci charitativní akce Movember na podporu mužů s rakovinou prostaty. Co si od tohoto projektu slibuješ? Jde čistě jen o to, vybrat určitou částku, která by mohla pomoci, nebo je za tím i něco víc – třeba zviditelnění dýmkařské komunity?

Nad zdravím se dýmkaři příliš nepozastavují. Klasickým případem jsou astmatici, kteří dojdou do bodu, kdy už jim dýmka vyloženě škodí. Prodají veškeré vybavení a ohlásí konec dýmkaření. Za 2 měsíce už shánějí novou dýmku a jedou v tom znova. To je astma, pak tu máme třeba rakovinu. Nic příjemného. Já bych chtěl naši komunitu spojit nad dobročinným projektem, který by jim připomněl i ty stinné stránky dýmkaření a zároveň nashromáždil peněžní prostředky na pomoc těm, kteří již teď bojují s nepřízní osudu v podobě zákeřných onemocnění. Navíc můžeme budovat pozitivnější obraz československé dýmkařské komunity, což je potřeba.

Proč sis vybral právě Movember?

Je možné, že většina z nás zná Movember jako nadaci bojující proti rakovině prostaty, avšak pole působnosti má daleko širší. Movember bojuje proti rakovině, ale také pomáhá šířit osvětu v oblasti duševních nemocí a celkově zvyšuje povědomí o zdraví mužů. „Co to má ale společného s dýmkařením?“ Náš koníček nám přináší potěšení ruku v ruce se zdravotními problémy, které mohou v budoucnu natropit pořádnou neplechu. Mezi nimi jsou i různé druhy rakoviny. Dokud to není náš problém, nezajímáme se. A to chci změnit. Jelikož Dýmkařův koutek i Movember jedou na podobné, neformální a odlehčené vlně, rozhodl jsem se projekt dýmkařské charity spojit právě s ním.

Kromě zmíněného projektu jsi pustil do prodeje i merch v podobě triček s potiskem Dýmkařova koutku a jeho humorných ekvivalentů. Z prodeje každého trička pak věnuješ 50 Kč na charitu. To načasování startu obou projektů bylo záměrné?

Dobrá otázka! Jak jsme zmínil v dnes již archivním článku, během tvorby mého osobního trička mi začalo vrtat hlavou: „Nooo, a když už to dělám, nechtěl by tričko třeba i někdo jiný?“ S tričkama se to má tak, že jsem je představil již minulý rok v lednu a jelikož jsem se rozptýlil jinými projekty, vydal jsem jich pouze několik kusů. Na závěr minulého roku jsem konečně našel distributora a v lednu 2018 bylo vše hotovo a připraveno. Projekt Dýmkaři pomáhají se zformoval v únoru a já hledal způsob, jak se do něj zapojit i jinak než jako iniciátor. Pak se mi to v hlavě konečně propojilo. Vzal jsem svá trička, rozhodl se spolu s Vodnidymky.cz darovat 50 Kč z výdělku na konto Dýmkaři pomáhají a zapojil se do dárcovské kampaně.

Trička už tak nejsou jen kusem látky s dýmícím mimozemšťanem, jsou dalším způsobem pomoci nadaci Movember. Zvažuji udělat i speciální edici triček, ze kterých půjde na konto nadace třeba 100–200 Kč. Uvidíme, zda o ty moje ptákoviny bude vůbec zájem 😀

Vzal jsem svá trička, rozhodl se spolu s Vodnidymky.cz darovat 50 Kč z výdělku na konto Dýmkaři pomáhají a zapojil se do dárcovské kampaně.
Trička s potiskem Dýmkařův Mourek, z jejichž prodeje jde 50 Kč
na konto Dýmkaři pomáhají.

Dýmkařův žloutek, Dýmkařův mourek, Dýmkařův šourek. To přicházelo samo, u snídaně, ve sprše…?

Částečně to vychází z mého poznámkového bloku, který se mi zachoval od dob vymýšlení názvu pro blog. Byl to jeden z klasických večerů na koleji – spousta pití, dýmek a zábavy. Já jsem byl skálopevně přesvědčen, že blog musí nést název Dýmkařův něco. Spolu s přáteli jsme přišli na spoustu nových modifikací, které jsem později využil k výrobě motivů triček. Velký dík patří Markovi Zálešákovi, který těmto motivům dal podobu a vytvořil veškerý design včetně legendárního Dýmkařova šourku!

Oblíbená značka tabáku?

Zkusím se vlézt do 10 kusů! Jsou to značky Daily Hookah, Hookafina, Trifecta, Social Smoke, Darkside, Serbetli, Tangiers, Starbuzz Vintage, Maridan a Fumari.

Oblíbená příchuť?

Těch je plná Tatrovka. Tak například (ano, zase) Cactus Breeze od značky Fantasia, poté Cucumber Chill od Social Smoke, White Mist od Starbuzz Vintage, Kashmir Guajava od Tangiers a Bodrum Tangerine od Serbetli.

Oblíbený set-up?

Starbuzz Enterprise (Made in USA) s vázou CWP Kolokol, černou silikonovou hadicí s pružinkou a náustkem Galaxie od Cernunn Mouthpieces, doplněná o korunku Smokelab V2 s heat managementem CWP Heat Keeper.

Samozřejmostí je mléko do vázy, rychlozápalný uhlíček a kvalitní závětrník!

 

Vydáno: 4. 4. 2018

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací