Menu
20. 2. 18

Český dýmkařský trh roste neuvěřitelnou rychlostí, říkají zakladatelé marvin smoke

Česko už dávno nemusí světu nic dokazovat. Alespoň tomu dýmkařskému ne. Na prvotní úspěchy českého křišťálu, který je již dlouhá léta neodmyslitelnou součástí vodních dýmek, postupně navazovaly nové značky, přinášející na pole dýmek svěží vítr. A zdá se, že ten vánek je čím dál svěžejší. Leccos o tom vědí i Marek Janotka a Vincenc Borovec – kamarádi a společní zakladatelé značky marvin smoke, která před časem obohatila nabídku dýmek svým v pořadí druhým modelem marvin vol. 2.

Proč marvin smoke? Co se za jménem ukrývá? Že by zalíbení v dílech Douglase Adamse?

Vincenc Borovec: Inspiraci od Douglase Adamse v tom nehledejte, stačí zapátrat na břehu řeky. MARek a VINcenc jsou naše jména, dvou zakladatelů značky. Vždy jsem si rád hrál se jmény, a proto jsme nemuseli pro inspiraci názvu chodit daleko a marvin byl na světě.

Marek Janotka: V místě mého bydliště je několik firem, které mají prapodivné názvy. Většinou to jsou spojená jména vlastníků s nějakým dovětkem napovídající sféru onoho podnikání. Přišlo mi to už v náctiletém věku velice jednoduché. „To ti lidé nemají žádnou fantazii?“ říkal jsem si. Když jsme s Vincem přemýšleli nad názvem, chtěl jsem se přesně vyvarovat pojmenování spojením našich jmen. Pokud si dobře vzpomínám, moc variant jsme ani neměli, a když jsme zkusili dát naše jména dohromady, tedy Marek a Vincenc, neznělo to vůbec špatně. Myslím, že se nám to oběma hned zalíbilo asi i proto, že ono spojení vytváří taktéž samotné mužské jméno Marvin. Dnes už si nedovedeme představit jiný název, ale když nad tím zpětně přemýšlím, bylo to dobré rozhodnutí.

Kde vznikla idea začít vyrábět vodní dýmku? Jak jste se dali dohromady?

M: S Vincem se známe už přes 10 let a trávili jsme spolu a s dalšími kamarády poměrně hodně času. Scházeli jsme se téměř denně a často přemýšleli nad tím, jak by bylo úžasné podnikat, něco vytvořit. Naše večery už před několika lety doplňovala vodní dýmka, při níž se vždy dobře povídá a přemýšlí. V tu dobu měl Vincenc brigádu v Dobré Čajovně, kde jsem po nějaké době začal přes velké přemlouvání pracovat i já. Bylo zvyklostí si po směně dopřát zaslouženou dýmku a probrat, co je třeba. Denně jsme se tedy setkávali s dýmkami, které nás v rámci dlouhých směn v čajovně naprosto obtěžovaly svou nedokonalostí. Jednou Vincenc prohlásil: „pojďme udělat pořádnou dýmku“. Tím, že jsme oba měli mnohaleté zkušenosti s vodními dýmkami jsem si řekl, proč ne. Rozdíl byl však v tom, že tento nápad oproti tisícům dalších neskončil v koši, ale dotáhl se do konce. A my od té doby dosud pracujeme na tom, aby to pořádná dýmka byla.

O druhém modelu dýmky marvin říkáte „změnili jsme minimálně všechno“. Znamená to, že jste s prvním modelem nebyli spokojeni, takže jste dýmku kompletně předělali?

M: Neřekl bych nebyli spokojeni, ale spíše jsme si uvědomili, že pokud chceme zaujmout větší spektrum zájemců, musíme udělat zásadní změny. Na marvin vol. 1 jsme stále velice hrdí, myslím, že použitý systém je ve světě opravdu unikátní. Časem jsme se však stále častěji setkávali se spoustou jiných dýmek prodávajících se v sousedním Německu, a proto bylo nutné se jim přizpůsobit a splnit tak potřeby větší skupiny dýmkařů. V Německu kouří velké množství lidí a dá se říct, že celosvětově udávají trendy v oblasti vodních dýmek.

V: První model nebyl pro každého. Prvotní záměr byl udělat něco jinak. Nyní se snažíme dělat to hlavně dobře a na základě zpětné vazby zákazníků a celkové poptávky trhu. Spokojení nebudeme nikdy, a pokud ano, znamená to, že jsme vyhořeli.

První model nebyl pro každého. Prvotní záměr byl udělat něco jinak. Nyní se snažíme dělat to hlavně dobře a na základě zpětné vazby zákazníků a celkové poptávky trhu. Spokojení nebudeme nikdy, a pokud ano, znamená to, že jsme vyhořeli.
Voní dýmka marvin vol. 2

Plánujete zachovat stejný postup vydávání novinek i do budoucna? Myslím tím, jestli jako další bude marvin vol. 3, nebo si třeba budete pohrávat s jinými barevnými variantami stávajícího modelu.

M: Tato jmenná posloupnost bude v rámci vydávání dalších modelů určitě zachována. Sám preferuji jasnost v označení a nerad bych, aby časem byli uživatelé z našeho názvu zmateni. Barevné varianty a modelové vylepšení bude řešeno individuálně, vždy však s důrazem na srozumitelnost tak, aby si to nepletli a přišel jim název v rámci předchozích pojmenování přirozený a logický.

V: Označení „vol. X“ má znamenat název konceptu nebo jádra, na kterém se vše staví. Nyní máme ve výrobě hliníkové a dřevěné provedení marvin vol. 2. Názvy budou: marvin vol. 2 ALU a marvin vol. 2 wooden. Tím jsem snad odpověděl i na otázku s barevnými variantami, jelikož u hliníku je barevnost povinností.

Jde výhradně o český výrobek, nebo si některé komponenty necháváte vyrábět v zahraničí?

M: Jedná se čistě o český výrobek. Všechny části dýmky jsou vyráběny u nás, některé materiály však pocházejí ze zahraničí jako např. italská nerezová ocel. Je to pro nás velmi důležité a sami se taktéž snažíme české firmy podporovat.

Co odolnost dýmky? Dá se s ní cestovat?

V: Tělo vodní dýmky marvin vol. 2 je šroubovatelné a tudíž si jej můžete zkrátit na libovolnou délku. Ulehčíte tak tašce a přenos je díky rozložitelnosti mnohem jednodušší. Kromě skla se na vodní dýmce nemá co rozbít a to byl také jeden z našich prvotních záměrů. My s dýmkou cestujeme takřka po celém světě a nikdy se nám nic nerozbilo.

M: Co se týče odolnosti, v rámci celého konceptu jsme se snažili vytvořit dýmku do každodenního provozu v podniku, takže odolnost byla jedna z hlavních priorit. Samozřejmě naše dýmka jako celá řada dalších obsahuje skleněnou vázu, jejíž odolnost se dá jen těžko ovlivnit. Tento fakt se ale snažíme eliminovat použitím vázy s tlustými stěnami. V rámci tradičního ručního foukání se nám to poměrně daří a naše vázy patří mezi ty odolnější.

Chci si pořídit novou dýmku. Na výběr mám dnes už z celkem solidního arzenálu značek. Proč mám zvolit marvin smoke?

V: Hodně zákazníků vybírá hlavně podle ceny a v druhé řadě podle vzhledu. Funkčnost si podle fotek bohužel neodzkoušíte a to je možná v našem případě škoda. Většina našich klientů se za námi vrací s tím, že měli tu čest s jinou značkou ve stejné cenové relaci a jsou hodně rádi, že zvolili právě marvin smoke. Názory jsou velmi subjektivní, ale myslím, že to hovoří za vše.

M: Na začátku jsme si stanovili určité požadavky, které chceme po celou dobu dodržovat. Jedná se v prvé řade o kvalitu, minimalistický vzhled a funkčnost. Proto jsme použili kvalitnější materiály jako je potravinářská nerezová ocel a potravinářský silikon tak, aby když už člověk kouří, kouřil z kvalitních, zdravotně nezávadných materiálů. Jako celek dýmka působí velmi kvalitním dojmem, zkušení dýmkaři ocení i vychytávky jako konusové připojení hadice k srdci dýmky nebo dnes už ne úplně samozřejmý funkční zpětný ventil pro vyfouknutí celého objemu dýmu z vázy dýmky a mnoho dalších. Marvin vol. 2 je taktéž možné kompletně rozložit, dýmku lze tak velmi snadno dobře vyčistit.

Kromě nového modelu vol. 2 jste přišli také s vlastním HMS. Liší se v něčem od HMS jiných výrobců?

V: Při volbě použitých materiálů jsme měli v hledáčku hlavně dural, který je velmi opěvovaný. Při detailním průzkumu jsme ale zjistili, že existuje lepší slitina hliníku, která obsahuje méně těžkých kovů a je určena právě pro potravinářský průmysl. Byla to tedy jasná volba. Nejen použitý materiál je ale výhodou.

Jaké máte odezvy z dýmkařkého světa? Co na marvin dýmky říkají zahraniční dýmkaři?

V: Většina z nich byla překvapená. Opravdu je to z ČR? Chválí si v prvé řadě funkčnost, kvalitu provedení a cit pro detail u vychytávek. Konkrétně tedy to, že jsme mysleli na všechny cílové skupiny při používání, a to jak doma, tak i v podniku.

Jak vnímáte rozrůstající se český dýmkařský trh?

M: Jsem velice překvapen, jak rychle přibývají příznivci ochlazeného dýmu. Když jsme před lety začínali s vývojem, přišlo mi, že kouřících vodní dýmky tolik nebylo. Dnes se o tom mluví všude, podniků přibývá a kvalita se zvyšuje.

V: Český trh roste neuvěřitelnou rychlostí a my jsme moc rádi, že jsme součástí. Snažíme se pro to dělat maximum a dělá nám radost, když vidíme vývoj podniků, firem, dýmkařů a vlastně všech, kteří se na tom podílí.

Český trh roste neuvěřitelnou rychlostí a my jsme moc rádi, že jsme součástí.
Marek Janotka a Vincenc Borovec

Jak těžké je prosadit se s novou značkou dýmek? Přijde mi, že za posledních pár let se s novými značkami roztrhl pytel.

M: Před pár lety bych tvrdil, že to přece musí být hračka, ale zdaleka tomu tak není. Dnes je podle mě více než kdy předtím obecně kladen důraz na zdraví a na životní prostředí. A když prodáváte něco, co přece jenom škodí zdraví, jde to mnohem hůř, než kdyby to bylo zdraví přínosné. Nicméně díky rozrůstající se dýmkařské komunitě je to lepší a lepší, za což jsem opravdu vděčný. Samozřejmě nových značek je čím dál více, a proto je třeba přinést na hrací pole nějakou přidanou hodnotu. O tu se mimo jiné snažíme v rámci servisních činností. Není nic horšího, než aby podnik čekal na náhradu rozbité vázy přes měsíc. To se u nás naštěstí nikdy nemůže stát.

V: Všechny začátky jsou těžké, jen je třeba se na to dívat z druhé strany a vždy čerpat jen tu pozitivní energii. My jsme se nejednou setkali s neúspěchem např. při hledání dodavatelů. Nechtěli nám to vyrábět, protože je to moc složité, protože si to nikdo nekoupí, protože je to moc drahé a protože už to někdo vyrábí. Bohužel je to opravdu realita a byl to vlastně náš denní chléb. Teď jsme tady, vděční našim partnerům a spolupracovníkům, to už nám nikdo nevezme. Nové značky nebereme jako konkurenci, ale jako inspiraci a motor, který nás žene dál. Samozřejmě máte pravdu, že se každou chvíli objeví něco nového. Důležité je soustředit se na svou práci a dělat ji dobře, to ostatní už přijde samo.

Nějaký osobní tip na závěr, jak si nejlépe vychutnat marvin dýmku?

M: Ano, mám tip. Já osobně si marvina nejvíce vychutnám s dobrými přáteli, to mnohdy ani nezáleží na chuti tabáku, ale na tom, že jsme všichni pospolu.

V: Každý to má rád jinak a vlastně k tomu neexistuje jeden univerzální klíč. V tom spočívá krása dýmkaření. Dýmka by měla být součástí jakéhosi rituálu, u kterého by měl člověk vypnout. Základem je hlavně dobrá společnost okolo dýmky. Připravte si naši dýmku tak, jak ji máte nejradši a zbytek už nechejte na ní.

 

Vydáno: 20. 2. 2018

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací