Menu

Chvíle bezmoci a strachu – Spánková paralýza. Proč se to děje?

Možná jste se o tom dozvěděli z vyprávění, možná jste o tom četli a možná vás to dokonce potkalo. Spánková paralýza. Stav, který se člověku může přihodit mezi spánkem a bděním. Asi nikdo po něm dobrovolně netouží, protože ochrnutí svalů a neschopnost reagovat je opravdu nepříjemná záležitost. Proč se to lidem děje a jak to celé probíhá? To si vysvětlíme právě teď.

Co znamenají sny a proč se se v hlavě vlastně vytváří, jsme vám přiblížili v minulém článku. Avšak to se jedná o tématiku příjemnou a poučnou. Zatímco spánková paralýza může pro některé znamenat citlivou a nepříjemnou záležitost.

Nepopsatelný pocit bezmoci

S touto spánkovou poruchou se může setkat každý. Jedná se o stav, který se odehrává mezi spaním a bděním. Člověk je tak z části probuzený, ale zároveň ještě nedokáže rozeznat realitu a sen. Během toho nemůže ovládat svalstvo – hýbat se, mluvit, jakkoliv reagovat. Jediné, co tělo dovolí, je hýbat očima, prsty a dýchat. Takže se v podstatě jedná o imaginární kazajku. Někteří lidé to taky popisují jako pocit smrti. Tělo je mrtvé, ale mysl ne.

Paralýza trvá několik sekund, ale také hodiny. Je to velice individuální.
Během toho můžete mít také halucinace a slyšení. To znamená cizí návštěvníci v místnosti, podivné děsivé zvuky a další. Časté jsou i problémy s dýcháním.

Může se to stát i vám

Za nehybnost vašeho těla mohou dvě látky, a to glycin a kyselina gama-aminomáslová. Ta se konkrétně stará o to, abyste si při spaní neublížili a v klidu leželi i při akčním snu. Nejčastěji se spánková paralýza objevuje u lidí s nedostatkem spánku, nepravidelným režimem, ve stresujícím období či pokud někdo užívá léky, návykové látky. Jestliže mezi ně patříte, nebojte se, jde tomu předcházet!

Zkuste proti tomu bojovat

Odborníci tvrdí, že se ve většině případů jedná o znak, kdy vaše tělo neproplouvá hladce mezi jednotlivými stádii spánku. Také to hodně souvisí s kvalitou spánku, a proto pro něj a sebe udělejte maximum. Více odpočívejte, nenoste si práci domů, nepoužívejte telefon před spaním a dodržujte pravidelný režim. Zkuste vysoké polštáře vyměnit za nízké a zatáhněte si žaluzie. Uvařte si před spaním uklidňující čaj a zapalte příjemnou vůni. Všechny tyto faktory snižují možnost, že vás spánková paralýza navštíví. A jestliže se tak stane, nepropadejte panice. Zkuste hýbat očima, prsty a uvidíte, že to brzy přejde. Hlavně se o tom nebojte mluvit. Třeba uvidíte, že v tom nejste sami.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací