Menu
13. 3. 20

Čistit a nedělit se. 5 tipů pro správnou dýmkařskou hygienu

Měl by to být standard. Pravidelně čistit dýmku včetně hadice a jiného příslušenství. Ale ruku na srdce, kdo z nás si občas neřekne „vyčistím to příště“ a nenechá vodní dýmku napospas osudu? Dýmkařskou hygienu, stejně jako naši osobní, bychom ale rozhodně neměli podceňovat. Sepsali jsme pro vás proto několik tipů, které mohou pomoct zabránit šíření bacilů.


Čisti, čistit, čistit

Vázu, tělo, hadici, zkrátka všechno, co můžete, důkladně a pravidelně čistěte. Snížíte tím riziko usazování a hromadění nečistot a jiných škodlivin. Používejte horkou vodu a vhodné čistící a dezinfekční prostředky, které jsou pro tyto účely určené. Rozhodně nenechávejte nevymytou dýmku dlouho stát s vodou ve váze. Škodíte tím svému zdraví.

„Na pečlivě vyčištění vázy a těla vodní dýmky můžete použít speciální čistící štětky. Snadno se tak dostanete do všech otvorů a záhybů.“

Na pečlivě vyčištění vázy a těla vodní dýmky můžete použít speciální čistící štětky. Snadno se tak dostanete do všech otvorů a záhybů

Používejte hygienické pomůcky

Pokud máte možnost, připravujte dýmku v jednorázových rukavicích. To platí jak pro profesionální shisha mastery, tak pro domácí dýmkaře. Minimálně při nabíjení korunky je lepší, když nepřijdete do přímého kontaktu s tabákem nebo jinou směsí. K tomu vám pomůže třeba i obyčejná vidlička.

Měňte hadice a těsnění

Jaké používáte hadice? Ono je to vlastně jedno. Všechny typy byste měli po určité době nahradit novými. A to i přesto, že je udržujete v permanentní čistotě. To samé se týká všech těsnění, které u vodní dýmky používáte – na spojení vázy s tělem, na korunku, na hadici. V případě hadice můžete sáhnout také po jednorázové variantě.

Nedělte se

Jak se anglicky říká: Sharing is caring. Neboli když něco sdílíte s ostatními, tak vám na nich záleží. Tento citát určitě nechceme rozporovat, ale zároveň doporučujeme neřídit se jím, alespoň z pohledu dýmkařů, za každou cenu. Pokud tak s někým sdílíte stejnou dýmku, mějte každý svůj vlastní hygienický náustek. Netahejte dým přímo z hadice nebo náustků, které jsou do nich napojené.

„Velkou výhodu představují jednorázové hygienické náustky, které po každém dýmkaření vyhodíte. Dýmkaříte často a nechcete zatěžovat planetu zbytečným odpadem? Pořiďte si osobní náustek, který bude jen váš a mějte ho stále u sebe.“

Jeden člověk, jedna dýmka

Nejúčinnější způsob, jak předejít šíření jakéhokoliv viru či bakterie. Jestli si vodní dýmku nejraději vychutnáváte v přítomnosti svých přátel, kolegů nebo rodinných příslušníků, mít každý svou vlastní dýmku je tou nejlepší prevencí. A když už ne doma, tak alespoň ve veřejných shisha barech a čajovnách na to zkuste myslet.

 

Vydáno: 13. 3. 2020

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací