Menu

Dalajláma: Duchovní vůdce a důležitá osobnost Tibeťanů

Důležitých osobností politiky či náboženství známe z historie spoustu. Každý z nich se do dějin zapsal něčím jiným. Svým skutkem, názorem či myšlenkou. Společně se zaměříme na vůdce, který je ve své podstatě nesmrtelný. Dalajláma.

Existence Dalajlámy

Samotné slovo se skládá ze dvou částí – dalaj (oceán) a láma (guru). Doslova tak titul vůdce znamená oceánská láma, jehož moudrost a cnost jsou hluboké jako oceán. Tibeťané oslovují dalajlámu výrazy jako jižin norbu, gjälwa rinpočhe, kundün, gongsa čhenpo či kjabgön.

Dalajláma je považován za duchovního vůdce Tibeťanů. Dříve byl také vůdce politický, ale titulu se vzdal v roce 2011. Tradičně sídlí v Lhase a stojí v čele školy gelugpa. Lidé věří, že nově nastupující dalajláma je reinkarnací toho předchozího. Po smrti dalajlámy začnou mniši hledat dítě, které považují za vtělení zesnulého vůdce, a to je poté podrobeno zkouškám. V době studií vládne za dalajlámu regent.
První dalajláma Sonam Gjamccha byl jmenován v roce 1578 a to mongolským vládcem.

Dalajláma a současnost

Tandzin Gjamccho je současným vůdcem a v pořadí již čtrnáctým dalajlámou. Od roku 1959 žije v exilu, a to konkrétně v indickém státě Himáčalpradéš. Čínská strana se snaží kontrolovat veškeré významné osobnosti tibetského národa a zasahovat do jejich záležitostí. Je proto možné, že nástupce současného dalajlámy bude žena nebo demokraticky zvolený člověk.

Duchovní vůdce Tibeťanů Tandzin aktivně šíří buddhistické učení po celém světě a považuje se za vůbec prvního dalajlámu, který navštívil západní svět (i Českou republiku). Dar mniši rozpoznali už v jeho dvou letech. Za své působení obdržel spoustu ocenění, včetně Nobelovy ceny za mír (1989).

Jestliže vás tato tématika zajímá, nebo máte k buddhismu blízko, pořiďte si domů věci, které vám budou Tibet připomínat. Třeba vonné tyčinky, vlajky nebo tibetský modlitební mlýnek. Na další návštěvu dalajlámy už budete připraveni.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací