Menu

Hinduismus: Pestrobarevné náboženství, seznamte se.

Každé náboženství je samo o sobě jednou velkou záhadou, která fascinuje spoustu lidí. Někdo se v tom najde, někdo to odsuzuje. Ať už máte k víře blízko, nebo ne, určitě je dobré se informovat. A to jak z hlediska všeobecného přehledu, tak osobní potřeby. Třeba takový hinduismus není jen náboženský, ale také filozofický koncept. A stojí za to o něm něco vědět!

Abyste se aspoň na chvíli přenesli do Indie či Nepálu a dokázali se do tématiky vžít, zapalte si vonné tyčinky a uvařte čaj. I maličkosti dokážou udělat zázrak.

Věčný řád

Hinduismus se řadí mezi nejstarší náboženství světa a má téměř jednu miliardu stoupenců. A to nejen v Indii a Nepálu, ale také Pakistánu, Bangladéši a na různých dalších místech. Považuje se také za způsob života, založený na určité filozofii. Hinduisté věří v božský princip brahman, karmu a reinkarnaci. Což znamená, že člověk žije v určitém koloběhu. Měl by také dodržovat obecná pravidla vyplývající z jeho společenské kasty. Do té se totiž narodí na základě předchozí karmy.

Uctívání bohů

Samotný hinduismus nemá žádného proroka, tudíž stoupenci věří, že všichni bohové jsou vyjádřením absolutna – existuje jeden bůh, ale každý člověk ho vnímá jinak a v jiné podobě.
Hindové uctívají hlavní trojici bohů a to Brahmu, Višnu a Šivu. Dohromady se jim říká Trimúrti.

Brahmá, Višnu a Šiva

Brahmá je považován za stvořitele nebo také počátek lidského světa. Avšak i přes své záslužné činy není v hinduismu moc oblíbený. Například nyní byste v Indii nenašli mnoho chrámů věnovaných právě Brahmovi.

Višnu zastává roli zdroje duchovních a hmotných světů. Kdykoliv by byl svět v nebezpeční, Višnu by se proměnil v Avatara a zachránil by lidstvo. Zjevuje se v podobě ryby, želvy, člověka či bestie.

Šiva se bere za to nejvyšší dobro. Nejlepšího jogína, tantrika a meditátora. Zároveň se však považuje za ničitele, který brání duchovnímu vývinu. Podle Hindů žije v Himalájích. Šiva je považován za nejvíce uctívaného indického boha.

Surya

Pán opičího království a bůh Slunce, Surya, který je častokrát označován i za ztělesnění Svaté trojice. Patří mezi slunečné božstvo, které kdysi sídlilo v Íránů nebo Egyptě. Mezi jeho znaky patří honosný kočár a svastika (symbol slunce a síly).

Indra

Bůh počasí a války pečlivě stráží nebeské květy, u kterých poslušní čekají na reinkarnaci. Legendy praví, že poté, co Indra ztratil své království, začal hledat nový smysl života a poprosil o pomoc radu a Višnu. Na základě toho získal pokrm bohů (ambrosii), který zaručuje nesmrtelnost.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací