Menu
22. 6. 18

Honza Brablec: Chtěl jsem dělat náustky pro sebe, teď nemám ani jeden

Dýmkaření může být poměrně drahým koníčkem. Však to známe všichni – testování nových značek/příchutí/mixů, doplňování zásob oblíbených značek/příchutí/mixů a do toho sem tam i nová dýmka do sbírky, popřípadě neoblomné přesvědčení, že si musíme pořídit vysněný doplněk k dýmce. Podobně to měl i Honza Brablec, vášnivý dýmkař a zakladatel značky Cernunn Mouthpieces, kterému se kdysi do hledáčku dostal vytoužený dřevěný náustek. A když si ho jako student nemohl dovolit, zavřel se do dílny a začal vyrábět náustky vlastní.

Máš zálibu v keltském božstvu, nebo se ti jen Cernunnos líbí jako symbol, a proto sis ho vybral jako logo a název pro svou značku?

Obecně mám zálibu ve vícero pohanských náboženstvích ale Cernunnos mi přirostl k srdci už od první chvíle, kdy jsem o něm četl.

Kdy sis řekl, že dýmkařskej svět nemá dostatek vymazlených náustků, a rozjel vlastní výrobu? Jak k tomu došlo?

Původně jsem si chtěl dělat náustky jen pro sebe, protože jsem neměl peníze na koupi vymazleného náústku Holodkoff & Paršin. Po několika prvních pokusech jsem začal inovovat a po téměř třech letech jsem byl dostatečně spokojený s tím, co dělám.

Měl jsi od začátku jasnou vizi, jak budou náustky vypadat? Nemyslím konkrétní podobu každého z nich, protože nejspíš zpracováváš jednotlivé kusy podle aktuální inspirace. Ale spíš to, jaké materiály budeš při výrobě používat, jak budeš postupovat apod.

Upřímně, nikdy nemám jasnou vizi jak co dopadne. Většinou nechávám vše na náhodě a říkám si, že to prostě nějak dopadne. U náustků to bylo stejné, spíše jsem zkoušel co funguje a co ne až z toho vznikly současné náustky, které podle mě taky nejsou finální verzí a s každým dalším náustkem se bude postup malinko lišit.

Jak jsi byl spokojenej se svým prvním výrobkem? A nechal sis ho někde uschovanej, nebo putoval k nějakému dýmkaři?

Mám jen foto části prvního výrobku, kterému s oblibou říkám doutník. Spokojený jsem byl, protože hlavně fungoval. Bohužel nebyl úplně podle mých představ a netrvalo dlouho a úplně se rozlepil, část trubky mám pořád doma ale jen proto, protože je nepoužitelná do současných náustků.

 

Honza Brablec ve své dílně.
Honza Brablec ve své dílně.

Nejlíp se pracuje s nejdražším dřevem

Odkud bereš materiály, zejména některé vzácné druhy exotického dřeva, které se u nás běžně nevyskytují?

Na materiál mám vícero zdrojů ale hlavním je jeden nožíř, který mi byl vřele doporučován na nožířské skupině, spolupracujeme spolu téměř od počátku.

Liší se při výrobě náustků nějak markantně různé druhy dřeva? Vzdal jsi to třeba s některým dřevem, když jsi zjistil, jaké má při zpracovávání vlastnosti?

Určitě ano, nejlépe se mi opracovává paradoxně nejdražší dřevo a tím je eben, nejhůře na tom naopak je oliva, kvůli tvaru lét, které často vedou při vrtání dřeva k jeho zkáze. Každopádně s žádným dřevem jsem to vyloženě nevzdal.

Je nějaký náustek, nějaká kouzelná hůlka z cesminového dřeva a ocasního pera ptáka fénixe, který má pro tebe samotného nejvyšší symbolickou hodnotu?

Zatím vůbec ne, paradoxně momentálně už zase nemám žádný svůj náustek, kromě těch hygienických. Jsem spíš člověk, který se věcí rád zbavuje, pokud udělají radost někomu jinému.

Náustky Cernunn Mouthpieces známé také jako Honzíkovy náustky
Náustky Cernunn Mouthpieces známé také jako Honzíkovy náustky.

S některými náustky si hraju i několik dní

Čím náustky ošetřuješ a jak by se o ně měl dýmkař starat?

Momentálně jsou všechny prodejné náustky ošetřeny klasickým, zdravotně nezávadným lakem značky Balakryl a sám rád doporučuji náustky používat s náustky hygienickými, dřevo je dřevo a má tendenci se opotřebovávat. Na vyžádání ošetřuji náustky i různými oleji a plamenem.

Co za barvy používáš?

Barvy momentálně používám také klasické, nezávadné značky Balakryl a nebo jakékoliv jiné, zdravotně nezávadné barvy, které se mi dostanou zrovna pod ruku.

Kolik náustků denně zvládáš běžně vyrobit?

To se nedá říct přesně protože jsou dny, kdy nezvládnu ani vylézt z postele. Každopádně počet velkých náustků za den se pohybuje někde od dvou až k pěti. Záleží na časovém plánu dne.

Jak dlouho ti zabere výroba náustku na zakázku?

Záleží na zakázce, s těmi nejpreciznějšími si hraju třeba i několik dní, naopak s ,,obyčejnými” jednobarevnými to zbytečně nenatahuju a mám je do 3 hodin hotové.

Už si tvých náustků nějak výrazněji všimli i za hranicemi? Dostáváš objednávky od jiných než česko-slovenských dýmkařů?

Neřekl bych, že výrazně ale objednávky ze zahraničí už jsou také. Většinou teda z Německa a Slovenska ale i to se počítá.

Kromě náustků jsi už lehce zabředl i do vod dřevěných těl dýmek. Je tohle následná cesta, kterou se vydáš, nebo máš v plánu zůstat u náustků?

Zatím to dělám jen pro zábavu ale mám i docela zajímavé plány na doby, kdy bude trochu více času a prostoru. Zatím ale nebudu prozrazovat o co se jedná, protože ne všechny plány můžou vyjít.

Díky za rozhovor.

Já děkuju.

 

Vydáno: 22. 6. 2018

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací