Menu

Indie: Země tradic a sjednaných sňatků

To, že Indická republika patří k sedmé největší zemi na světě a má více než miliardu obyvatel, je známá věc. Základní informace ohledně měny, měst nebo podnebí se dozvíte ve škole a v různých encyklopediích, avšak to vám k poznání té pravé Indie stačit nebude. Jedná se o zemi tuze zajímavou a odlišnou. A proto vás seznámíme s jejími tradicemi, výjimečnými vlastnostmi a zvyky.

Indie a lidé

Zásady chování jsou hodně ovlivněny náboženstvím. Převážná většina Indů se hlásí k hinduismu a zbytek poté k islámu, křesťanství, buddhismu nebo džinismu. Čili skoro celých 82 % obyvatel věří ve věčnou, nestvořenou a nekonečnou božskou postavu Bráhmana (Bráhma, Višna, Šiva). Jsou přesvědčeni o reinkarnaci, karmě a spravedlivém chování. Od toho se velice odvíjí jejich chování na veřejnosti a ve společenském životě.

Pozdravy

 • Vůbec nepoužívají ekvivalenty jako dobrý den či dobrý večer. Běžný pozdrav obsahuje pokývnutí hlavou společně se srdečným úsměvem. Fyzický kontakt chybí, a to z důvodu hygieny. Například chodila považují za nečistá, takže se nesmí dotknout země ani sandálem. Totéž levá ruka, na veřejnosti se vše dělá jen pravou.
 • Potřesení hlavou do stran znamená pokaždé něco jiného. Jedno značí souhlas, několikanásobně rychlejší zase nesouhlas.

Zvyklosti

 • Líbaní je na veřejnosti zakázané.
 • Vdané ženy na čele vždy nosí namalovanou rumělkovou tečku a červeně vytvořenou pěšinku ve vlasech. Jestliže se žena stane vdovou, za smuteční barvu se považuje bílá, kterou nosí.
 • Holé čelo zásadně vzbuzuje pohoršení. Stejně jako holé ženské paže.
 • Ve špercích je uloženo rodinné jmění ženy, proto každá žena nosí náramky.
 • V domácnostech se jí převážně rukama (pravou).
 • Na silnicích se jezdí vlevo a pomalu.
 • Host se před vstupem do domu musí zout.

Indie a tradice

V indické společnosti se po staletí dodržuje řada obřadů a tradic, které můžou být pro některé nepochopitelné. Ať už to jsou oslavy, rituály či svátky, bývají odlišné než třeba v Evropě.

Oblékání

 • Sárí se říká běžnému oblečení indických žen. Jedná se o pruh látky z bavlny, hedvábí, nylonu a dalšího materiálu, který je dlouhý asi 5 metrů. Vidět půjdou jen okraje chodidel.
 • Dhótí se bere za obdobu ženského sárí. Nahoře se k dhótí nosí paňdžábí (volná košile bez manžet).

Manželství a svatby

Sňatek se považuje spíše za obchod než láskyplné spojení dvou lidí. Hlavním kritériem je příznivý horoskop. Žena po svatbě odjíždí k manželovi do domu, kde se musí o vše starat. Obzvlášť na vesnici to znamená nekonečnou dřinu v domácnosti a hospodářství. Rozvod je v Indii legální, ale společnost ho nepřijímá.

Zvířata

Indové zásadně nejí krávu – uctívají ji. Velká část z nich se považuje za vegetariány, protože chovají velkou úctu ke všemu živému.

Indický poloostrov nabízí spoustu zážitků. A to jak v podobě památek, jídla nebo kulturních zajímavostí. Pokud se chcete cítit jak v pohádce Tisíc a jedna noc, nebo chvílemi až na jiné planetě, Indie je místem pro vás!

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací