Menu

Jak vybrat čajovou konvičku

Na trhu je k mání obrovské množství čajových konviček. Liší se tvarem, objemem, použitým materiálem i designem. Můžete se sice řídit čistě estetickým dojmem, ale hrozí, že vám v praxi nebude konvička vyhovovat. Při výběru záleží na počtu osob, na množství, kvalitě i typu čaje, který budete v konvičce připravovat. Než se definitivně rozhodnete, jakou si pořídíte, seznamte se s jednotlivými parametry.

Jak velkou konvičku zvolit

Základním odrazovým můstkem při výběru konvičky je objem. Zvažte, pro kolik osob čaj nejčastěji připravujete. Pokud jen pro sebe popřípadě pro sebe a jednoho hosta, vystačíte si s konvičkou o objemu 350 až 500 ml. 

Dalším faktorem ovlivňujícím velikost je kvalita a typ čaje. K přípravě vícenálevových čajů, se hodí menší konvička. Každý nálev má trochu jinou chuť a vůni a je vždy nejlepší teplý a čerstvě vylouhovaný. Jestli hledáte konvičku na přípravu černého nebo třeba bylinného čaje, který je jednonálevový, pořiďte si větší model.

Jaký tvar konvičky je tím nejlepším

Čajové konvičky se na první pohled liší také tvarem. Tvarování není jen estetickým prvkem, ale má vliv také na funkčnost. Z tohoto hlediska se konvičky dělí na nízké a vysoké, přičemž nižší modely jsou vhodné k louhování čajů s menšími listy. Pro velkolisté čaje, jakou jsou třeba Oolongy, se hodí vyšší konvičky, kde se mohou čaje plně rozvinout.

Myslete na to, že konvičku nesmíte naplnit lístky až po okraj. Potřebují místo k rozvinutí a louhování. Když budou namačkané na sobě, nedostanete z nich všechnu chuť ani aroma. A to je škoda.

Na materiálu a povrchové úpravě záleží

Při výběru povrchové úpravy a materiálu konvičky záleží na typu čaje, jaký si připravujete. Každý čaj má jinou chuť i vůni. A právě to může být u porézních materiálů problém. Příkladem jsou konvičky z čínské yixingské hlíny, které nemají povrchovou glazuru a absorbují vůně i barviva. Na druhou stranu obsahují železo, které dodává čaji specifickou chuť. Výhodou jsou také dobré tepelněizolační vlastnosti – yixingské čajové nádobí má široké stěny a udržuje stálou teplotu, díky tomu je louhování lístků rovnoměrné.

Pokud rádi zkoušíte nové čaje a chcete univerzální konvičku na přípravu mátového, černého i zeleného čaje, sáhněte po skle nebo po keramice s glazurou. Tyto materiály neabsorbují pachy ani barvy. Průhledné skleněné konvičky se hodí také k přípravě kvetoucích čajů, díky nim si vychutnáte nejen chuť, ale i krásu květu.

Při výběru materiálů čajových šálků nebo hrnků platí stejná logika jako u konviček.

Čajová konvička nebo celý set?

Čajovou konvičku si můžete pořídit samostatně, ale když je v setu se šálky a tvoří čajovou soupravu, nejenže spolu dokonale ladí, ale potěší i oko během podávání čaje. Součástí některých souprav je také čajové moře, které se hodí k nahřívání nádobí a k provádění čajových obřadů. 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací