Menu

K čemu slouží čajové moře

Čajové moře je nezbytným kusem nádobí pro každého čajového fajnšmekra. Jestli do světa čajů zrovna pronikáte, seznamte se s ním. Je krásné na pohled a zároveň poslouží k vylévání vody z nultých nálevů i při nahřívání konvičky a šálků během čajových obřadů.

 

Co je to čajové moře

Čajové moře je perforovaná podložka, která se používá k čajovému obřadu Gongfu cha, ale stejně dobře nahradí i běžný tác k servírování čaje. Nejčastěji má obdélníkový tvar, ale můžete se setkat i s kruhovými nebo nepravidelnými tvary. Moře se skládá ze dvou pater: z horního zvaného hladina a ze dna (nádoby) na zachytávání vody. Horní deska je perforovaná, otvory tvoří různé ornamenty a obrazce.

Jak se používá

Na horní desku se pokládá čajový duch, nádobí a další náčiní, které se polévá horkou vodou a následně čajem tak, aby bylo teplé. Moře se používá také k vylévání vody ze spařených čajových lístků neboli z nultého nálevu, který se nepije a slouží jen jako předpříprava lístků některých typů čajů například u Pu Erh čajů.

Pokud čaj připravujete na stole, neměli byste vodu kam vylít a právě k tomu elegantně poslouží čajové moře – voděodolný perforovaný tác. Voda proteče otvory do nádoby ve spodním patře.

Péče o čajové moře

Po dokončení obřadu vylijte vodu ze spodní nádoby a nechejte čajové moře vyschnout. Bambus i dřevo jsou sice voděodolné, ale dlouhodobý kontakt s vodou by je poškodil, a navíc by se v něm začaly množit nežádoucí bakterie a plísně.

Z čeho se čajová moře vyrábí

Čajová moře jsou nejčastěji z bambusu. Nákladnější a honosnější variantu představují modely z exotického dřeva a z kamene. Často se materiály kombinují tak, aby se dosáhlo lepších vlastností a nižší ceny. Na vnější části a na hladinu moře se používá dřevo nebo bambus. Vnitřní nádoby na zachytávání vody jsou z plastu, který má vyšší odolnost vůči vlhkosti.

Pokud si chcete užít čínský čajový obřad se vším všudy, nemělo by čajové moře chybět ve vaší výbavě. S jeho pomocí si i v pohodlí obýváku snadno připravíte nultý nálev a zahřejete šálky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací