Menu
22. 5. 17

Kaya Combat. Vítejte v budoucnosti

Když vás nebaví bojovat při skládání dýmky s gumovým těsněním, které se musí vejít do hrdla skleněné vázy, vymyslíte závitové spojení. Po čase zjistíte, že ani šroubování vám příliš neusnadnilo život. Vzpomenete si, jak se vyměňují objektivy u zrcadlovek, a tentýž systém aplikujete i u vodních dýmek. Nějakou dobu vám nadšení nad bajonetovým spojením těla s vázou vydrží. Ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že stačí zacvaknout.

Podobným vývojem prošla i značka Kaya. Dýmkaři si u německého výrobce rozhodně nemohou stěžovat na stereotyp. Kaya nabízí celou řadu materiálů, které pro zpracování těl svých ikonických modelů používá. Na výběr dává z vysoce kvalitní korozivzdorné oceli, eloxovaného hliníku, jehož povrchová úprava zajišťuje dýmkám ochranu před oxidací, dále pak mosazných dýmek nebo celoskleněných. Pokračovat můžeme roztříděním na low-budget, tradiční, prémiové a tak podobně.

Větší pozornost si ovšem zaslouží právě zmiňované spojení těla s vázou. Kaya jako jedna z prvních značek nabídla dýmky se systémem Click. Kdo tento způsob někdy vyzkoušel, ví, že jde opravdu o inovátorský počin, který šetří čas i námahu při skládání, respektive rozkládání dýmky. Lehké pootočení nevyžaduje žádné vypětí sil. Popravdě je to celkem zábava. Lidé od posvátného skaraba ale nejspíš naznali, že je v tomto ohledu, tedy konektivity vázy a těla, stále prostor k nějakému vylepšení. A tak dnes už nemusíte násilně vrážet tělo do vázy, donekonečna šroubovat závit, dokonce ani lehce pootáčet. Ono totiž stačí mírně stlačit teleskopickou část na hrdle vázy a tělo do ní jednoduše zacvaknout.

Funguje to následovně: uvnitř okované části vázy jsou čtyři viditelné kuličky; stlačením vnější části mechanismu na váze uvolníte otvory, do kterých se kuličky schovají, abyste mohli tělo vsunout do vázy; uvolníte teleskopickou část, čímž vytlačíte kuličky zpět a zacvaknete je do otvorů umístěných uvnitř těla dýmky.

Celé to to mírně zní jako přepis teleshopingového okénka s nabídkou na první pohled nezbytně nutného, avšak v praxi méně využitelného produktu. Tady by ale zřejmě těžko hledal slova i Horst Fuchs. Tohle je budoucnost. Bereme do ruky křišťálovou kouli. Vidíme v ní systém Kaya Combat, kolem něhož se mihotají zatím ne zcela zřetelné dýmky ostatních značek s podobným způsobem spojení dvou komponentů vodní dýmky.

 

Vydáno: 22. 5. 2017

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací