Menu

Mandala – Magický kruh, který znamená více, než si myslíte

Ať už jste se s mandalou setkali kdekoliv, většina z vás asi netuší, jaký je její pravý význam. Nejedná se jen o omalovánku. Představte si nekonečno. Dokonalost. Rovnováhu. Geometrii. Sjednocení. Meditaci. Vědomí. Všechna tato slova dohromady vyjadřují mandalu. A proč vypadá tak, jak vypadá a má pro lidi stále význam? Čtěte dále! Přichystali jsme si pro vás ta nejdůležitější fakta, která vás s mandalou seznámí.

Působení mandal

V překladu ornament, kruh, oblouk. To a mnoho dalšího se skrývá pod staroindickým názvem mandala. Můžete ji najít jako rotundu či v architektuře kostelů. V esoterickém pojetí se jedná o stvořenou bytost, která má jasný cíl a poslání. Tento kruhový ornament se objevuje ve všech dobách a kulturách. Dá se říci, že ovládl svět. Nepatří konkrétně do žádné kultury ani náboženství, jedná se o nadčasový symbol jednoty a rovnováhy.
V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Toho využívá psychologie i psychoterapie, kde jsou mandaly používány jako relaxační pomůcka a doplněk k tradiční léčbě.

Co nám může nabídnout?

Do našeho slovníku pojem mandala přivedl ve druhé polovině minulého století Carl Gustav Jung. Zasloužil se také o to, že se mandala dostala do západní psychoterapie a arteterapie. Používal ji i pro práci se svými pacienty.

S mandalou můžou pracovat jak duševně nemocní pacienti, tak lidé toužící po sebepoznání a sebeuvědomění. Díky tomu má v psychoterapii široké možnosti využití. Pomáhá nám se prostřednictví barev a tvarů dostat do kontaktu se sebou samým a dává nám prostor pro zpracování.

Omalovánka pro děti i dospělé

Neexistují žádná pravidla, jak s mandalou pracovat. Můžete si ji vyrobit, vykreslit, cokoliv budete chtít. Kreslení je určeno pro ty, kteří chtějí lépe pochopit sami sebe, vyjádřit to, co je verbálním způsobem těžko formulovatelné.
Práce s mandalou přináší zklidnění, zejména pokud po celou dobu dodržíte jeden směr malování. Vložte svůj pocit do rukou a ty ho přenesou do tvarů a barev mandaly. Nepřemýšlejte. Soustřeďte se jen na hrot pastelky či tužky. Nejde o výsledek. Je to takový ten čas pro vás, kdy se uvolníte a nemyslíte na nic špatného. Pustíte si uklidňující hudbu, uvaříte si dobrý čaj a třeba zapálíte vonné tyčinky. Zkuste tomu okamžiku podlehnout.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací