Menu

Matcha čaj: způsoby přípravy

Jestli patříte mezi milovníky dobrého a kvalitního čaje, jistě oceníte lahodnou chuť matcha tea. Jedná se o 100% zelený čaj, který se prodává ve formě velmi jemně rozemletých zrníček. Svou konzistencí připomíná pudrový prášek. A právě z něj dokáže tělo využít maximum účinků, které čaj matcha nabízí.

Seznamte se s blahodárnými účinky matcha čaje

Matcha čaj patří mezi stimulanty. Tělu dodává energii, osvěžuje mysl a může zlepšit soustředění, náladu i paměť. Mezi matcha účinky patří také podpora imunity, prevence proti vzniku kardiovaskulárních obtíží nebo třeba zmírnění stresu a napětí. Jestliže patříte mezi milovníky čajů, seznamte se také s účinky dalších čajů a nečajů.

Způsoby přípravy matcha čaje

Pokud si na čaji chcete pochutnat a zároveň využít všechny benefity, musíte jej správně připravit. Vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický sypaný čaj, ale o matcha prášek, liší se i jeho příprava. Čaj nelouhujete, ale šleháte. Ke šlehání můžete využít šejkr nebo speciální čajové nádobí a metličku.

Příprava pomocí šejkru

Tento způsob je velmi rychlý a jednoduchý. Do šejkru nasypete asi 2 g matcha prášku a 300 ml vody. V případě, že chcete nápoj teplý, měla by mít teplotu do 70 ºC. Můžete si však připravit i nápoj studený, který se hodí jako osvěžení pro horké letní dny. Pak už stačí jen řádně protřepat.

Příprava se speciálním čajovým nádobím

V tomto případě je matcha příprava trochu složitější, ale jedná se o tradičnější způsob. Potřebujete k němu speciální bambusovou lžičku, metličku a misku. Vhodné je použít i speciální sítko. Díky němu se během přípravy čaje nevytvoří hrudky. Ty mají negativní vliv na výslednou chuť. Dejte pozor, aby sítko nepřišlo do kontaktu s vodou.

Do misky určené k přípravě čaje nasypte 2 lžičky matcha prášku a přidejte malé množství vody. Pomocí metličky prášek rozmíchejte, dolijte zbylé množství vody a směs vyšlehejte do pěny. Pohyb by měl vycházet ze dna misky směrem vzhůru. Čaj můžete dochutit malým množstvím medu nebo přírodního sirupu.

  • Lžičku použijte k odměření přesného množství čaje.
  • Metlička je tradiční nástroj, který se vyrábí ručně, z jednoho kousku bambusu, a díky konkrétnímu množství štětinek a specifickému tvaru vytvoří bohatou pěnu. Metličku před použitím namočte. Vyhnete se tak jejímu poškození. Po použití metličku očistěte a vraťte do obalu, který zajistí uchování tvaru.

Kromě Matcha čaje si můžete pochutnat i na dalších druzích pravých čajů. Zjistěte, jak se pravé čaje dělí a jakým způsobem se připravují.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací