Menu
24. 10. 17

Největší výzvou bude přežít protikuřácké regulace, říká manažer společnosti Aladin

Od základu vybudovat trh. Čelit těžkostem v podobě nepochopení veřejnosti a neznalosti úřadů. Vysvětlit lidem, že z vodní dýmky se nekouří opium a její uživatelé nejsou žádní narkomani. A s rostoucí popularitou také zvládnout legislativní nástrahy. Takové je stručné shrnutí německé dýmkařské značky Aladin, kterou v roce 1989 založil pouliční prodejce řemeslných výrobků ze Středního východu Aladin Kotb. Dnes je značka Aladin největším prodejcem vodních dýmek v Evropě, která dodává zboží do bezmála 80 zemí světa. Její manažer Hamid Hooshami vysvětluje, proč chtěli s dýmkami udělat krok zpátky i jak bude vypadat jejich budoucnost.

Můžeš se nám představit v hookah stylu? Jak dlouho dýmkaříš, kolik dýmek denně dáváš, tvoje oblíbená příchuť nebo mix apod.

Jmenuji se Hamid, je mi 36 a poprvé jsem přišel do kontaktu s dýmkou, když mi bylo 13. Kouřil jsem tehdy ze staré íránské dřevěné dýmky se svým otcem, který se obával, že začnu kouřit bez něj, a vydám se tak i špatným směrem. Slíbil jsem mu, že nebudu kouřit sám, dokud mně nebude 18. Svůj slib jsem dodržel, a dalších pět let kouřil různé druhy tabáku jen s mým otcem.

Dnes jsem už víc zaměřen na sport a zdravý styl, a dýmku si dávám buď jen při byznys mítincích nebo jednou za čas i sám. Řekl bych, že to je zhruba jedna dýmka týdně.

Jsem tradiční old-school kuřák se zažitými zvyky. Je pro mě nepředstavitelné kouřit něco jiného než Nakhlu nebo Mazayu. Obě značky jsou hodně vytříbené, mají velmi kvalitní dodavatele tabáku a melasy a poskytují dobrý mix tradičních a nových, hravých příchutí.

Když si dávám dýmku, obvykle sáhnu po mátových mixech. To jediné je pro mě z hlediska příchutě důležité. Často kouřím Mazaya Lemon-Mint nebo Nakhla Tropicana.

Máš nějaké zvláštní dýmkařské schopnosti? Nějaké vychytávky, o které by ses mohl podělit?

Jak už jsem říkal, jsem old-school dýmkař. Příliš se mně nezamlouvá tahle nová hookah scéna se všemi těmi vychytávkami, novými styly apod. Prostě to není můj svět. Jediné doporučení, které můžu předat, je: Čas je ta nejcennější věc, kterou máme a příliš si to neuvědomujeme, dokud nám jej mnoho nezbývá. Využít čas co nejlépe je podstatou života. A podstatou dýmkaření je najít si čas pro sebe a své přátele. Snažte se uvědomit si tyto hodnoty, snažte se užít si dýmku tak, jak to má být – společně.

Dýmkařský svět v jedné společnosti (překlad originálního sloganu společnosti Aladin: The World of Hookah in One Company) – co přesně to znamená?

Naše společnost byla první v Evropě, která začala prodávat dýmky a příslušenství k nim. Vybudovali jsme výrobní linku v Egyptě, v devadesátých letech – v době, kdy naprostá většina lidí kouřila neochucené tabáky jako Zaghoul, Khan-Khalili nebo Super-Kas. Výrazně jsme přispěli k vybudování dýmkařského trhu, změnili způsob nahlížení veřejnosti na vodní dýmky (ze začátku si lidi mysleli, že kouříme opium), představili tyhle věci evropským úřadům, zaregistrovali jsme si ochranné známky a patenty, otevřeli e-shopy atd. Zkrátka jsme udělali vše potřebné k vybudování nového trhu.

Jsme dýmkařský svět v jedné společnosti, jelikož dodáváme všechno možné zboží do téměř osmdesáti zemí a více než třem tisícům zákazníků. Neumím si představit dýmkaře, který by začínal bez našich produktů.

Co má společnost Aladin, nebo samotné dýmky, co ostatní značky postrádají?

Jsme jedním z posledních dodavatelů, který vyrábí dýmky vlastníma rukama. Neprodáváme jen tak nějaké dýmky od čínských dodavatelů, procházíme si všemi jednotlivými kroky od foukání skla po zpracování kovových části sami, s naší rodinou v Egyptě. Vyrábíme dýmky za rozumnou cenu a se zaměřením na fair trade (přístup dodržování sociálních, enviromentálních a mzdových standardů – pozn. red.). Myslím, že spousta značek má ten problém, že je k dýmkám nepřivedl žádný osobní vztah k nim nebo kreativita. Spíš jde o to, že nějací týpci mají peníze a rádi by se co nejdřív stali značkou, která ve velkém prodává dýmky, na jejichž výrobě se sami nepodílejí nebo je alespoň nenavrhují. Je to jen koupený produkt od nějakého dodavatele v Číně a jediné, co nemají společného s ostatními značkami, je jejich logo.

Francie, Švédsko, Rusko, Turecko… Značka Aladin operuje na mnoha hodně rozmanitých trzích. Jak velké jsou propasti mezi jednotlivými státy? A jak těžké je přizpůsobit se trhu a nabídnout zákazníkům to, co chtějí?

Ta propast je obrovská – především mezi Tureckem a ostatními státy. Obecně vzato, státy jako Turecko a jemu podobné ze Středního východu jsou velmi dobře vzdělané v dýmkařských zvycích a dýmka je v jejich kulturách hluboce zakořeněna. Tak třeba množství vykouřeného tabáku v Egyptě je vyšší než v celé Evropě dohromady. Ve Francii je dobře vidět alžírský, marocký a tuniský vliv, je tak velmi rozvinutá co se týká dýmek. Stejně tak Španělsko. Spotřeba ve Švédsku je někde na 5 % spotřeby Francie.

Zákazníci většinou následují trendy, a byznys v jednotlivých státech je tak dost podobný. Jediným rozdílem je časový horizont. Každá země se nachází na určité úrovni. Například Německo je pravděpodobně o pět let napřed před Švédskem nebo Polskem, většinou se ale ostatní hodně rychle přizpůsobí.

Když je řeč o rozdílných trzích, jak se projevují legislativní nařízení v jednotlivých zemích?

Evropská unie se snaží sjednotit zákony napříč členskými státy. To je samo o sobě dost problematické, jelikož tabáku se dotýká velká část zákonů. Pokud se bavíme o daních, jsou zákony v Evropě momentálně velmi odlišné. Ale způsob balení, zdravotní varování, předkládání složek obsažených v tabáku Evropské komisi – to vše už je sladěné díky směrnici TPD2. Turecko má s EU dohodu o proclení určitého typu zboží zvanou ATR, velmi podobnou dohodě EUR1, která upravuje podmínky obchodování mezi vybranými státy a EU bez dalších překážek jako daně, clo a jiné.

Jaký stát se dá podle tebe považovat za „Dýmkařskou zemi“?

Rozhodně jsou dva takové státy. Old-school státem na poli dýmek je v současné době Egypt. Není na světě žádná jiná země s takovým odbytem a takovou dýmkařskou kulturou, kdy se běžně kouří na veřejnosti nebo při rodinných setkáních. Co se týče nových dýmek, vývoje, nových příchutí a designu, potom celkem jednoznačně můžeme jako Dýmkařskou zemi označit Německo. Téměř všechny velké značky pochází z Německa (Aladin, Kaya, TOM, MIG, Nargilem, Steamulation, KS Appo, Saphire, Dschinni atd.). Navíc se zde pořádají veletrhy jako Hookahfair nebo Intertabak, což taky přidává Německu na mezinárodní reputaci.

Už je to více než 3 roky, co značka Aladin vydala svou zatím poslední modelovou řadu Origins. A pořád se objevují nové modely z téhle série. Co přinesla řada Origins dýmkařům ve srovnání s tou předchozí, Evolution? A co dalšího ještě u Origins uvidíme?

S řadou Origins jsme poprvé představili integrovaný Click systém a rozšířili sortiment egyptských dýmek. S Origins jsme vlastně chtěli udělat krok zpět, pryč od všech možných nových druhů moderních dýmek, zpátky ke klasice a k na základech postaveným dýmkám. A stále můžeme vidět, že i přes vzrůstající oblibu CNC dýmek a nových, moderních designů na německém trhu, jsou zde země a trhy, kde převládají old-schoolové dýmky jako Aladin nebo Khalil Mamoon.

Jaká je budoucnost značky Aladin?

V současnosti rozšiřujeme sortiment, budujeme nový typ dýmek, širokou škálu příslušenství a určitě se i více zaměříme na náplně do elektronických cigaret. I nadále bychom ale chtěli, aby na nás bylo nahlíženo jako na společnost, plně se věnující vodním dýmkám – protože přesně tou my jsme. Chtěli bychom nabídnout našim zákazníkům plnohodnotný servis a požitek z kouření „per excellence“.

Jednou z nejnovějších modelů značky Aladin je CNC dýmka NWO 1337. Je tenhle typ kovových dýmek taky to, na co se Aladin zaměří?

Ano, určitě budeme více investovat do této kategorie dýmek, jelikož tento trend se v poslední době v Německu a Francii dost rozmohl. Vidíme dobré příležitosti snížit náklady na výrobu, a nabídnout tak vysoce kvalitní CNC dýmky za poměrně rozumnou cenu.

Vodní dýmka Aladin NWO 1337
Vodní dýmka Aladin NWO 1337

Jakým směrem se bude ubírat dýmkaření? Můžeme někdy v dohledné době očekávat nějakou převratnou novinku, která posune celé odvětví na nový level? Něco jako dokázal Kaloud s Lotusem?

Těžko říct. Všichni se nacházíme pod tlakem úřadů a nejsme považováni za příliš dobré a čisté společnosti. Ve výsledku kouření zabijí, a vlády jsou nuceny provést kroky, které povedou ke snížení spotřeby tabákových výrobků a kuřáckého zboží. To je důvod, proč prodej dýmek a tabáku bude více a více komplikovanější. Regulace jako TPD2 v Evropě a FDA ve Státech zapříčiňuje, že je pro menší, levnější a kreativnější startupy téměř nemožné vstoupit na trh. Regulace jako protikuřácký zákon způsobují, že je složité nabízet dýmky v barech a například s dalšími zákazy týkajícími se tabákového složení (jako třeba zákaz mátových tabáků počínaje rokem 2020) bude pro zákazníky stále složitější najít „opravdový“ tabák. Podle mě převratných novinek příliš nebude, i když nikdy nevíme. Myslím, že největší výzvou, spíš než vymýšlení převratných novinek, bude přežít všechna tahle nová nařízení.

Máte v práci létající koberec? A využívá jej případně někdo z Aladina?

Jiné společnosti využívají spolujízdu, zatímco my jsme při prvním pohovoru obdrželi jízdenku na koberec. Dnes už jsme ale celou tuhle kobercovou záležitost uzavřeli, protože je pořád obtížnější najít tady ve Wiesbadenu parkovací stání vzhledem k tomu, že je všude tolik dýmu.

 

Vydáno: 24. 10. 2017

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací