Menu

Ochutnejte svět – Asijská různorodá kuchyně

Každá světová kuchyň je něčím specifická. Inspiruje se historií, kulturou, náboženstvím, nebo lidmi. Například taková asijská kuchyně se považuje za jednu z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších. Japonsko představuje sushi, Thajsko zase nudle a rýži. Avšak o rýži, zelenině a nudlích to rozhodně není. Pojďme společně proniknout do tajů pravé asijské kuchyně.

Suroviny, bez kterých to nejde

Každá z asijských zemí má vlastní gastronomickou historii a také rozdílné klimatické podmínky, proto se příprava a výsledná chuť pokrmů liší. Avšak co by to bylo za Asii, kdyby nepoužívala určité suroviny, které dělají asijské jídlo tak oblíbené. Na co tedy při vaření nezapomenout?

  • Sójová omáčka
  • Rýžový ocet
  • Rybí, chilli, ústřicová omáčka
  • Kokosové mléko
  • Kari, Miso pasta
  • Limetka
  • Koriandr, zázvor, pepř, česnek

Letem světem, Asií

Mají toho tolik společného, přesto je každá kuchyně rozdílná. Například v jihovýchodní Asii lidé neznají chody. Všechny pokrmy se servírují najednou a člověk si vybírá to, na co má právě chuť. A to není všechno! Co se konkrétně vaří v:

1.      Japonsku

Základními ingrediencemi japonské kuchyně jsou hlavně rýže, ryby, zelenina a mořské plody. Japonci dbají na čerstvost a pokrmy podávají většinou studené. Mezi velice oblíbený pokrm patří sušija-suši, který se připravuje z ze syrových ryb a dalších ingrediencí. Polévka je v Japonsku také velice vyhledávaná. Dále jsou známe delikatesy jako Sashimi, Gyoza, Okaju či Fugu.

2.      Thajsku

V Thajsku se během stolování používá hlavně lžíce a vidlička, nůž skoro vůbec. Vše je již nakrájeno na přiměřená sousta, takže není potřeba použít obě ruce. Za velice oblíbené se také považují polévky jako například kuřecí, která se občas připravuje i k snídani! Thajské pokrmy jsou obecně velice ostré a mají specifickou chuť. Hodně využívají rýži, zeleninu, nudle, kokosové mléko či exotické ovoce.  Mezi nejznámější pokrmy patří Phad Thai, Khao Phad, Tom Yum či Phad King.

3.       Vietnamu

Jak je obecně známo, ve Vietnamu se jí převážně hůlkami. Tamější kuchaři vaří velice zdravě a zakládají si na čerstvých surovinách. Základem je rýže, koření, zelenina, maso či ryby. Vietnam je také hodně zaměřený na pití kávy než čaje. Za vietnamské speciality se považuje Bun Cha, Banh Mi, Pho nebo Bun bo Hue.

Ať už patříte mezi milovníky italské, řecké nebo indické kuchyně, nebojte se ochutnávat. I v gastronomii je potřeba mít rozhled.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací