Menu

Ochutnejte svět – Barvy indické kuchyně

Každá kuchyně je něčím specifická. Když se řekne Itálie, většina lidí si představí nejtenčí pizzu a nejlepší těstoviny. USA, to jsou bezkonkurenční burgery s hranolkama. Co třeba Řecko, vybaví se vám tzatziki? Mezi zaručeně nejbarevnější kuchyně patří ta indická. Silná chuť kari, množství bezmasých pokrmů a různé specifické přísady vás buď ohromí, nebo odradí. Ale určitě to stojí za zkoušku.
Víte, jaká jsou nejoblíbenější indická jídla a co se do nich přidává? Pojďme se společně podívat, která z nich byste si v Indii neměli nechat ujít!

Předkrm, nebo větší svačinka?

V Indii se běžně konzumují drobná jídla v průběhu dne. Na ulicích v Indii můžete potkat samosy – představte si kapsu z těsta plněnou bramborem, bhájí alá cibulové kroužky a kebaby. Tyto rychlé a chutné pokrmy Indové konzumují prakticky pořád.

Polévky místní připravují jen zřídka, ale jedna je opravdu vyhlášená. A to mulligatawny, která je vice  kořeněná a výrazná.  Mezi další oblíbené předkrmy/svačiny patří například zeleninové pakory – špízy ze zeleniny a masa, samosy – plněné taštičky s bramborem, hráškem a chilli, či léhké oplatky pappadum.

Indická kuchyně není jen kari s rýží

Téměř v celé Indii se připravují jídla hlavně vegetariánská, avšak vzhledem k přímořské poloze nechybí v jídelníčku ani ryby, krevety, krabi či mušle. Vyzkoušejte třeba klasicky pečenou rybu, tandoori nebo krevety na desítky způsobů.
Milovníci masa si v Indii také přijdou na své, a to v podobě skopového nebo drůbežího. Na takové hovězí maso nemusíte ani myslet, na celém území je zakázané.

Vyzkoušejte vyhlášené delikatesy:

  • Tikka – pokrm z grilovaných kousků kuřete s kořením a česnekem
  • Vindaloo – jihoindický pokrm z vepřového masa s chilli, octem a česnekem
  • Kabát – grilované kousky masa, nebo kuličky z mletého masa s cibulí a kořením
  • Kórma – dušené drůbeží (nebo jiné maso) na šťávě, ochucené jogurtem a kořením
  • Karí – kořeněný pokrm z masa, zeleniny, ryb, či luštěnin v omáčce

Mezi nejpoužívanější ingredience patří kokos, hořčičná semínka, tamarind a kari listy. Bez toho se pokrmy neobejdou! A jaká příloha je pro Indii nejtypičtější? Klasická rýže, tapioka a vyhlášené placky (ať už z mouky, nebo fermentované rýže). Jedna větší delikatesa než druhá, která se doporučuje jíst rukama.
Pokud si budete chtít udělat malou Indii doma, můžete si pokrm připravit do ručně vyráběných dřevěných misek a použít speciální koření. Relaxační hudba a vonné tyčinky tomu dodají tu správnou atmosféru!

Netradiční sladká pochoutka

Indické dezerty nejsou zrovna lehkou závěrečnou tečkou. Bývají velice syté, sladké a vždy obsahují mléko, cukr a tuk. Ale takovou dobrotu si nemůžete nechat ujít! Mezi oblíbené příchutě patří kardamom, pistácie, mandle, kokos či růžový olej. Ke sladkému zákusku si vždy hodí nějaká dobrá káva, nebo čaj. Dáta masala je velice oblíbený indický čaj, avšak opatrně! Indové ho silně sladí a přidávají do něj koření a mléko, takže jeho chuť nebude úplně typická. A kterýže dezert stojí za to? Takový barfí z crznové mouky,či tvarohové kuličky rasmáláí a rasgula.

Nebojte se ochutnávat, i když vám místní pokrmy nejsou známé. Nikdy nevíte, co vás může překvapit! A třeba zjistíte, že právě indické jídlo je vaše milované.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací