Menu

Snění a jeho poselství

Sny patří mezi neodmyslitelnou součást zdravého spánku a jejich nepřítomnost vypovídá o psychice člověka. Mohou být romantické, děsivé, zábavné či smutné. O tom, proč vlastně sny existují a co znamenají, existuje spousta teorií a studií. Za účelem vyložení si konkrétních snů vznikly různé knihy a nejvíce se asi ujal snář. Kniha, která ví o našem povědomí vše a možná také nic. Pojďme se na sny a jejich význam trochu více podívat.

Sny aneb zpráva podvědomí

S vědeckým studiem snů to jako jeden z prvních myslel opravdu vážně Sigmund Freud. Ve sbírce přednášek Výklad snů ukazuje, jak díky analýze snů vyléčit některé ze svých svěřenců. Na Freuda navázal Carl Gustav Jung, který ve snech viděl kolektivní nevědomí lidstva. Odvolával se na archetypy – muž, žena, matka a další.

Psychologové se sny zabývají už celá století, a přesto je to oblast, která vždy překvapí. Pokud byste hledali nějakou definici, jednalo by se asi o vizuální, hlasový vjem vytvářený mozkem během spánku. A z jakého důvodu se nám sny vlastně zdají?

Chvilka zamyšlení nad významem

Někdo může tvrdit, že se mu sny nezdají. To však není pravda, jen si je zkrátka nepamatuje. Pokud si člověk dovolí na sebe pohlédnout, pak si sny uvědomí. Můžete zkusit usínat po uklidňujícím čaji a při vůni vonných tyčinek. Naprosto vás to uklidní.
Během noci se fáze spánku střídají, a to od mělkého po hluboký. Jestliže spíte 8 hodin, zhruba 3 hodiny strávíte právě sněním. A to v lehčí spánkové fázi REM, kterou doprovázejí lehké pohyby očí. Pokud máte ráno pocit, že jste prosnili celou noc, pak to není pravda. Snít můžete nanejvýš hodinu a půl, ale dokážete vytvořit hned několik snů.

Z biologického hlediska vám zaručí kvalitní spánek a tím dostatek odpočinku pro váš organismus. Z hlediska psychiky vám sny mohou říci mnohem více, než si myslíte. Nabídnou vám materiál nezatížený vědomou myslí, který souvisí s aktuálním procesem a životem. Také se tomu dá říkat pročišťující proces – zbaví paměť nežádoucích a slabých podmětů.

Nápověda aneb interpretace snů

Přesto, že se někomu mohou zdát sny chaotické, o ničem nevypovídající a děsivé, stále mají svůj důvod. Sny nám umožňují udržovat jakousi rovnováhu v našich myslích. Cokoliv potlačíme, vrátí se nám to v nějaké nehezké podobě, a naopak. Zamyslete se nad tím.

Výklad snů nehledejte ve snáři. Snáře slouží spíše pro zábavu, i když pro lidstvo mají určitý význam. V minulosti byly přepisovány mnichy a výklad byl hlavním úkolem šamana. Zkuste si sen po probuzení nejdříve zapsat nebo ho někomu říct. Záznam je možné číst znovu a nakreslit si k němu obrázky nebo mandaly. Všechny tyto kroky vedou k tomu, aby proces snu dále proudil. Zamyslete se nad tím a pohrajte si s myšlenkou, co by vám na to řekl třeba samotný Freud.
Hlavně si z toho nedělejte těžkou hlavu. Vy jste režisér a váš vymyšlený příběh bude mít jen určitou dobu trvání, tak mu dovolte, ať vás vtáhne.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací