Menu
19. 1. 18

Spousta začátečníků stále věří, že kouří kousky ovoce, říká zakladatel značky hookahSqueeze

Vodní dýmky už nějaký pátek nejsou jen o tabáku. Zpřísňující se podmínky a novodobý trend hnaní tabáku co nejvíce do ústraní otevírá na druhé straně možnosti pro zcela nové produkty. Od prvotních pokusů nahradit tabák minerálními kamínky namočenými v melase jsme se tak postupně propracovali k beznikotinovým gelům nebo vaporizačním pastám. Jednou ze značek, které touto formou kuřiva prosluly je hookahSqueeze. O jejím začátku, nejoblíbenější příchuti nebo budoucnosti tabáku nám exkluzivně povykládal zakladatel značky hookahSqueeze Max Held.

V roce 2014 jsi na veletrhu ShishaMesse ve Frankfurtu představil pasty hookahSqueeze, se kterými jsi o rok později v Las Vegas získal ocenění „Nejlepší produkt“ v kategorii tabákové příslušenství. Jaký příběh se za hookahSqueeze skrývá? Kde se vzal nápad na vaporizační pasty?

Od roku 2006 provozuji v mém rodném městě Landsberg am Lech, v blízkosti Mnichova a Augsburgu, lounge (podnik s vodními dýmkami – pozn. red.) a prodejnu. U nás v Bavorsku je už poměrně dlouho přísný zákaz kouření ve veřejných prostorech – a já chtěl jednoduše zachránit svůj hookahLounge. Před zákazem kouření jste u mě mohli najít nejlepší výběr tabáku, jaký jste si jen mohli přát. Tabáky jako Al Fakher a Starbuzz byly tehdy opravdové rarity, ovšem u mě již 10 let nebyly výjimkami, ale naopak standardními produkty.

Po vstoupení v platnost tzv. přísnějšího zákazu kouření, kterému předcházelo referendum o absolutním zákazu kouření, jsme chtěli za každou cenu pracovat legálně. Proto jsme jako první vytvořili kamínky, jaké známe od Shiazo. Kouření veškerých tabákových produktů v uzavřených prostorách, které mají gastronomický charakter, byly v tomto momentě v Bavorsku zakázány. Nepomohlo ani to, že půlka mého lokálu byla prodejna. Znamená to tedy, že jsou u nás bohužel i jakékoliv testovací akce tabáku pro zákazníky zakázány.

Ještě předtím, než nastaly poprvé problémy s porušováním zákazu kouření, jsme na přání našich zákazníků nabízeli ke kouření vaporizační kameny. Už tehdy byly reakce značně pozitivní, a my přivedli tenhle produkt na trh pod jménem hookahBreeze. Ovšem úplně spokojení s vaporizačními kameny jsme nebyli. Sice chutnaly dobře, a pokud jsme dostatečně silně potáhli, dýmily jako blázen, ale kouř byl vždy nějaký nevýrazný a chuť nestálá. V závěru jsme celkem víc jak dva roky zkoušeli spoustu různých podpůrných materiálů. S pastami jsme nakonec jednoduše spojili hodně Glycerinu a příchutě, a to úplně bez použití přísad a hořlavé organické látky (která způsobuje škodlivé spalování). Nakonec to pak byli moji kamarádi, spolupracovníci a hosté z hookahLounge, kteří mě dohnali k tomu, abych tento produkt konečně přivedl na trh.

Jaké složky se používají na výrobu past hookahSqueeze?

Pouze čtyři ingredience: v Bavorsku vyrobený glycerin, přírodní a vysoce tepelně odolný minerální substrát, vysoce kvalitní kouřové příchutě z německé produkce (jedna pochází z Francie) a trochu přírodního barviva pro oko.

Představení nových příchutí vaporizačních past hookahSqueeze na veletrhu vodních dýmek v Berlíně.

Vzhledem k přibývajícím zákazům a regulacím, jsou beznikotinové alternativy tabáku podle tebe tou cestou, kterou se vydá dýmkařský průmysl?

Já, jako známý milovník vodních dýmek, bych si momentálně velice přál, aby se populace EU ve věci tabákových produktů nepřikláněla k dalším omezením. Ovšem jak všichni víme, šance pro to jsou velice mizivé a o dalším zpřísnění zákazu je již rozhodnuto.

Výstražné obrázky na obalech, vysoké ceny a nekuřácké prostory jsou dle mého názoru v pořádku, ale zároveň taky dostačující. Především zákon o ochraně zdraví (zákaz kouření) je při jeho provádění a kontrole pochybný. Pomohlo by podle mě trochu podrobnější vysvětlení. Spousta začátečníků stále věří, že ve vodní dýmce vyloženě vaporizují kousíčky ovoce nebo že nepřijímají žádný nikotin ani škodlivé látky. Někoho takového samozřejmě nepotkáme zrovna na veletrhu vodních dýmek, ale zato v mém obchodě jsem s těmito povrchními znalostmi často konfrontován.

Co se týče budoucnosti – nechci dávat konkrétní předpovědi. Jen si myslím, že co se týče naší ,,Shisha-Lobby‘‘, tak je aktuálně bohužel moc malá a drží málo pohromadě. Je tedy těžké ovlivnit rozhodnutí Evropské unie nebo se společně, čistě a svědomitě připravit na řešení všech vznikajících problémů.

Mimochodem hookahSqueeze nebyly vypuštěny na trh, protože jsme zde viděli obrovský finanční potenciál pro budoucnost. Zkrátka jsme vytvořili zcela nový, všestranný a přesvědčivý produkt, který jsem prostě kuřákům vodních dýmek z tohoto světa nemohl odepřít. 🙂

Nahradí jednou tyhle alternativy tabák?

To by bylo hrozné, kdyby byl tabák do vodních dýmek nahrazen. Sice si myslím, že by v budoucnu čím dál víc kuřáků vodních dýmek volilo méně škodlivou variantu oproti tabáku, buď ve formě hookahSqueeze nebo jiných alternativ, ovšem že by tabák do vodních dýmek kompletně zmizel z našich životů, si nedokážu a ani nechci představit.

Dá se říct, která z příchutí hookahSqueeze je vůbec nejoblíbenější?

Alltime-Favourite příchutí je máta. Hodně kuřáků vodních dýmek (samozřejmě i my sami) přece miluje, když si svůj ovocný tabák můžeme zjemnit mátou. To jde s hookahSqueeze prostě velice snadno. Máta je tím pádem i příchuť, která je nejčastěji kupována lidmi, kteří běžně kouří jen samotný tabák. Navíc mi připadá velice zajímavé, že je nejvíce prodávanou příchutí vodní meloun, který ani z části nechutná tak jako klasické příchutě vodních melounů prodávaných na trhu. Tahle příchuť byla opravdu založená na mottu ,,Give it a try‘‘.

Nejoblíbenější příchutí hookahsqueeze je máta, říká Max Held

Kromě značky hookahSqueeze jsi před jedenácti lety založil obchod hookahStore a hookahLounge. Předpokládám, že máš od svých zákazníků zpětnou vazbu na pasty. Podílejí se i na tvorbě nových příchutí?

Nápady pro nové příchutě se objevují všude kolem. Nejvíce samozřejmě v moji hookahLounge, protože tam se převážně bavíme o hookahSqueeze a jsou zde většinou lidé, kteří tenhle produkt chtějí kouřit. Ale v závěru jsem to já, kdo rozhoduje, pod vlivem spousty kritérií, jaké nové příchutě by mohly vzniknout. Ovšem velice často to není s hookahSqueeze a jejími příchutěmi tak jednoduché. Ostatně v různých směrech existuje vždy spousta přání, která nejsou snadno realizovatelná tak, jak bychom si to přáli.

Když už je nějaká příchuť tak daleko, že ji můžeme testovat, občas se stane, že desítky těchto různých verzí jsou v loungi mými zaměstnanci a taky zákazníky vyzkoušeny. Každý názor je důležitý – přece jen to nemá chutnat jen začátečníkům nebo zkušeným dýmkařům, ale má to každého nějakým způsobem trochu oslovit. Různé preference intenzity jednotlivých kuřáků jsou však velkou výzvou. Kromě toho všichni víme, že výsledná chuť při kouření je závislá na dýmkařském vybavení a zkušenostech.

2011 kamínky hookahBreeze, 2014 pasty hookahSqueeze. Neměl bys tento rok přejít na nový level? Co chystáš po pastách?

Vždyť hookahSqueeze byl jen takový logický následek hookahBreeze. Ale teď za každou cenu a na silu vyvíjet něco nového, není úplně můj styl. Já pořád trochu bokem zkoumám trh – a když je tam něco zajímavého, rozhodne osud, jestli z toho něco vznikne. Momentálně se plně soustředím na hookahSqueeze a neustálé další optimalizaci produktu. To se často děje na pozadí, aniž by to kdokoliv postřehl. K tomuto procesu patří například i to, aby byl produkt více ekologický. I kdyby to mělo být jen díky tomu, že použijeme co nejméně obalového materiálu, jak je to jen možné. Nebo že využijeme dodavatele, kteří používají spravedlivé a svědomité standardy. Ale pořád je zde hodně místa pro zlepšení a já se vážně těším na věci, které chci v budoucnu uskutečnit. Například bych moc rád měl kompletně kompostovatelné balení. Ale spousta věcí není tak jednoduchých, jak my si je představujeme.

Jak dlouho jsi vydával první magazín o vodních dýmkách hookahMag a proč jsi s tím přestal?

Celkem bylo 10 vydání od začátku 2006 do konce roku 2008. Trh vodních dýmek byl tehdy málo rozvinutý. Musel jsem investovat spoustu energie do hrstky výrobců, řídce zásobovaných kaváren s vodními dýmkami a prodejců v německy mluvících zemích.

Kdybych v roce 2006 neotevřel svůj lounge, nejspíš by to celé pokračovalo. Ovšem ,,hookah‘‘ od prvního dne převzala nadvládu nad mým životem a bylo opravdu hodně těžké skloubit tyto dvě věci dohromady. Nakonec – a po vícero nedochvilných zveřejněních časopisu – jsem se musel rozhodnout. Navíc nám od začátku našeho projektu náš editor oznamoval, že jakmile dokončí svoje studium, nebude mít dále čas, aby nám byl pro hookhMag k dispozici. A přesně v té době se u našeho šéfredaktora dostavila šťastná událost, kdy mu do rodiny přibyl nový přírůstek! Alternativní tým nepřicházel v úvahu – a tak jsme si šli každý svou cestou. Bez hookahMag by sotva byl lounge, natož pak hookahSqueeze.

Vortex, nebo Phunnel?

Vortex, protože já osobně s Vortexem kouřím (Saphire Squeeze No.9) – ale také Phunnely považuji za dobré. Důležité je zvládat to všechno, co je kolem (kotel, uhlíky, atd.).

Alobal, nebo HMS?

Alobal

Pasta, nebo tabák?

Tabák smíchaný s pastou!

 

Vydáno: 19. 1. 2018

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací