Menu

Tajemství symbolů: pentagram a pentakl

Symboly provází lidstvo od dávných dob. Staré civilizace je používaly ke komunikaci, tajné spolky je využívaly k šifrovaným zprávám a filmaři je pořád rádi dávají do dobrodružných filmů, kde se hlavní hrdina dostane k hledanému pokladu právě pomocí symbolů. Spoustu z nich používáme také jako ochranu před špatnými věcmi. Dnes si do hledáčku vezmeme symbol pentagramu a pentaklu.

Jaký je rozdíl mezi pentagramem a pentaklem?

Na první pohled laik odpoví, že žádný. Symboly jsou téměř stejné, takže rozdíl nemusí vidět hned každý. Pentagram je symbol ve tvaru pěticípé hvězdy a pentakl zobrazujeme jako pentagram v kruhu. Pentagram má spoustu významů, o kterých si ještě povíme, pentakl má oproti němu jediný význam – chránit svého majitele před negativními energiemi.

Význam pentagramu

Pentagram se jako jeden z nejstarších symbolů objevil už 4000 let před naším letopočtem. Tenkrát ještě neměl magický a ochranný význam jako dnes, lidé ho používali jako symbol Venuše a rovnováhy.

Symbolika čísla 5 v počtu cípu hvězdice přesahuje symboliku čísla 4, které značí základní živly. Tím pátým živlem je u pentagramu vesmírná energie – život. Každý cíp také představuje jedno období života – zrození, zrání, dospělost, stárnutí, smrt.

Pentagram otočený vzhůru nohama, který stojí na jednom cípu, si vykládali lidé jako symbol ďábla, satana. Není tomu ale tak. Pohané ho používali jako symbol rovnováhy, přesnosti a stability. Jako ďáblův symbol ho interpretovala církev v dobách, kdy se snažila zničit pohanskou víru.

Pentagram může také symbolizovat člověka s roztaženými končetinami – vrchní cíp značí hlavu, cíp na levé a pravé straně pak ruce a spodní cípy nohy.

Etiopie má pentagram jako svůj státní symbol a dala ho i do své státní vlajky. Je doplněný žlutými paprsky a znamená rovnost mezi občany státu.

Používání pentagramu a pentaklu

Pentagram a pentakl chrání člověka i předměty, které se v jeho blízkosti nachází. Většinou slouží k magickým akcím – rituály, požehnání, zasvěcení. Při rituálech nemusí být jediný, mohou být kolem něj nakreslené nebo položené další symboly. Většinou ho při magických akcích najdeme uprostřed oltáře.

Klasický pentagram cípem nahoru používáme k ochraně a práci s pozitivní energií. Můžeme na něj narazit i při zasvěcování a oprošťování se od materiálna. Obecně pentagram znázorňuje duchovno, ochranu a pozitivní sílu.

Pentagram hrotem dolů má stejně velkou, někdy i větší ochrannou sílu. Pomáhá nám zbavit se zlých duchů a negativní energie. Představuje racionální myšlení a přítomnost, a na rozdíl od klasického pentagramu se hlásí k materiálnu. Ukazuje, že i když pracujeme s magií a energiemi, zůstáváme stále nohama na zemi a uvažujeme racionálně.

Pentagram a čínská medicína

V čínské medicíně se pentagram používá k diagnostice zátěže orgánů. Každý cíp představuje jeden z pěti elementů, které tvoří vesmír. Každý element pak má na starosti jeden hlavní orgán, pod který pak spadá širší okruh orgánů:

  • Oheň = srdce
  • Země = slezina
  • Kov = plíce
  • Voda = ledviny
  • Dřevo = játra

Pentagram a zednáři

Jako jeden ze svých symbolů si pentagram zvolil i tajný spolek svobodných zednářů. Brali ho jako symbol úspěchu, i proto se objevuje na dolarových bankovkách a je součástí prezidenské pečetě v USA. Většina amerických prezidentů totiž ke svobodným zednářům patřila.

Symboly pentagramu a pentaklu nám poskytují ochranu před zlými silami a negativní energií. Hodí se také k magickým rituálům a zasvěcení. Nemusíte být ale čaroději ani mágy, abyste měli pentagram u sebe. Ať už na temné síly věříte nebo ne, nikdy není na škodu mít po kapsách amulet se symbolem pentagramu nebo pentaklu.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací