Menu
12. 4. 18

Turecký trh je oproti evropskému pozadu, říká šéf značky Oduman

Omezení vůči tabákovému průmyslu se zdaleka netýká jen Evropské unie. Stačí zabrouzdat třeba do Turecka – země, která má dýmkařskou historii značně bohatší než jakýkoliv jiný evropský stát. Tam totiž kromě jiných restrikcí platí také zákaz importovat do země tabák. „Máme tak 4 nebo 5 výrobců, kteří tabákem zaštiťují celé Turecko,“ říká v rozhovoru pro SHANTI Ugur Guler, šéf turecké značky vodních dýmek Oduman.

Co znamená Oduman?

Duman v Turečtině znamená kouř a O vyjadřuje ukazovací zájmeno. Oduman tedy znamená něco jako „Ten kouř“.

V minulosti jste řešili nějaké reklamace na skleněné části dýmek Oduman, například že praskaly vázy. Jak jste se s těmito problémy vypořádali?

Spolupracujeme s mnoha dodavateli a vyrábíme spoustu součástek našich produktů. Občas se tedy něco podobného jako prasklá váza může přihodit. Nicméně náš systém kvality je založen na určitém standardu. Proto vždy říkáme našim zákazníkům: pokud máte s naším produktem nějaké potíže, stačí udělat fotku nebo video, náš tým reklamaci přezkoumá, a pokud vaši reklamaci uzná, poskytneme vám nové zboží zcela zdarma včetně poštovného. Záleží nám na našich zákaznících a chceme, aby byli spokojení.

Jak moc oblíbené jsou moderně vyhlížející dýmky jako Oduman v Turecku? Nastala nějaká změna v chování trhu v průběhu let?

Moderní dýmky se v Turecku stávají stále populárnější. Ale i tak je zdejší trh pozadu ve srovnání s Evropou. Turecko má vodní dýmky hluboko zakořeněné ve své kultuře a snaží se tuto orientální kulturu zachovat a bránit ji.

Ale obecně se dýmkařský trh a dýmkařské lounge (podniky, kde se kouří vodní dýmky – pozn. red.) velmi změnily. Tak třeba před 10 lety, pokud jste si chtěli dát někde dýmku, v převážné většině byl podnik laděn do orientálního stylu. Dnes je většina kaváren a loungí ve velkých, moderně zařízených prostorech.

Spolupracujeme s mnoha dodavateli a vyrábíme spoustu součástek našich produktů. Občas se tedy něco podobného jako prasklá váza může přihodit, říká šéf značky Oduman

Tabákové omezení v Turecku? Horší než v EU

Navzdory anti-tabákovému trendu a všemožným omezením, se kterými se nejen dýmkařský trh musí potýkat, se dá říct, že v České republice roste záliba v dýmkaření. Jak je to v Turecku? Zvětšuje se i zde dýmkařská komunita, nebo ten nárůst, třeba i vlivem zmíněné kultury, není tak markantní?

Je to úplně stejné. Trh se zvětšuje a dýmkaření se stává oblíbenější. Výrazně se také změnilo chování zákazníků – dříve lidé chodili na dýmku spíš do baru, ale poslední 2-3 roky vzrostl zájem koncových zákazníků o vlastní dýmku. Touha dát si svou dýmku v pohodlí domova je tak čím dál větší.

Obecně vzato, jak těžké je vypořádat se s tabákovými restrikcemi v Turecku ve srovnání s EU?

Řekl bych, že v Turecku je to o poznání těžší. Například tu platí úplný zákaz dýmek v uzavřených prostorech – musí to být otevřené místo. Další těžkost představuje dovoz tabáku – ten je v Turecku ilegální. Je však povolená výroba. Máme tak 4 nebo 5 výrobců, kteří tabákem zaštiťují celé Turecko. To je dobré. Ale s importovanými značkami máme smůlu. Samozřejmě kdo vyjede do ciziny, může si dovézt nějaký tabák pro svou vlastní potřebu, ale takových moc není. Tohle je podle mě nejtvrdší omezení, kterému turecký dýmkařský trh musí čelit.

Nevydáváme se jinou cestou, jen ji chceme rozšířit

Poměrně dlouhou dobu vyráběla značka Oduman velmi autentické dýmky s typickými názvy jako N1, N2… Teď tu máme modely Tarantula, Voyage nebo Gusto – ten je navíc první, který svým tvarem připomíná typický tvar dýmky. Znamená to, že se Oduman vydává jiným směrem? A jaký je důvod těchto změn?

Vždycky se snažíme navrhovat a vyrábět okrajové modely. A Tarantula i Voyage do této kategorie spadají. Přiznávám, že Gusto-35 se jiným dýmkám podobá. Je to zároveň první a nejmenší model z řady Gusto. Brzy uvedeme na trh střední a velký model této dýmky. Celé je to o přání a očekávání našich zákazníků. Mnoho z nich se nás ptalo na typ dýmky, jakým je právě Gusto. Proto jsme se rozhodli pro jeho výrobu. Ale naší hlavní cestou stále zůstává produkce okrajových modelů.

Co se týče jmen, tak naším prvním modelem, který jsme navrhli a následně vydali, byl model nazvaný N1. Na jeho základě jsme se pak rozhodli zvolit právě takové označení i pro další modely. Nicméně s příchodem Oduman Ignis jsme situaci přehodnotili a přešli k pojmenování dýmek kódovým označením doplněným o „jméno“. To pak charakterizuje daný produkt a je snadno zapamatovatelné.

Obecně můžeme říct, že se nevydáváme jinou cestou, jen ji chceme rozšířit.

Který model dýmek Oduman je nejprodávanější nebo nejpopulárnější?

Bestseller je jednoznačně N2 Travel – malý, praktický na obsluhu, cestovní a s čistým designem. Hlavním důvodem je pak poměr cena/výkon. Ostatní modely jsou taktéž skvělé, ale jsou dražší na výrobu, a tudíž i koncová cena je u nich vyšší.

Pracujete v současné době na něčem speciálním? Dejme tomu třeba na novém HMS?

Momentálně máme naplánované tři různé projekty. Popravdě máme do budoucna v plánu spoustu projektů, ale tyhle konkrétní tři jsou dost odlišné. Omlouvám se, ale víc k nim říct nemohu. Jen jedno byste měli vědět – tyhle tři projekty jsou ve světě naprosto unikátní.

Pohled do zákulisí značky Oduman.

Design bez limitu

V čem je Oduman lepší než ostatní?

Vždycky se snažíme mít spokojené zákazníky. Abych toho docílili, pracujeme na speciálních designech, jiných nápadech. V tomto směru je naším hlavním cílem vyrábět cenově dostupné dýmky nejvyšší možné kvality. A za zmínku stojí také náš zákaznický servis.

Můžeme se v budoucnu těšit na úplně odlišný design nebo řekněme nové barevné nebo materiálové varianty dýmek Oduman?

Jasně. V designu a výrobě nemáme žádné limity. Takže je dost možné, že se v budoucnu dočkáte kompletně jiných produktů. Vlastně my to musíme udělat – to je totiž naše cesta.

Vydáno: 12. 4. 2018

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací