Menu

Jak vybrat kalabasu a pečovat o ni

Jestli patříte mezi milovníky čajů, ochutnejte jihoamerický povzbuzující nápoj maté. Jedná se o bylinný nápoj, který má povzbuzující účinky, díky nimž bývá velmi často konzumován místo kávy. K přípravě a pití maté slouží brčko, bombilla, a tradiční nádoba, kalabasa. V článku zjistíte, jak ji vybrat a jak o ni pečovat.

Seznamte se účinky maté

Maté obsahuje vitamíny (A, B, C, E), minerály (železo, hořčík, draslík, vápník, křemík) a antioxidanty. Nápoj je vhodný v případě, že potřebujete tělu navrátit ztracenou rovnováhu. Má blahodárné účinky na nervovou soustavu a podporuje i psychiku. V některých zemích, především v Brazílii a Argentině, patří maté mezi národní nápoje a při jeho konzumaci se dodržují místní zvyky, ke kterým patří především nádobí potřebné k přípravě (kalabasa a bombilla) a způsob popíjení.

Co je kalabasa a bombilla

Jedná se o tradiční nádobu určenou k popíjení maté, která se vyrábí z vydlabané dýně s úzkým hrdlem. Setkáte se však i s kalabasou dřevěnou, vyrobenou z rohu nebo z keramiky. Nápoj se upíjí brčkem zvaným bombilla. Na konci brčka je sítko, díky němuž nenasajete rozdrcené lístky maté. Ty se totiž z nápoje nevyndávají. Pro výrobu bombilly se využívají jak přírodní materiály, tak kov.

Jak udržovat kalabasu

Pokud si pořídíte kalabasu vyrobenou z dýně, mějte na paměti, že je náchylná k tvorbě plísně. Po každém použití ji musíte vyčistit a nechat vyschnout. Nejprve odstraňte zbytky maté, následně vnitřek pečlivě vypláchněte vodou a nechejte vyschnout na teplém a dobře větraném místě. Pokud se uvnitř nádoby objeví plíseň, vypláchněte ji dostatečně silným alkoholem, čistou vodou a opět nechte dokonale vyschnout.

Kalabasa a bombilla

Čím se řídit při výběru kalabasy

Kalabasa není jen o designu, ale především o funkčnosti. To je potřeba mít při jejím výběru na paměti. Vydlabaná dýně je sice tradiční nádoba, ale svou životností se nevyrovná kalabase z keramiky nebo ze dřeva. Také její údržba je složitější.
Důležitou roli hraje také velikost otvoru kalabasy. V nabídce naleznete kalabasy s menším nebo větším otvorem. U těch s menším otvorem bývá větší problém s vysycháním, tím se zkracuje jejich životnost. Některé kalabasy z tykve mají kolem otvoru kování, to zvyšuje odolnost nádoby.

Jak zajet novou kalabasu

Pokud si pořídíte tradiční kalabasu z tykve, musíte ji před prvním použitím nejprve zajet. Je to velmi jednoduchý proces. Kalabasu naplníte do tří čtvrtin lístky maté a zalijete teplou vodou (70 až 80 ºC). Vzniklou směs necháte louhovat po dobu jednoho dne (pozor tato směs není ještě určena pro popíjení). Následující den vylijete vodu a pečlivě odstraníte všechny čajové lístky. Pokud zůstala v kalabase ještě nějaká dužina, odstraníte ji lžičkou. Potom kalabasu pečlivě vymyjte vodou a nechte vyschnout.

Kalabasa je nyní nachystaná a vy si v ní můžete připravit lahodný nápoj, který tvoří zák ladní kámen jihoamerické kultury.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací