Menu

Vydejte se s námi na poutní cestu po Tibetu

V symbolickém smyslu je pouť zahajovacím aktem a úkonem odevzdání. Nejčastěji se s ní dá setkat v náboženství, jelikož to přiznává zvláštní moc či sílu právě určitým místům. Například v hinduismu představuje hlavní poutní místa čardham. Cestuje se po čtyřech místech garhwalských Himalájí končících v zasvěceném Božském Páru. V buddhismu jsou významnými místy ta, která jsou spojena s životem Buddhy.

V minulosti měly tyto cesty velký význam, avšak i v dnešní době se najdou skupiny jedinců, kteří se na pouť vydají. Samotné putování pomáhá utřídit myšlenky a člověka velice obohatí. Pojďme se společně projít po významných poutních místech, konkrétně horách, Tibetu! Ty totiž stojí za to.

Kailas

Nejposvátnější tibetská hora Kailas se nachází v západním Tibetu a má podobu téměř pravidelné pyramidy. V překladu Kailas znamená ledový klenot, či drahocenný sníh, neboť na vrcholcích je hora pokrytá ledovcem a věčným sněhem. Je také považována za velkou přírodní mandalu a mužský prvek (falus) z kamene a ledu, pro věřící i mytický střed světa a osu vesmíru.
Pro buddhisty otevřel poutní cestu ve 13. století Göcchangpa jako zdroj udržování duchovního spojení s tradicí a obnovení duchovní síly. Zatímco do Evropy pronikly zprávy o Kailas až v 17. století. Poutníci obcházejí horu po 56 kilometrů dlouhém okruhu. Při stoupání lidí nechávají části oblečení, pramínky vlasů či jiné věci. Čína podporuje rozvoj turistického ruchu v této oblasti, a proto se v blízkosti okruhu stavějí ubytovny pro turisty.

Lapčhi

Druhé nejposvátnější poutní místo Lapčhi leží na hranicích Tibetu s Nepálem a jedná se o hluboké údolí pod vrcholy hřebenu. Nacházejí se zde čtyři hlavní posvátné jeskyně, a to Dudul Phug (Jeskyně podrobení Máry), Ze Phug – Hřebená jeskyně, Bepa kunsal – Odhalení všech tajemství, Lungtan tsalchen Phug – Předpovězená jeskyně velkého lesa. Dodnes jsou četné jeskyně v údolí obývány poustevníky a joginy. Oblast Dingri je hojně navštěvována turisty, neboť se nedaleko nachází nejvýše položený klášter Rongbuk na úpatí Everestu. Více informací můžete načerpat z filmu o pouti do Lapčhi.

Tsari

Pouť, která vede kolem Dakpa Shelri neboli Křišťálové hory, je v jihovýchodní části Tibetu na hranicích s indickým státem Arunáčal Pradéš. Tsari se také dá považovat za příbytek tantrického božstva. Rozmístění jednotlivých jevů v okolí se srovnává stejně jako u Kailasu s mandolou. Celá oblast je přístupná čtyřmi branami, které hlídají bohové. Obklopují je čtyři hluboká údolí a čtyři posvátná jezera. Kolem posvátné hory můžete projít třemi poutními okruhy – malým, velkým a kolem vrcholků. Tato pouť se koná jednou za 12 let, v roce opice, a patří asi mezi nejoblíbenější v celém Tibetu.

Lhasa

Hlavní město Tibetské autonomní oblasti Čínské lidové republiky, také tradiční centrum tibetského buddhismu. Lhasa, místo plné významných staveb, jako jsou kláštery Sera a Däpung, chrám Džokhang, sochy a další překrásné památky. To a mnohé více nabízí kouzelná Lhasa, která je mezi turisty oblíbená.

I cesta může být cíl. A třeba zrovna váš. Jestliže se rozhodnete jedno z těchto míst či poutí navštívit, nebudete litovat. Avšak pokud máte rádi domácí pohodu, můžete se do Tibetu aspoň přenést. Zapalte si vonné tyčinky z Tibetu, přečtěte si vhodnou literaturu nebo si pusťte film. S touto tématikou je toho spojeno hodně, tak do toho pronikněte.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací