Menu

Jak vyrobit lapač snů

Trpíte nespavostí, máte divoké sny, cítíte se nevyspalí, nebo jen chcete hezkou dekoraci do bytu? Vyrobte si lapač snů. Indiánská legenda praví, že zachytí špatné sny, negativní energii i zlé duchy a přináší klidný spánek a pozitivní energii. Když si dáte záležet, je to i krásný dekorační prvek. Zjistěte, co k tomu budete potřebovat a jak lapač vyrobit.

Kam lapač snů umístíte

Předem si promyslete, kam lapač snů umístíte. V ideálním případě by měl viset nad lůžkem svého chráněnce. Pokud se vám tam nehodí nebo mu nechcete věnovat tak výrazné místo, vyrobte si miniaturní verzi, kterou pověsíte na úchytku nočního stolku nebo na lampičku.

Umístění rozhoduje jak o velikosti, tak o barevném ladění. Pokud vyrábíte lapač snů do dětského pokojíčku, budete ho pravděpodobně ladit do jiných barev než ten, který si pověsíte do ložnice.

Co potřebujete k výrobě lapače potřebovat

Než se vrhnete na výrobu, sežeňte si vše potřebné, abyste nemuseli přerušovat tvůrčí činnost, kvůli tomu že vám něco schází. Na výrobu lapače si vyhraďte také dostatek času, počítejte s tím, že vám to zabere minimálně hodinu, ale pravděpodobně víc, protože chvíli trvá, než si osvojíte ten správný grif.

 • Základním nosným prvkem lapače snů je obruč. V ideálním případě by měla být ze dřeva, ale na trhu najdete i plastové nebo kovové. Pokud vám nevadí přírodnější vzhled a drobné nepřesnosti, můžete si ho vyrobit sami z vrbového nebo lískového proutku. Stejně dobře vám jako základ poslouží nevyužitý vyšívací kruh nebo kruh z kartonu.
 • K omotání obruče se hodí plochá kožená šňůrka, bavlnka, sisalový motouz nebo příze.
  Na středovou síť můžete použít stejný materiál jako na omotání obruče nebo ho můžete kombinovat s jiným. Efektní je kombinace kožené šňůrky a bílé bavlnky.
 • Dalším důležitým prvekm je korálek, který zauzlujete do středové sítě.
 • Nezapomeňte ani na peříčka k zavěšení na nosný kruh.
 • K dozdobení můžete použít stužky, korálky, různé přívěsky. Fantazii se meze nekladou. Lapač by se vám měl především líbit.
 • Při výrobě lapače snů se vám budou hodit také nůžky.

Pokud vás zajímá, co jednotlivé prvky symbolizují a k čemu slouží, přečtěte si o magické ochraně lapačů snů.

Jak postupovat při výrobě lapače snů

 • Bavlnku nebo přízi, kterou jste si vybrali na omotání nosného kruhu, zauzlujte na obruč a postupně ji celou obtočte. Pokud chcete kruh přiznat, nemusíte ho skrývat pod kompaktním nánosem bavlnky, kůže či příze.
 • Středovou síť vytvoříte drháním, tedy technikou, která spočívá ve vázání drobných uzlíků.
 • Až se přiblížíte ke středu, nezapomeňte na bavlnku navléct korálek ještě před finálním zauzlováním. Pokud by vám to nešlo třeba proto, že má korálek moc úzkou dírku, můžete ho na síť jen nalepit nebo přivázat pomocí nitě.
 • Na část kruhu, kterou si určíte jako spodní, navažte šňůrky s peříčky. Aby hezky visely, navlékněte na šňůrky několik větších korálků, které je zatíží.
 • Posledním krokem je vytvoření poutka, které použijete k zavěšení lapače. Voilà, lapač snů je na světě.

Pokud vám připadá výroba lapače snů a shánění jednotlivých komponentů složitá, zdlouhavá nebo příliš drahá, podívejte se na nabídku hotových lapačů snů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací