Menu

Vyžeňte chřipku aromaterapií! Poradíme, které bylinky a oleje použít

Vůně mají kouzelné vlastnosti – dokážou změnit náladu a pomoci vyléčit chřipku a nachlazení. Stačí pár kapek toho správného éterického oleje a během chvíle mrzutost a bacil vezmou nohy na ramena. Tuto léčbu pomocí vůní nazýváme aromaterapie. Co na ni potřebujeme a které éterické oleje byste měli v sychravém počasí vyzkoušet?

Aromaterapie při rýmě, kašli i horečce

Venku řádí chřipková epidemie a vy se jen děsíte, kdy zasáhne i vás. Ale přitom vůbec nemusí. Stačí vhodná prevence a chřipka (či nachlazení) se vám vyhne obloukem. A pokud už na sobě pociťujete náznaky nemoci, i tak můžete ještě bojovat za své zdraví. Stačí si přizvat pomocníky – éterické oleje a bylinky. Které? To záleží na konkrétním problému.

Smrtelná nemoc mužů na 4 = rýma. Pokud vás trápí tato velmi „oblíbená“ nemoc, poohlédněte se po majoránce, borovici, mateřidoušce nebo saturejce.

Rýma většinou nezůstává dlouho sama a po čase se k ní přidá kašel. Pokud jste už v této fázi nemoci, zkuste identifikovat druh kašle – suchý/vlhký. Suchý kašel je tradičně dráždivý, jakmile se zakuckáte, už nemůžete přestat. Většinou ho doprovází nepříjemný, pálivý a řezavý pocit v dýchacích cestách. Na něj doporučujeme cypřiš, smrk, cedr, eukalyptus, fenykl, anýz, heřmánek. Nepříjemný pocit postupně zmizí a vy se nemusíte bát, že při dalším „kašlajícím záchvatu“ vyvrhnete plíce.

Naopak u vlhkého kašle chceme podpořit vykašlávání hlenu. Tomu pomáhá borovice, smrk, jedle, máta, santal, kadidlovník, eukalyptus.

Když už jde do tuhého

Jakmile nastoupí zimnice, je potřeba tělo zahřát. Vyzkoušejte prohřívací éterické oleje, jako je eukalyptus, tymián, zázvor, čajovník. S nástupem horečky naopak potřebujeme tělo ochladit. K tomu se skvěle hodí citrón, bergamot, levandule, šalvěj, řebříček. V obou případech volte léčbu masážemi.

Při horečce také nezapomeňte doplňovat tekutiny, tělo se potí a nechcete být dehydratovaní. Ideální jsou k tomu teplé nápoje a čaje.

Jak na aromaterapii?

Mezi nejčastější metody patří aromalampy, masáže a koupele. K těmto účelům se používají éterické oleje. Samozřejmě nemusí zůstat jen u nich. Vyzkoušet můžete také tinktury, vykuřovadla, vonné tyčinky nebo inhalaci páry usušených bylinek zalitých horkou vodou.

aromaterapii se vám bude jistě hodit aromalampa. Do horní misky se nalije trochu vody s pár kapkami vonného oleje a do spodní části se umístí čajová svíčka. Ohřevem se bude uvolňovat vůně, která postupně prostoupí celou místnost. Tato metoda je vhodná na uvolnění dýchacích cest a při rýmě.

Masáže se provádí masážními olejíčky. Ty si máte možnost namíchat sami doma. Postačí vám k tomu základní nosný olej (například mandlového či meruňkového) a pár kapek esence. Vyzkoušet můžete i relaxační koupel. Do napuštěné vany přidejte pár kapek éterického oleje a pěnu do koupele (aby se neusazoval olej na hladině), případně jej rozmíchejte ve sklenici mléka a tu postupně přilévejte do vany.

Pokud se tedy necítíte ve své kůži nebo si jen chcete vyčistit hlavu a odreagovat se, hurá pro bylinky a olejíčky. Aromaterapie čeká!

 

Vydáno: 30. 10. 2017

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací