+420 533 534 201 (Po-Pá: 8-12 a 13-17)
cz
Země doručení
Další země
+420 533 534 201 (Po-Pá: 8-12 a 13-17)
Dýmkařův koutek radí: 10 způsobů, jak vybrat vodní dýmku
Vodní dýmky
2. 12. 2020

Dýmkařův koutek radí: 10 způsobů, jak vybrat vodní dýmku

Uhádl jsem heslo 12345Shanti4ever a ovládl blog SHANTI, muhehe. Mám sice vlastní blog, ale když už mám tu příležitost, podělím se s vámi o pár rad a triků ze světa vodních dýmek. Ach, hacker se nepředstavil. Jakub Kopáček, jméno mé. A nabízím vám odpověď na odvěkou otázku – jakou dýmku si vybrat?

„Pořídím si vodní dýmku!“

Gratuluji, dospěli jste k rozhodnutí vstoupit do vzrušujícího světa chutného dýmu a žhavého uhlí. Co vás k tomu vedlo? Třeba vám zavřeli oblíbenou dýmkárnu a vy toužíte po dýmkařském zážitku stůj co stůj. Možná jste dýmky vyzkoušeli na dovolené, večírku, u kamarádů a nadchly vás. Můžete mít i negativní zkušenosti – zakuckali jste se, motala se vám hlava nebo vám prostě nechutnalo. Semínko zvědavosti ale již bylo zaseto, a tak se zajímáte. Dnes si povíme o tom, jak postupovat při výběru vaší první, ale také druhé i třetí dýmky.

Přemýšlejte

Nehledě na to, jestli vybíráte první či desátou dýmku, musíte si odpovědět na několik otázek. Správně, u výběru dýmky byste měli trochu zahřát mozkové obvody. Polovinu dýmkařského zážitku tvoří správně vybraná dýmka, tabák a příslušenství. Spontánní nákupy podle emocí či krásného vzhledu se dějí každý den, ale když už máte vysolit pár tisíc za dýmku – ujistěte se, že za to stojí. Uvažujte a buďte kritičtí! Tady je 10 otázek, na které byste si měli odpovědět:
 
 1. K čemu bude dýmka sloužit?
 2. Jak často ji budu používat?
 3. Chci dýmku na doma, nebo spíš na cesty?
 4. Co se mi líbí z hlediska designu a materiálů?
 5. Vysokou, nebo nízkou dýmku?
 6. Po jakém zážitku prahnu?
 7. Sháním čistě dýmku, nebo celý set?
 8. Jaké příslušenství k dýmce potřebuju?
 9. Jaký mám rozpočet?
 10. Moje první, druhá, x-tá dýmka?

Vodní dýmka Gramm v ruce před tmavým pozadím. Polovinu dýmkařského zážitku tvoří správně vybraná dýmka, tabák a příslušenství. Foto: SHANTI.cz.

1. K čemu bude dýmka sloužit?

Ano, takhle jednoduše byste měli začít. Odpověď se nabízí – snad ke kouření, ne? Tak určitě. Ale za ta léta, co pomáhám lidem s výběrem dýmek, se nasbírala spousta jiných odpovědí. Designový prvek do bytu, zábava na párty, pro osobní relax, na dýmkařský catering, dýmka do podniku, společník na cesty, dárek pro manžela, milenku, matku, kamaráda či obchodního parťáka. Od takového účelu se odvíjí vše ostatní – značka, materiál, konstrukce, velikost i rozpočet.

2. Jak často ji budu používat?

Zábava na každý den? Pro spoustu dýmkařů ano, ale v začátcích je to spíš dýmka týdně, příležitostně více. Existují dýmky, které jsou křehké, ze vzácných materiálů, podivné konstrukce i velikosti. Takové snesou každodenní používání, ale třeba se nedají dobře rozložit a jednoduše vyčistit. Do podniku nebo pro catering vybíráte dýmky, které zvládnou každodenní zátěž, častou údržbu i přenášení. Některé dýmky si třeba pořídíte jenom do sbírky a kouřit z nich budete spíš svátečně. Pro osobní potřebu můžete počítat s tím, že vás dýmka začne bavit a budete ji používat stále častěji. Takže je dobré si hned takhle z kraje udělat představu o tom, jak často se budete vy nebo obdarovaní dýmce oddávat.

3. Chci dýmku na doma, nebo spíš na cesty?

Jedna věc je mít tradiční mosaznou dýmku na doma, ta druhá je cestovat s ní. V klidu svého příbytku si klidně můžete užívat skleněných, jednolitých, obrovských i extravagantních kousků, ale počítejte s tím, že takové dýmky vytáhnou paty z domu jen vzácně a s bezpečnostními opatřeními. Opačný extrém je ten, že jste stále v pohybu. V přírodě, na služebkách, na skalách, věčně u kamarádů atd. V tom případě oceníte rozložitelné dýmky, lehké, odolné a přenosné ideálně v báglu přes rameno. Pokud jste čas od času v obou situacích, nemusíte si zoufat. Dýmkařským trendem posledních let je modularita, a tak i velké či komplexní dýmky rozložíte na menší části. Vždycky si dýmku ale můžete připoutat v autě na předním sedadle – bezpečnost na prvním místě.

4. Co se mi líbí z hlediska designu a materiálů?

Jakkoliv dýmka vypadá, musí být hlavně funkční. Tesat do kamene. Bezproblémový zpětný ventil, dobrý sklon konektoru na hadici, kvalitní těsnění. Je toho více. Neméně důležitý je design, ale také materiály. Estetika dýmky je důležitá, protože když na dýmku budeme pravidelně civět – měla by se nám i líbit. Vybírat můžete z barev (od černé po lososovou), tvarů (holé tyče X geometrické patvary) či stylů (tradiční ručně dělané dýmky X precizní strojová výroba). Z hlediska materiálů můžete volit mezi kovy (nerezová ocel, eloxovaný hliník, mosaz atd.), sklem, umělými hmotami (polymery, plexisklo, epoxidové pryskyřice, silikon), hlínou a dřevem (opláštění). Když to dáte všechno dohromady, budete o mílový krok blíže k vhodné dýmce právě pro vás!

Vodní dýmka Klifides u vody. Ručně vyřezávaná vodní dýmka KLFIDES z české produkce je pastvou pro oči. Foto: Nikola Weigleová.

5. Vysokou, nebo nízkou dýmku?

Na velikosti záleží, když hledáte cestovní dýmku, vhodný stroj do podniku nebo určitý typ zážitku. S jednolitým tělem 60cm mosazky se necestuje dvakrát dobře, v podniku na vysokých stolech se asi nechcete dýmkou dotýkat stropu. Chápete? Zase to souvisí s tím, jak dýmku budete používat. A co se myslí tím specifickým zážitkem? Souvisí s množstvím dýmu. Z malé 20 cm dýmky s krátkou hadicí a náustkem dostanete na jeden plicní potah prakticky více dýmu, než z metrové Eiffelovky s metr a půl dlouhou hadicí a náustkem k tomu. Dým urazí jednoduše kratší cestu do vašich plic. Ale nezáleží na tom, rozdíl poznáte fakt jen, když takové dvě dýmky dáte vedle sebe – berte to spíš jako zajímavost než jako důležitý faktor při výběru.

6. Po jakém zážitku prahnu?

Existují univerzální dýmky, které můžete proměnit na cestovní verzi, měnit jejich výšku, regulovat tah. Většinou je tomu tak, že dýmka splňuje pouze něco a je tak zaškatulkovatelná do těch desítek kategorií typu malá/velká, otočná, cestovní, s difuzorem/bez atd. Co od vaší nové dýmky vlastně čekáte? Chci..
 • dýmku na párty → stabilní, odolnou dýmku s konektory pro více hadic nebo s otočným srdcem
 • dýmku s lehkým tahem → s širokým downstemem a difuzorem, tichou dýmku (klasické dýmky)
 • dýmku s těžším tahem → s úzkým downstem bez difuzoru, tah s odporem a hlasitým bublavým zvukem (tradiční dýmky)
 • dýmku na cesty bez kompromisů → skladnou, odolnou dýmku s určitou formou tácku a kompletně rozložitelnými částmi
Těch přání může být samozřejmě spouta. Ale zase to s těmi požadavky nepřehánějte, dýmka vám nepohlídá psa ani nezazpívá koledy.

7. Sháním čistě dýmku, nebo celý set?

Dýmky se dnes prodávají prakticky ve třech formách. Jako samostatná těla, v setu s vázou či náustkem a jako komplety s klasickým příslušenstvím. Samostatná těla bývají z většiny nasazovací (na těsnění), takže vás ještě čeká výběr vhodné vázy (tvarem, výškou, průměrem hrdla, barvou). Základní sety s vázou a náustkem (nebo alespoň s jedním z nich) jsou ideální, protože váza je prověřená a sedí, náustek k dýmce obvykle ladí. Komplety bývají paradoxně k vidění u nižší a nejvyšší cenové kategorie – střední dýmkařská třída se prodává v těch dříve zmíněných formách. V kategorii levnějších dýmek dostanete obvykle ke každému kousku korunku, heat management, kleště, hadici, náustek, třeba i transportní tašku, světýlko pod vázu atd. Opravdu základní příslušenství. U nákladných dýmek dostanete sice méně příslušenství, ale o to je kvalitnější.

8. Jaké příslušenství k dýmce potřebuju?

Korunka k dýmce bývá většinou nic moc, takže je fajn doplnit základní arzenál o dobrou klasiku či phunnel. Co si do korunky dáte? Správně, potřebujete tabák či náhražku. Co navrch? Alobal nebo jiný systém přenosu tepla (HMS → heat management system). Alobal nebudete propichovat náušnicí, pro tyto případy i úpravu tabáku v korunce vám poslouží poker. Potřebujete nabitou korunku něčím nažhavit, oujé. Chce to ideálně kokosové uhlíky. Do ruda žhavé vám je pomůže připravit žhavič do sítě nebo plynový na cesty. Manipulace s uhlíky musí být bezpečná, proto jsou vhodné kleště vlastně nutným příslušenstvím. Uhlí se dobře přenáší a skladuje v nosiči, kde si je můžete i bezpečně oklepat a zbavit popela. Tarbuš vám pomůže ze začátku při rozehřátí korunky a na konci pro zvýšení teploty. Pokud máte k dýmce hadici nekvalitní, z papíru či velblouda – pořiďte si silikonovou hadici. Náustků je milion, vyberte si podle vkusu, délky a materiálu. Osobní náustek vás označí jako dýmkaře na míle daleko, navíc vám visí stále na krku. A poslední příslušenství, které byste měli mít všichni? Kniha Dýmkařská bichle, tam najdete vše!

9. Jaký mám rozpočet?

Za dýmku a příslušenství dnes můžete utratit tisíce i desetitisíce, podle vkusu a portmonky. Začátečníci, prosím, investujte alespoň těch 1 000 Kč. Dostanete naprosto základní dýmku s jednoduchým příslušenstvím. Za +- 2 000 Kč se můžete dostat k moderní dýmce, obvykle malého vzrůstu, se vším potřebným. V rozmezí 3 000–4 000 Kč se dá koupit kvalitní dýmka se vším všudy, nebo i základní dřevěné dýmky střední třídy. Jestli s dýmkami opravdu začínáte a nechcete utratit příliš financí, do trojky získáte dobrý základ. Zkušenější dýmkaři už ví, že opravdu široký výběr zajímavých dýmek začíná od těch 4 000 Kč. Obvykle za 5–7 tisíc Kč nakoupíte skvělé dýmky, kvalitní příslušenství, k tomu uhlí, tabák i korunku navíc. Ve vyšší třídě pak už připlácíte další stovky a tisíce korun za design, materiály, unikátní konstrukci, značku a třeba ruční práci. Dilema většinou nastává v otázce příslušenství. Koupit raději levnější dýmku a investovat zbylé finance do lepší korunky, hadice nebo heat managementu? Nebo se plácnout přes kapsu a koupit kvalitní dýmku, byť se jedná třeba jen o tělo, a zbytek dokoupit postupně? Můžete to pojmout jakkoliv. Na kvalitní dýmce a příslušenství se nevyplatí šetřit, ani to moc nejde. Ale je tu i spousta dýmek a příslušenství s dobrým poměrem cena/kvalita. Vyplatí se investovat třeba do heat managementu jako Kaloud Lotus či marvin heat control. Šetřit doporučuju spíš formou nákupu po částech – s růstem zkušeností, touhou vyzkoušet něco nového i zvědavostí můžete rozšiřovat sbírku příslušenství i dýmek samotných postupně.

10. Moje první, druhá, x-tá dýmka?

To bylo dlouhé přemýšlení, že? Klídek, není to zas až taková raketová věda, jak se může zdát. Pomůžu vám to shrnout! První dýmka by měla být jednoduchá, dostupná a takříkajíc na hraní. Musíte se na ni naučit dýmkařit, takže bude dějištěm všemožných experimentů, budete ji tahat všude možně, v letech budoucích na ni budete nostalgicky vzpomínat. Já začínal s Top Mark a naučilo mě to dost, pokud máte velmi omezené finance – zkuste to taky. Mezi dobré první dýmky patří modely značek Kaya, Aladin či MVP. S větším rozpočtem doporučuju Soft Smoke Lite s vázou Craft Neo, Moze Dash nebo FOX Little Stab. Samozřejmě již na první dobrou do toho můžete poslat 5, 7, 10 tisíc a výběr pak vypadá jinak. Druhou a x-tou dýmku většinou kupujete v případě, až se cítíte dostatečně zkušení na přesun do vyšší ligy. Nebo se vám prostě líbí jiná, potřebujete k jedné domácí druhou cestovní dýmku, případně si chcete založit sbírku různých dýmek. Rozpočet bývá obvykle vyšší. Mezi skvělé cestovní dýmky řadím Shishabucks Micro, Oduman N2 Travel, Moze Breeze nebo MVP 360. Mými oblíbenými kousky na každodenní kouření, do sbírek i pro radost jsou Steamulation Classic, Wookah #QLS, Soft Smoke VG 304, Moze x Vyro Noir, Mexanika Smoke STM, marvin smoke, Kaya INOX 630, FOX Wood 2.0, Embery Wave, Totem Elixir nebo nepřehlédnutelný Klifides. Tak vyberte tu nejlepší právě pro vás! Kdybyste si nevěděli ani tak rady, pošlete mi mail nebo mi napište na Facebook nebo Instagram Dýmkařova koutku – rád pomohu.

Kdo je Jakub Kopáček? Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.

Autor článku

Jakub Kopáček

Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.

Proč nakoupit u nás?

Vše skladem

Vše skladem

Rychlé dodání zboží
Doprava zdarma

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2500 Kč
Rádi vám poradíme

Rádi vám poradíme

Máme dlouholeté zkušenosti
Osobní odběr

Osobní odběr

V Brně

Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod z 554 recenzí
Zobrazit všechna hodnocení
„Naprostá spokojenost, objednávka je vždycky vyřízena rychle a bez problémů. Jen se mi občas stává, že je web poměrně zpomalený.“
Ověřený zákazník včera
„rychlost“
Ověřený zákazník před 2 dny
Vždy pořadí když něčemu nerozumim, paráda.
Ověřený zákazník před 3 dny