Menu

Ochutnejte svět – Za exotickou kuchyní až do Maroka

Ne každá světová kuchyně dokáže nabídnout dobré suroviny (čerstvé maso, zeleninu) a exotické vůně či chutě. Může se to totiž zdát jako samozřejmost, ale v některých oblastech nepřeje počasí nebo se tam vyskytují škůdci. To se však netýká barevného Maroka. Představme si jeho vyhlášené speciality, které miluje celý svět!

Strava, která se považuje za zdravou, exotickou, rozmanitou a spojenou prvky středozemní, berberské, španělské i francouzské kuchyně. Bavíme se o Maroku a jeho chutné gastronomii. Mezi základní prvky rozhodně patří čerstvé maso (kuřecí, velbloudí), zelenina, koření, rýže a kuskus. A jaké speciality patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším?

Tajin

Jestliže člověk neochutná Tajin, jako by nebyl. Jedná se o národní pokrm, který se připravuje v kameninové míse. Dušené maso se tam společně se zeleninou pomalu vaří. Avšak existuje i vegetariánská verze. Podává se buď s pečivem, nebo kuskusem.

Harrira

Ani marocká kuchyně nevynechává polévku.  Harrira je opravdovou klasikou a patří mezi oblíbenou hlavně v období ramadánu. Jí se před hlavním jídlem, i jako svačina a snídaně. Připravuje se z masa, zeleniny spolu s luštěninami a kořením. K polévce se doporučuje jíst arabský chléb, datle či sladké sezamové sušenky.

Briouats

Bez sladké tečky by to samozřejmě také nešlo. V Maroku jsou velice populární sladkosti z ořechu, medu, cukru a karamelu. Za nejznámější se dá považovat smažená taštička z listového těsta plněná ořechovou pastou. Říká se jí briouats a dá se připravit i ve slané variantě. Často se k tomu podává tradiční marocký čaj nebo silná káva.

Pastilla

Mezi další velice oblíbený pokrm patří marocká Pastilla. Tento sladko slaný křupavý bochánek je připravován z mnoha tenkých vrstev těsta, masa, zeleniny a cukru se skořicí. Může se zdát, že spojení sladké a slané chuti nemusí jít dohromady, avšak po vyzkoušení změní člověk názor. I tato specialita se dá připravit ve vegetariánské verzi.

Každá kuchyně je něčím výjimečná, a proto se vyplatí ochutnávat. Například indické nebo asijské speciality stojí také za zmínku. K autentické atmosféře vám dopomůžou i maličkosti jako dekorace nebo vůně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací