Menu

Udělejte si pořádek v účincích čajů a nečajů

Čaje se od sebe liší nejen v chuti a vůni, ale i v účincích. Některé vás nabudí a dodají energii, jiné zklidní před spaním nebo ve chvílích, kdy jste ve stresu. Účinky jsou diametrálně odlišné, a proto byste si v nich měli udělat pořádek. Přece jen dát si před spaním šálek zeleného čaje, nebude to pravé ořechové a ke klidnému spánku vám to nepomůže.

Jaké jsou rozdíly mezi čaji a nečaji

Označení čaj se používá jak ve spojitosti s pravými čaji, které se skládají z lístků čajovníku čínského (Camellia sinensis), tak s nečaji tedy s horkými nápoji z bylin, ovoce a z kůr keřů a stromů

Čaje vhodné na zklidnění 

Nervozita, stres a s nimi spojená nespavost dnes trápí mnoho lidí. Pokud k nim patříte, seznamte se s čaji na zklidnění, které jsou převážně z bylin. K nejúčinnějším patří listy meduňky lékařské, kořeny kozlíku lékařského a šištice chmelu otáčivého. Bylinný čaj si připravte asi hodinu před spaním a po doušcích ho v klidu popíjejte. 

Druhy čajů

Jaké čaje se hodí k povzbuzení

Pokud hledáte čaj na povzbuzení a k doplnění energie, můžete sáhnout takřka po jakémkoliv pravém čaji. Jedinou výjimkou je bílý čaj – neobsahuje povzbuzující látky (teiny). Dobrou službu vám udělá černý, polozelený a hlavně zelený čaj, který je svými povzbuzujícími účinky proslulý. K dodání energie a nabuzení se používá také zelený matcha čaj – jasně zelený prášek vyráběný z mletých čajových lístků. 

Ze světa nečajů je nejznámějším a nejoblíbenějším povzbuzujícím nápojem maté čaj, který se vyrábí z cesmíny paraguayské a je známý také pod názvem yerba maté. V Jižní Americe se čaj maté těší velké popularitě, k povzbuzení ho tam popíjí až 95 % obyvatelstva. Pokud chcete vědět víc, přečtěte si článek o čaji maté a seznamte se s jeho účinky, způsobech přípravy a podávání.

Jen tak na chuť

Když si chcete jen vychutnat šálek dobrého čaje, dejte si třeba neutrální bílý čaj, Roibos nebo Honey Bush – tyto čaje neobsahují povzbuzující teiny ani zklidňující látky. 

Před použitím čtěte etikety

Předtím, než si dáte šálek čaje nebo nečaje, si přečtěte na etiketě, jaké má účinky, abyste nebyli po celovečerním popíjení zeleného nebo maté čaje rozmrzelí, že nemůžete usnout. Stejné zklamání by vás potkalo při popíjení meduňkového čaje ve chvílích, kdy se potřebujete koncentrovat a zvýšit svou výkonnost. Zjistěte více o chutích a účincích jednotlivých druhů čajů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací