+420 533 534 201 (Po-Pá: 8-12 a 13-17)
cz
Země doručení
Další země
+420 533 534 201 (Po-Pá: 8-12 a 13-17)
Dýmkařův koutek radí: Tipy na užitečné příslušenství k vodní dýmce
Vodní dýmky
24. 3. 2021

Dýmkařův koutek radí: Tipy na užitečné příslušenství k vodní dýmce

Do Shanti dojelo uhlí, takže všichni jezdí s paleťákem sem a tam. A komp zase nikdo nehlídá, yes! Příležitost pro mě napsat elaborát na další téma. Dnešní průvodce nakoukne do světa praktických doplňků a nezbytného příslušenství k vodní dýmce. Na výběr je toho bambilion a vyznat se v tom je šichta. Čím si tedy zpříjemnit session, usnadnit údržbu nebo modifikovat dýmku?
Novou dýmku pořídíte často se vším potřebným, liší se hlavně kvalita příslušenství a jeho množství. Na trhu se ale rozpínají i holátka – samostatná těla dýmek, případně v kombinaci s vázou. Ta nejsou úplně ready k použití, že jo. Něco jim chybí! A proto se, ať už při koupi nového stroje nebo upgradu současného, vyplatí získat alespoň základní přehled o nezbytném i volitelném příslušenství. A není to jen o dýmce samotné – budete se divit, co za divnosti a udělátka se v regálech skrývají. Zprovoznit, vyčistit nebo vylepšit a vystajlovat dýmku – pro všechny vaše nápady existují udělátka a doplňky. Co vlastně potřebujete?

Zprovoznit dýmku

 • Váza

Nezbytný vodojem. Váza je jednou z nejdůležitějších částí dýmky, patří do ní voda dým ochlazující (překvapivě), dodává dýmce stabilitu a dokresluje její celkový vzhled. Nabídka je rozmanitá. Narazit můžete na elegantní, rozplajzlé, hruškovité i hranaté vázy. Vyrábí se nejčastěji ze skla, křišťálu nebo plexiskla. Vzhledově mohou být elegantní, tradiční s ornamenty, vzorované, s broušením či otvorem pro světýlko – fantazie mají skláři habaděj. Čiré, barevné, matné, lesklé a uff, prostě jakékoliv. Základem při výběru vázy je zjistit, jakým mechanismem se vaše tělo dýmky spojuje s vázou. Nasazovací tělo na těsnění? Máte k dispozici široký výběr váz. Důležitý je průměr hrdla, výška vázy a vhodné těsnění – abyste tam dýmku vůbec napasovali. Dobrou volbou jsou vázy Craft a Embery. Těsnění na závit, bajonet nebo click-systém? V tom případě jste vázu koupili i s dýmkou, výběr jiné vázy máte omezený značkou dané dýmky a pokud vázu rozbijete, musíte koupit vázu se stejným mezikusem pro daný mechanismus. Takové jsou třeba Aladin ALUX, Wookah, MVP, Shisha Original nebo Oduman.

Vázy k vodním dýmkám. Bez vázy se vodní dýmka neobejde. Foto: SHANTI.cz.
 • Hadice

Vévoda šlauch. Časem vás omrzí lepit pusu na vývod pro hadici a tahat jako z bongu, takže hadice přijde vhod. Zde je výběr prostý – silikonové hadice nebo tradiční kousky. Tradiční šlauchy poznáte podle dlouhé rukojeti, pevného konektoru a koncovky a textilního povrchu. Sáhněte po těch proplachovatelných! Pasují k mosazkám a jiným  arabským dýmkám, tradice z nich stříká – vhodné pro orientálně zatížené lidičky a dýmkosaury. Silikonové hadice jsou dnes už standardem, vybrat si můžete z klasických (lesklé, trochu lepivé, protiskluzové), soft touch (matné, hladké, kloužou) a samozřejmě z různých barev. Je libo třeba hadice potažená velbloudem? No fakt. K silikonovým hadicím potřebujete náustek a pro některé dýmky i konektor.
 • Náustek

Kamarád do ruky i do pusy. Dýmit jen z hadice je sice rebelské, ale úplně na prd. K silikonkám je potřeba náustek, a to právě takový, aby vám vyhovoval po všech stránkách. Tenhle ideál by měl mít optimální váhu (nerezové náustky se trochu pronesou, naopak ty z eloxovaného hliníku jsou lehké jako pírko), správnou délku (někomu sedne 15cm drobátko, dalšímu zase 30cm gigant), líbivý design (barva, tvar) a vyhovující materiál (nerezová ocel, eloxovaný hliník, sklo či povrch ze dřeva, karbonu a jiných legrací). Širokou nabídku náustků všech tvarů i barev, navíc s nízkou cenovkou a z lehkého eloxovaného hliníku, nabízí Aladin. V této kategorii můžete ještě sáhnout po náustcích od Kaya nebo Oduman. Poctivý nerez, avšak ne tak kulervoucně těžký, nabízí Embery. Pro milovníky skla se taky něco najde, ale bacha na křehkost, bando – zkuste třeba Magic Glass. A na závěr dřevěná paráda, krásné tvary, Harry Potter feeling, ale i vysoká cenovka – to jsou dřevěné náustky od českého Cernunn Mouthpieces nebo polské Wookah. Plus jedna účelovka (nikoliv kampaň) – když v létě klimatizace chcípne a vám bude parno po těle i na plicích, zkuste chladící náustky. Takových 45 minut mrazivého dýmu přijde vhod.
 • Těsnění

Pevný vztah. Výrobci se dnes snaží zbavit klasického těsnění, a to vcelku úspěšně. Například pro hadice vznikly zábrusové, nasazovací, magnetické i o-kroužkové konektory. Pro tradiční hadice i staromódní konektory těsnění potřebujete – specifické pro dýmky Aladin a Top Mark, plus ty univerzální. Částečně se to daří i s tělem dýmky, ale ta nasazovací těla sama od sebe prostě netěsní. S koupenou dýmkou k vám přicestuje ve většině případů i vhodné těsnění, ale najdou se výjimky. A tak si můžete vybrat z těsnění od různých značek. Zkontrolujte si průměr srdce dýmky a vázy, aby vám to ladilo. Pro korunky je těsnění nutnost, na výběr máte z měkkého a tvrdého řešení. Měkké se hodí pro korunky s větší vstupní dírou (lepší výplň) a tvrdé pro korunky s tou menší (lepší tření, pevnější spojení).
 • Korunka

Centrální mozek dýmky. Tohle je na celý článek, hmm. Vida, zrovna ten článek už mám! Tož mrkněte na průvodce výběrem korunky, který jsem naškrábal nedávno. Konkrétní tipy najdete v článku úplně dole. Co se týče tabáku a jiných „mňamek“ do korunky, hoďte okem na článek o tabáku na českém trhu (světlý tabák a černý tabák).
 • Systém přenosu tepla

HMS, uhlíku dovnitř lez. Takhle zkratka zastupuje heat management system (systém přenosu tepla) a jedná se o všechny „mezikusy“ oddělující tabák v korunce od žhavých uhlíků. Věnoval jsem se jim v článku o korunkách v bodu 6. Jaké konkrétní můžete pořídit? Pokud jste alobaloví klasici, přijde vhod pevný alobal Roll. Pro dobrou práci s alobalem se hodí děrovač/šídlo/poker – nazývat to můžete libovolně, ale dírky to vytváří lépe než náušnice nebo připínáček. Vyprdněte se akorát na ty multi děrovače, to je zlo a neudělá to dírky tak, jak je potřeba. Alobal si můžete doplnit o šnekovitý Flavor Saver – základem je alobalová korunka, na kterou dáte tuhle věcičku a žhavé uhlí prásknete právě na ni. Když vám alobal nevoní a nechcete příliš investovat, tak nástavce Badcha a Mockingbird jsou optimálním startem. To pravé HMS reprezentují Kaloud Lotus a marvin heat control – poskytnou úplně jiný zážitek z dýmkaření, ale stojí něco přes litr (ta investice se ale vyplatí).

Příslušenství k vodní dýmce Heat managementy (částo označovaná jako HMS nebo há-em-eska) Kaloud Lotus II a marvin heat control. Foto: SHANTI.cz.
 • Uhlí

Hranatí žhavci. Nepostradatelný zdroj tepla, který nám topí do korunky. Obloukem se vyhněte rychlozápalným uhlíkům – praskajícím cestovním satanášům, kteří smrdí a ničí zážitek z dýmky i vaše zdraví. Sáhněte raději po ověřených kokosových uhlících, a to buď v menším provedení nebo ve standardu 26 mm. Mými oblíbenci jsou Blackcoco.
 • Žhavič

Uhlíky do ruda. Kokosáky na zápalce nebo svíčce fakt nepřipravíte, i když jednou se mi je povedlo nažhavit pomocí zapalovače a fénu – nedoporučuju. Na cesty se hodí plynový žhavič Hookah Flame, do baráku či podniku poslouží dobře elektrická spirála – ETNA, Kaya nebo Lava a jiné.
 • Kleště

Mistři manipulace. Na uhlí, maso, utáhnutí šroubků na HMS – jsou to multifunkční pracanti. Tady si zase designéři mnuli ruce, protože kleští existuje nespočet tvarů, barev i velikostí. S kratšími kleštěmi máte větší cit pro práci s uhlíky, s těmi dlouhými se lépe vybírají uhlíky ze žhaviče a celkově uchráníte své chlupy na prstech před úžehem. Prima krátké kleště mají Kaya i Embery, z dlouhých mi vyhovují kleště od Marvinu nebo opět Embery.
 • Dýmkařská bichle

Poučné i vtipné čtení (nejen) o dýmkaření. Začínáte s dýmkami a potřebujete vysvětlení, návody a tipy? Bichle je právě pro vás. Kouříte už nějakou dobu a prahnete po pokročilých metodách, zajímáte se o vodní dýmky zeširoka nebo se jde vám o detaily? Moje knížka prospěje i vám. Takže pokud chcete ovládnout vodní dýmky, kniha Dýmkařská bichle je doporučenou četbou.

Vyčistit dýmku

Údržba je základ, protože z bince vznikne opět jenom binec. Udržujte dýmku a její části v čistotě, ta vám to pak vrátí na věrném podání chuti kouřeného tabáku a vyvarujete se zahnívání, korozi a jiným nepříjemnostem.
 • Štětky

Protáhni si tělo. Některé usazeniny z dýmky nedostane ani mega proud vody, takže potřebujete něčím zašťourat v útrobách. Štetka (:O) pomůže. Pořídit lze štětku na tělo dýmky i na vázu.
 • Mycí a dezinfekční prostředky

Zbavte se pachu a nečistot. Můžete narazit na tzv. ghosting. Příchuť z minulé dýmky může být tak intenzivní, že se zažere do útrob dýmky a připomíná se s každým následujícím kouřením. To vás může rozpálit do běla. Pomohou vám čističe Limpuro, navíc taky ocet, kyselina citronová nebo jedlá soda.

Čištění vodní dýmky Údržba vodní dýmka je základ. Nezpoměňte ji tedy pravidelně čistit. Foto: SHANTI.cz.

Vylepšit dýmku

Hurá, máte funkční i čistou dýmku! Ať to bude hlodavý červík zvědavosti nebo nutnost, časem si budete chtít dýmku něčím vylepšit, určité díly vyměnit či doplnit ztracené nebo zničené části. Obměnit korunku, hadici, náustek, vázu či jiné části dýmky je docela jednoduché – stačí si vybrat podle funkčnosti, značky a designu. Samotných doplňků je habaděj, takže jsem vám udělal výběr těch praktických.
 • Tarbuš

Užitečný komín. Ta tarbuš nebo ten tarbuš? Odvěká dýmkařská debata. Faktem je, že tarbuš pomáhá doma i v podniku. Tarbuš přijde vhod pro nahřívání korunky na počátku session. Nemusíte tak tahat jako o život a snažit se dýmku probudit násilím, jednoduše na korunku s uhlíky (na alobalu či HMS) položíte tarbuš a počkáte alespoň 5 minut. Následně potáhnete z dýmky a je to – dýmka je rozjetá a funkční. Vhodná je i pro dodání tepla korunce se skomírajícími uhlíky na konci session. Když zaznamenáte úbytek tepla (a tedy malé množství dýmu) – oklepněte uhlíky, vraťte je zpět na korunku a položte na ni tarbuš. Udržíte tak dýmku v chodu o něco déle. Jak říkám, šikovná věcička. A pokud se bojíte, aby vám uhlíky nespadly na podlahu a způsobily džihád, vedle tarbuše si můžete pořídit i ochranou mřížku.
 • Nosič na uhlí

Servisní urna. Do podniků nutností, na doma pohodlné řešení popelové situace. Pro oklepávání uhlíků slouží tácek dýmky, ale někdy je příliš malý či dokonce chybí. Nebo jej jednoduše nechcete zasírat popelem. V tom případě je pro vás nosič ideálním společníkem – uhlíky i popel mají bezpečné útočiště a skládku. V podniku je nosič důležitou pomůckou pro správný uhelný servis. Vybrat si můžete podle vkusu a velikosti. Prima jsou kusy s očkem na zavěšení kleští, mřížkou (uhlí v nosiči odložené má přístup vzduchu, takže nečerná) a ochranou pro ruce (mezikus zabraňující teplu smažit vaše chlupy na prstech). Zkuste třeba nosiče od Kaya, Hookah Flame nebo Aladin.
 • Pružinka

Ztopoří každou hadici. Některé dýmky mají tak nešikovně provedený konektor na hadici, že se u nich zalamují silikonové hadice. Zlomí se, nemůžete tahat a tak. Nasere. Prostým trikem se toho lze zbavit. Navlékněte na silikonovou hadici pružinu a dejte zlomeninám sbohem.
 • Difuzor

Ztichni a neklaď odpor. Máte hlučnou bestii, přes jejíž bublání neslyšíte seroš? Zdá se vám tah u dýmky příliš těžký a ocenili byste tah s větší lehkostí? V obou případech pomůže difuzor. Dnes už má spousta dýmek difuzor od výroby, některé dokonce polohovatelný. Co to je difuzor? Spousta děr, ha. Ty jsou zabudované přímo do downstemu (tyč směřující do vázy) nebo nasazovací (pro jakoukoliv dýmku či přímo značkové od daného výrobce).
 • Osobní náustek

Sylová i užitečná klíčenka. V dnešní době už jsou náustky vlající na krku spolehlivým identifikátorem dýmkařských nadšenců. Nemusíte tak používat jednorázové náustky (méně plastového odpadu, oujé) a v určité míře se chráníte. Prima pro časté návštěvy podniků, ale i na doma mezi partnery/kamarády/rodinou. Osobních náustků jsou mraky, širokou nabídku mají značky Moze, Kaya a Myko. V Česku také působí spousta řemeslníků, kteří vám ze dřeva, epoxidu, 3D tisku a exotických materiálů vyrobí náustek na míru. Za všechny třeba Wood Works Club, Valravn Crafts nebo Cernunn Mouthpieces.

Osobní hygienický náustek má každý dýmkařský nadšenec. Foto: Embery.
 • Jednorázové hadice a náustky

Ochrana je potřeba. V dnešní době je hygiena v dýmkaření prvořadá, ale odnímatelné hygienické náustky a jednorázové hadice tu byly už dávno před Covidem.
 • Světýlko

Stroboskop pod vázou. Pokud má vaše váza výřez na světlo (Kaya, marvin smoke, Shisha Original a další), stačí pod ní hodit jednoduchý LED modul a máte základní podsvícení dýmky vyřešeno. Někteří výrobci, jako třeba Shishabucks, dělají světýlka přímo na míru jejich dýmkám. A pak je tu Manapipes – chytrá světelná podložka, která trackuje dýmkařské aktivity a ovládáte ji pomocí aplikace. Nabízí 36 animací, které reagují na to, co s dýmkou zrovna provádíte.
 • Cestovní bagáž

Bezpečný transport. Baťohy, tašky přes rameno, boxy. Dýmku můžete přenášet ve všem možném, ale spešl dýmkařská bagáž dýmku ochraní a usnadní její transport.
 • Návleky na tělo

Sbohem, holá tyčko. Móda jednoduchých tyčovitých dýmek má své kouzlo, ale pro některé je to až příliš velká nuda. Můžete si nechat vyrobit dřevěný, epoxidový či 3D vytisknutý návlek, což docela letí. Nebo si koupit Body kit pro populární tyčku Lite od značky Soft Smoke.
 • Redukce, ventily, kuličky

Spojky a náhradní díly. Pokud chcete a můžete z dýmky udělat vícešlauchovou chobotnici, potřebujete redukce a konektory navíc. Ale nedoporučuji, více hadic sníží životnost tabáku (mnoho lidí tahá nepravidelně, s různou silou tahu → tabák dostává zabrat) a můžete se do té chobotnice zamotat, a tak srazit dýmku k zemi. Náhoda je blbec, některé díly se vám mohou i ztratit – platí to extra pro kuličky ventilu i ventily samotné.
 • Lapač melasy

Záchytná baňka. Lapače melasy, které se dávaly pod tácek, už tak nějak odletěly z trhu. Oblíbené jsou stále v Dojčlandu, mají tam také širší nabídku dýmek s odnímatelným táckem a spešl upraveným tělem pro tyhle lapky. Lapače slouží pro zachycení melasy, která může z klasických korunek proudit dolů do těla. Zhoršují ale tah dýmky, tak s tím počítejte. Pokud máte vhodnou dýmku (třeba MVP) a chcete s unikající melasou zatočit, můžete sáhnout třeba po skleněné variantě od Magic Glass. Dnes jsou populární i lapače zabudované do konektoru na korunku, třeba od značky Blade nebo MattPear.
 • Doplňky do vázy

Když vás voda nudí. Tak si přečtěte můj článek o hrátkách s doplňky do vázy.

Barvivo ve váze vodní dýmky XSchischa Jednou z možností, jak si "vytunit" vodní dýmku, je barvivo do vody XSchischa. Foto: XSchischa.  

A spousta dalších. K dýmce i na sebe si toho můžete pořídit kvantum. Dýmkařskou vidličku, krabičky na tabák, oblečení s dýmkařskou tématikou, nálepky, přívěsky i třeba vysavač na roztahávání dýmek (blbost). Tak v tom neutopte výplatu! Pokud vodní dýmku teprve vybíráte, podívejte se na můj návod "10 způsobů, jak vybrat vodní dýmku".

Kdo je Jakub Kopáček? Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.

Autor článku

Jakub Kopáček

Dýmkařský expert, tvůrce blogu Dýmkařův koutek, autor knihy Dýmkařská bichle a jeden z největších propagátorů vodních dýmek v České republice.

Proč nakoupit u nás?

Vše skladem

Vše skladem

Rychlé dodání zboží
Doprava zdarma

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2500 Kč
Rádi vám poradíme

Rádi vám poradíme

Máme dlouholeté zkušenosti
Osobní odběr

Osobní odběr

V Brně

Ověřeno našimi zákazníky

99 % zákazníků doporučuje náš obchod z 554 recenzí
Zobrazit všechna hodnocení
„Naprostá spokojenost, objednávka je vždycky vyřízena rychle a bez problémů. Jen se mi občas stává, že je web poměrně zpomalený.“
Ověřený zákazník včera
„rychlost“
Ověřený zákazník před 2 dny
Vždy pořadí když něčemu nerozumim, paráda.
Ověřený zákazník před 3 dny